Skvelý Žampa v Levi vybojoval prvé body, triumf obhajcu prvenstva Hirschera

Adam ŽampaAdam Žampa Zdroj: SITA

LEVI - Slovenský reprezentant v zjazdovom lyžovaní Adam Žampa získal prvé body do hodnotenia Svetového pohára 2013/2014, keď v slalome vo fínskom Levi obsadil 14. miesto. Dvadsaťtriročný Tatranec bodoval v elitnom seriáli piatykrát v kariére, v slalome dosiahol najlepšie umiestnenie.

Doteraz bolo jeho maximom v najtočivejšej disciplíne 16. miesto z decembra 2012 z Val d´Isere. V obrovskom slalome bol už pred rokom v Söldene deviaty. V Levi získal Žampa do hodnotenia SP 18 bodov. Víťazom úvodného slalomu sezóny sa stal Rakúšan Marcel Hirscher.

Žampa postúpil len tesne do druhého kola. V prvom skončil na delonom 30. mieste, čas 54,38 s okrem neho dosiahli aj Francúz Francois Place a Japonec Naoki Juasa. Všetci traja sa ako poslední kvalifikovali do finálového kola, na vedúceho Marcela Hirschera strácali v jedných z najtesnejších pretekov v histórii SP 1,58 sekundy. Žampa v Levi štartoval s číslom 37. V druhom kole využil, že išiel ako druhý. Na upravenej trati predviedol vyrovnanú jazdu a po prechode cieľom mal veľkú radosť.

"Som šťastný, že som sa dostal do druhého kola. Bolo to len o stotinkách, ale napokon sa mi podarilo v prvom ostať v najlepšej tridsiatke. V druhom bola trať oveľa rýchlejšia, podklad bol dobrý. Mám radosť zo svojho umiestnenia," povedal v prvej reakcii pre Eurosport Adam Žampa a jeho otec Tomáš ho doplnil: "Sú to krásne pocity. Prvé kolo bolo o veľkých nervoch. Vyplatila sa nám príprava vo Švédsku, kde je podobný kopec ako v Levi. Lyžovanie je však aj o šťastí." Žampa za polárnym kruhom v Levi už v minulosti súťažil vo Svetovom aj Európskom pohári v slalome aj obrovskom slalome. Najlepšie skončil v roku 2012 v obrovskom slalome v rámci Európskeho pohára na 15. mieste.

Obhajca celkového prvenstva v SP Marcel Hirscher triumfoval s náskokom 62 stotín sekundy pred krajanom Mariom Mattom. Rakúšan dominoval v oboch kolách a tešil sa z 11. víťazstva v slalome SP v kariére. Tretí skončil len 19-ročný Nór Henrik Kristoffersen. Žampa za Hirscherom zaostal o 2,23 sekundy. Dvadsaťštyriročný Salzburčan vybojoval pre rakúskych mužov jubilejné 100. víťazstvo v elitnom seriáli v histórii.

"Je to veľmi pekné, že som vyhral a predĺžil sériu na stupni víťazov. Neboli to jednoduché preteky, v oboch kolách som musel ísť na 100 %. V tejto sezóne mám opäť vysoké ambície," povedal pre Eurosport Hirscher, ktorý oslavoval 19. triumf v SP v kariére. Salzburčan už v jedenástom slalome SP v rade skončil na pódiu. Matt sa tiež zapísal do historických štatistík, vo veku 34 rokov, sedem mesiacov a osem dní je najstarším jazdcom v slalome SP na stupňoch pre najlepších. Druhé kolo pokazil po prvej jazde druhý Felix Neureuther z Nemecka.

Výsledky - Svetový pohár v zjazdovom lyžovaní v Levi:

SLALOM MUŽOV: 1. Marcel Hirscher 1:45,42 min, 2. Mario Matt (obaja Rak.) +0,62 s, 3. Henrik Kristoffersen (Nór.) +0,93, 4. Ivica Kostelič (Chor.) +1,22, 5. Mattias Hargin (Švéd.) +1,29, 6. Patrick Thaler (Tal.) +1,73, ... 14. Adam Žampa (SR) +2,23

Poradie SP (po 2 z 35 pretekov): 1. Marcel Hirscher (Rak.) 160 bodov, 2. Ted Ligety (USA) 124, 3. Alexis Pinturault (Fr.) a Mario Matt (Rak.) po 80, 5. Steve Missillier (Fr.) 76, 6. Ivica Kostelič (Chor.) 74, ... 22. Adam Žampa (SR) 18

Poradie SP v slalome (po 1 z 10 pretekov): 1. Marcel Hirscher 100 bodov, 2. Mario Matt (obaja Rak.) 80, 3. Henrik Kristoffersen (Nór.) 60, 4. Ivica Kostelič (Chor.) 50, 5. Mattias Hargin (Švéd.) 45, 6. Patrick Thaler (Tal.) 40, ... 14. Adam Žampa (SR) 18.