Športovec roka 2013: Good Angeles najlepším kolektívom, Hossa úradoval zo zámoria

Ilustračné foto
Ilustračné foto

BRATISLAVA - Cyklista Peter Sagan, niekto z trojice hokejistov Michal Handzuš, Marián Hossa, Zdeno Chára, či v Neapole milovaný Marek Hamšik sa môže už dnes večer stať držiteľom titulov v tradičnej ankete Klubu športových redaktorov Slovenského syndikátu novinárov Športovec roka 2013.

Na slávnosti v opernej sále novostavby Slovenského národného divadla v Bratislave sú medzi desiatkov najlepších športovcov nominovaní i Ivan Jakeš, Anastasia Kuzminová, Alexander Slafkovský, Matej Tóth a lyžiarka Veronika Velez-Zuzulová.

V súťaži tímov zvíťazia basketbalistky Good Angels Košice, tenistky Slovenska vo FedCupe alebo hliadka 3xC1 vo vodnom slalome.

Priebeh:
20:30 - Priamy prenos zo slávnostného ceremoniálu odštartoval speváckym vystúpením Nely Pociskovej. Večerom bude sprevádzať moderátorská dvojica Adela Banášová a Peter Marcin, ktorý na pódium vykročil v drese s menom Jánošíka. V sále chýbajú hlavní favoriti na zisk ocenenia ako Marián Hossa, Peter Sagan, či Veronika Velez-Zuzulová. Udeľovanie ocenení priamo z SND budú sledovať prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič i minister školstva Dušan Čaplovič.

 

20:45 - Tretie miesto v kategórií tímov získala hliadka 3xC1 vo volnom slalome. Druhé skončili tenistky za účinkovanie vo Fed Cupe. Dominikia Cibuľková očarila publikum odvážnymi ligotavými šatami. 

21:00 - Po krátkom telemoste s Mariánom Hossom z USA sa oficiálne víťazom kategórie športových kolektívov stávajú basketbalistky košického Good Angeles. Vo Final Eight Európskej ligy v Jekaterinburgu dosiahil štvrtým miestom historický úspech klubu. Pod vedením trénera Maroša Kováčika sa predstavili hráčky Sverrisdóttir, Bálintová, Hruščáková, Kulichová, Pindrochová, Kupčíková, Krivačevičová, Bojovičová, Lacyová, Quigleyová a Piersonová, ako aj generálny manažér Daniel Jendrichovský. Tím okrem toho vyhral aj slovenskú extraligu (desiaty raz) i nadnárodnú maďarsko-slovenskú ligu. Cenu predala Zuzana Štefečeková, minuloročná víťazka v kategórii jednotlivcov.

"Boli to krásne chvíle v minulej sezóne, ale rovnako pekné sú aj teraz, keď sme dokázali vypredať na ženský basketbal Steel arénu. Domnievam sa, že aj tento momentálny faktor spojený s eufóriou nám pomohol k víťazstvu v ankete. Keď som našim hráčkam - Švédke Abdiovej a Bieloruske Levčenkovej - vysvetlil, o akú anketu ide, odpovedali, že v ich krajinách by sa ženský basketbal nemohol dostať na prvé miesto v konkurencii iných športov," dodal Jendrichovský. 

21:10 - Vodný slalomár Alexander Slafkovský končí v ankete individualít ako nováčik na 10. mieste. Ziskom striebra v singlkanoe na MS v Prahe-Troji dosiahol najcennejší slovenský výsledok roka na MS v olympijských disciplínach. S hliadkou 3xC1 získal tituly majstra sveta aj Európy. V seriáli SP v C1 skončil celkove piaty, vyhral preteky SP v Augsburgu. 

"Do SND som vošiel služobným vchodom, potom ma museli vyviesť cez zákulisie a pódium k hlavnému vchodu. Prvé pocity boli, akoby som bol 'sedlák' v meste - nechal som doma príručku. Vyšla mi sezóna a veľmi si cením, že som sa dostal do Top 10. Začiatok sezóny bol rozpačitý, ale podarilo sa mi ju vygradovať." 

21:15 - Na 9. mieste sa umiestnil Marek Hamšík, ôsmy skončil Matej Tóth, ktorý na svetovom šampionáte v Moskve dosiahol svoj zatiaľ najvýraznejší výsledok na MS - piate miesto na 50 km. Bolo to aj najlepšie umiestenie Slováka na atletických MS 2013. 

