Ďalší úspech hviezdnej trénerky: Hejkovej sa v Eurolige darí aj v novej sezóne

Natália HejkováNatália Hejková Zdroj: uskbasket.cz

BRATISLAVA - Až traja slovenskí tréneri viedli svoje tímy do bojov v stredajších zápasoch 1. kola nového ročníka basketbalovej ženskej Euroligy. Maroš Kováčik s Good Angels Košice a Natália Hejková s USK Praha a tešili z ťažko vybojovaných víťazstiev nad nováčikmi, zatiaľ čo Štefan Svitek, šéf lavičky v tíme Wisla Can-Pack Krakov, smútil po tesnej prehre.

Kováčik priviedol Košičanky v A-skupine k dôležitému víťazstvu na palubovke tureckého tímu Kayseri Kaski spor 77:69. Líder súťaže v krajine polmesiaca bol štvrtému tímu lanského ročníka Euroligy vyrovnaným súperom, ale Košičanky si koncovku zápasu postrážili. Tri minúty pred koncom štvrtej štvrtiny Good Angels odskočili 8-bodovou šnúrou zo 66:69 na 66:77 a bolo rozhodnuté.

"Záver zápasu bol v našom podaní učebnicový. Poctivo sme bránili, no v medziach pravidiel, a súper mal razom obrovským problém presadiť sa. Naša túžba po víťazstve bola napokon odmenená,“ komentoval tréner Good Angels na webovej stránke košického tímu. K výkonu 33-bodovej Američanky Plenette Piersonovej rád podotkol: "Bez nej by sme tento zápas nevyhrali."

Skúsená Natália Hejková dokoučovala USK Praha v C-skupine k domácemu víťazstvu nad Novým Záhrebom 57:52. Pražanky profitovali najmä zo skvelého vstupu do stretnutia, keď úvodnú štvrtinu vyhrali 25:15. Neskôr sa však skóre prelievalo z jednej strany na druhú.

"Prvú štvrtinu sme zvládli výborne, ale tak sme mali hrať celý zápas. Som prekvapená, že skúsené hráčky boli nervóznejšie ako ostatné. Spokojná môžem byť s obranou, dôležité je ale víťazstvo,“ uviedla Hejková na stránke FIBA.

V B-skupine poľský Krakov pod vedením Štefana Sviteka prehral so španielskym Rivas Écopolis tesne 60:62. Poľský tím viedol po prvom polčase 34:23, ale po veľkej prestávke dominovali Španielky. Domácim nepomohlo ani 12 bodov z ruky bývalej hráčky Košíc Alexandrie Quigleyovej. O víťazstve hostiek rozhodla sedem sekúnd pred koncom úspešným dvojkovým pokusom Švédka Frida Eldebrinková, autorka 18 bodov.

"S dvadsiatimi stratami lopty sa nedá vyhrať euroligový zápas. Začali sme zle, ale máme ešte veľa stretnutí pred sebou, aby sme sa zlepšili,“ komentoval Štefan Svitek. V druhom zápase B-skupiny maďarský Šopron zvíťazil doma nad IMOS Brno 73:67 a v českom tíme odviedli solídny výkon aj dve Slovenky. Rozohrávačka Ivana Jalčová odohrala 32 minút a k 9 bodom pridala aj 5 doskokov. Pivotka Anna Jurčenková za 23 minút strelila 5 bodov a doskočila 4 lopty. Za víťaznú maďarskú stranu nastúpila na 9 minút Katarína Tetemondová. Bodovo síce nebodovala, ale pripísala si 3 asistencie.

"Nezahrali sme, ale nevedeli sme zastaviť Fegyvernekyovú, ktorá nám nastrieľala 25 bodov,“ glosovala pivotka Brna Jurčenková.

Viac o téme: Natália Hejková