Slovenským hádzanárom sa zvrat nepodaril: S turnajom v Rige sa lúčia prehrou

Ilustračné fotoIlustračné foto Zdroj: SITA

RIGA - Slovenskí hádzanári sa so 16. ročníkom medzinárodného turnaja Riga Council Cup rozlúčili prehrou. Zverenci trénera Zoltána Heistera podľahli v sobotu vo svojom záverečnom stretnutí v lotyšskej metropole domácim reprezentantom 20:24. Slováci, pre ktorých bol turnaj v Rige súčasťou prípravy na januárové vyvrcholenie kvalifikácie MS 2015, obsadili napokon tretie miesto. Vďaka aktívnejšiemu skóre sa z prvenstva tešili napokon Lotyši.

Domáci hádzanári položili základ svojho víťazstva v prvom polčase, ktorý vyhrali o sedem gólov. Slováci držali krok len do 9. minúty, keď Slaninka vyrovnal na 3:3. Potom však Lotyši zaznamenali sériu šiestich gólov, ktorú neprerušil ani oddychový čas slovenského kouča. Strelecky sa darilo najmä Arajsovi, ktorý si okrem vylúčenia, zapísal päť presných zásahov a jeho kolega Jurdžs dal dokonca sedem gólov. Po zmene strán Slováci ožili až od 47. minúty, keď zaznamenali šnúru šiestich gólov a znížili stav na 17:20. Napriek zlepšenému finišu sa však Slovákom už zvrat v zápase dokonať nepodarilo.

Zoltán Heister, tréner SR: "Najmä v druhom polčase bola veľmi sympatická naša snaha dotiahnuť sa na súpera. V ofenzíve sme sa však opäť dopúšťali chýb a boli sme neefektívni. Podstatne spokojnejší som bol s defenzívnou hrou. Niektorí hráči však hrali takéto zápasy po prvý raz, takže niektoré chyby pramenili aj z nezohranosti. Celkovo však turnaj splnil svoje očakávania. Konečné umiestnenie nebolo až také dôležité. Musím však pochváliť aj pobaltské tímy, ktoré sa prezentovali rýchlou hádzanou."

Lotyšsko - SLOVENSKO 24:20 (13:6)
Najviac gólov: Jurdžs 7, Arajs 5, Krištopans 3, Ence 3 - zostava a góly SR: Štochl, Paul - Mazák, Adamčík 3, Slaninka 1, Volentics, Briatka 3, Cigáň 3, Minarovič 3, Hruščák 1, Guzy 1, Urban, Vallo, Zechmeister 2, Pekár 3, rozhodovali: Berezkinová, Alpaidzeová (obe Rus.), 7 m hody: 2/0 - 4/4, vylúčení: 2:1.

Litva - Estónsko 27:34 (15:15)

1. Lotyšsko    3   2   0   1   87:77   4
      2. Litva       3   2   0   1   80:81   4
      3. SLOVENSKO   3   1   0   2   78:73   2
      4. Estónsko    3   1   0   2   87:101  2