21:35 - Siedme miesto si osobne neprevzala Anastasia Kuzminová. Do rúk zástupcu putovala aj cena za 5. mieto pre Zdena Cháru a štvrté miesto Michala Handzuša. Neúčasť hokejistov vysvetlil Igor Nemeček. Šiesty skončil motocyklista Ivan Jakeš. "Bez podpory rodiny, partnerov a ľudí, ktorí sú okolo mňa v podstate celý život, by som to nedokázal. Dúfam, že január 2014 bude lepší, ako ten predošlý. Do príprav na ďalší ročník sme dali všetko, máme nachystanú novú motorku. Trošku ma pribrzdilo moje staré zranenie, pretože som absolvoval operáciu ramena, ale som pripravený dobre. Na Dakar odlietam 1. januára."

21:45 - Vo finále sa ocitá Marián Hossa, Peter Sagan a Veronika Velez-Zuzulová. Pred finále zaujal publikum vystúpením Štefan Skrúcaný, ktorý zaspieval Lipovú lyžku.

21:55 - Tretie miesto získala Veronika Velez-Zuzulová, ktorá sa medzi najlepšiu desiatku dostala už piaty raz - v rokoch 2007 aj 2008 bola šiesta, v rokoch 2011 aj 2012 deviata. Tesne pred vlaňajším Silvestrom sa v rakúskom Semmeringu tešila z premiérového triumfu v slalome SP, zakrátko v paralelnom slalome SP v Mníchove pridala druhý triumf a v Moskve bola druhá. V konečnej klasifikácii slalomu v seriáli SP 2012/13 skončila tretia, v celkovom poradí SP dvanásta. Na MS v Schladmingu bola v slalome siedma.

Cenu pre Športovú legendu prevzal hádzanár Anton Frolo: "Každé podobné pozvanie, na ktorom si vás uctia, veľmi poteší. Je krásne dostať odmenenie, lebo nie vždy ho človek dostáva. Mám z toho dobrý pocit, že si ma všimli aj v tomto mojom pokročilom veku." 

 
22:15 - Peter Sagan sa stal najobľúbenejším športovcom roka v hlasovaní divákov. Neúčasť Sagana ospravedlnil jeho otec: "Peter sa ospravedlnil, keďže má tímové sponzorské povinnosti. Musel sa prispôsobiť družstvu. Na Slovensko príde až v pondelok 23. decembra, potom 2. januára odlieta do zámoria, kde má ďalšie povinnosti voči sponzorom. Veľmi ho mrzí neúčasť, rád by bol v Bratislave na slávnosti. Chcel by všetkým fanúšikom poďakovať za povzbudenie, držanie palcov. Rád by tu bol osobne, ale to sa nedá." 

22:25 - Za tretie miesto poďakovala prostredníctvom videa z postele Veronika Velez-Zuzulová. Adele sa podaril v rozhovore s otcom Veroniky drobný trapas. "Vyzeráte byť šťastní," oslovila Zuzulu, ktorý vraví: "Ale som aj smutný." Adela sa pokúsila nájsť príčinu: "Zato, že tu Zuzka nie je?"

"Veronika!," odpovedal otec Zuzulovej.

22:30 - Druhé miesto preberá za Mariána Hossu jeho mama. Marián patril medzi dominantné osobností tímu zámorskej NHL Chicago Blackhawks, ktorý získal Stanley Cup. V play-off bol celkove šiesty najlepší strelec a siedmy najproduktívnejší hráč. V ankete Zlatý puk o najlepšieho hokejistu Slovensku skončil v absolútnom poradí druhý za víťazným Chárom, vyhlásili ho za najlepšieho útočníka. 

22:35 - Peter Sagan je po treťom a druhom mieste v uplynulých rokoch konečne víťazom. Obhajcu zeleného dresu z Tour de France oficiálne ako víťaza ankety Športovec roka 2013 ohlásil Ivan Gašparovič. Na pódium sa vrátil Saganov otec, ktorý zhliadol videopoďakovanie svojho syna z Talianska.

22:40 - Na slávnostné odovzdávanie žiaľ neprišiel ani jeden z trojice víťazov. Peter Sagan je druhým zástupcom cyklistiky, ktorý anketu vyhral, keď v roku 1994 triumfoval Milan Dvorščík. V roku 2013 hlasovalo dovedna 102 novinárov, ktorí dali hlasy spolu 43 jednotlivcom a 17 športovým kolektívom. Vlani to bolo 110 zástupcov médií, hlasy dostalo 49 jednotlivcov a 14 kolektívov. 

 


Zdroj:
športky, SITA, TASR
Foto:
internet

DISKUSIA