Slovenskí volejbalisti príležitosť nevyužili: Po prehre s Fínskom dosnívali sen o MS

Slovenskí volejbalisti si na svetovom šampionáte nezahrajú Slovenskí volejbalisti si na svetovom šampionáte nezahrajú Zdroj: svf.sk

POPRAD - Slovenská volejbalová reprezentácia mužov prehrala 2:3 s fínskymi hráčmi v nedeľu vo svojom poslednom vystúpení v rámci M-skupiny záverečnej III. fázy kvalifikácie a nepostúpila na majstrovstvá sveta 2014 do Poľska. Zverenci talianskeho trénera Flavia Gulinelliho potrebovali na zaistenie si práva účasti na tohtoročnom svetovom šampionáte zvíťaziť nad severanmi 3:0 alebo 3:1.

V Aréne Poprad pod Tatrami uspeli Slováci v prvom sete 26:24, ďalšie dva však prehrali zhodne 19:25 a Fíni sa priamo na palubovke radovali z istoty postupu na svetový šampionát. Štvrtý set zvládli lepšie slovenskí volejbalisti, svojho súpera pokorili 25:14. V skrátenom piatom sete dominovali Fíni 15:10.

Úvodný bod stretnutia získali po Kohútovom chybnom podaní Fíni. Slováci odpovedali útokom Nemca - 1:1. Po Divišovom zakončení, Kmeťovom bloku a chybe Fínov v útoku viedli slovenskí reprezentanti 5:2. Zverenci trénera Sammelvua vyrovnali na 7:7, následne sa presadil blokár tímu SR Kohút - 8:7. Fíni zvládli aj útok po slabšej prihrávke a vzápätí otočili na 11:10 vo svoj prospech. O vyrovnanie sa postaral Diviš - 11:11. Fíni následne získali dva body v sérii, kormidelník Gulinelli požiadal o oddychový čas a Slováci kontrovali šnúrou šiestich bodov - 17:13. Po Kohútovom zakončení viedli slovenskí hráči 19:16, univerzál Nemec upravil na 22:20. Fíni po dvoch priamych bodoch z podania otočili na 24:23. Následne zabrali Slováci, pri Nemcovom servise premenili prvý setbal a uspeli 26:24.

Na začiatku druhého setu si ani jeden z tímov nevypracoval výraznejší odstup. Fínski volejbalisti vyhrávali po obrannom zásahu nad sieťou 5:3, eso predviedol smečiar Ogurčák - 6:6. Počas prvého technického oddychového času viedli Fíni 8:6, v útoku potom dvakrát uspel Diviš a vyrovnal skóre na 9:9. Ten istý hráč netrafil priestor ihriska a Sammelvuovi zverenci vyhrávali 12:10, na čo reagoval kouč SR prerušením hry a tímovou poradou. Fíni však bodovali aj po prestávke a za stavu 10:15 z pohľadu Slovákov tréner Gulinelli opäť udeľoval pokyny počas oddychového času. Divákov v Poprade potešil kvalitným útokom Nemec - 12:16. Severania získali tri body v sérii a viedli 19:12, po kvalitnom podaní aj 22:14. Slovenskí hráči dvakrát úspešne zablokovali útok súpera a znížili na 18:22. Kvalitný servis zabezpečil Fínom šesť setbalov - 24:18. Prvý odvrátil Nemec, druhý už fínski reprezentanti využili a zvíťazili 25:19.

Blok slovenského univerzála Nemca znamenal vyrovnané skóre 2:2 v úvode tretej časti hry. Po chybe fínskeho tímu pri podaní vyhrávali domáci reprezentanti 5:4, hostia však otočili sériou štyroch bodov na 8:5. Blokár Kmeť skorigoval razantným zakončením na 9:11. Za stavu 9:13 tréner Gulinelli počas oddychového času prezentoval svojim zverencom taktické zámery. Kohút upravil po úspešnom bloku skóre na 12:15, nahrávač Skladaný šikovnou ulievkou znížil na 14:17, Fíni si však s blížiacou sa koncovkou setu stále udržiavali náskok a po zásahu na bloku vyhrávali 20:15, neskôr i 21:17. Severania uhrali tri body v sérii, premenili tretí setbal a súčasne so ziskom tretieho setu rozhodli o svojom postupe na septembrové majstrovstvá sveta - 25:19.

Slováci už bez motivácie účasti na svetovom šampionáte vstúpili do štvrtého setu ziskom štyroch bodov z úvodných piatich príležitostí - 4:1. Fíni potom spresnili hru a vyrovnali skóre na 6:6. Pred prvým technickým prerušením hry v štvrtom dejstve získali domáci ďalšie dva body a vyhrávali 8:6. Smečiar Ogurčák presným útokom upravil na 12:9, Bencz šikovne ulial a následne zablokoval súpera - 16:10. Ten istý hráč pritvrdil na podaní a zaznamenal priamy bod, po ktorom viedli Slováci 18:11. Nemec pridal dve esá a tretím bodom z podania uzavrel štvrtý set - 25:14.

V skrátenom piatom sete si Fíni vypracovali náskok 5:3 i 10:7, tréner Gulinelli za tohto stavu požiadal o oddychový čas. Severania si vedenie udržali až do konca a po výhre 15:10 si zaistili honor jediného nezdolaného tímu popradskej kvalifikačnej M-skupiny.

Slovensko - Fínsko 2:3 (24, -19, -19, 14, -10)
121 minút, rozhodovali: Kolarevič (Srb.) a Zaharescu (Rum.), 3000 divákov

Slovensko: Skladaný, L. Diviš st., Kohút, M. Nemec, Ogurčák, Kmeť, libero Ondrušek (Zaťko, Bencz, Piovarči, Chrtiansky ml., M. Sopko st.)

Fínsko: Esko, Sivula, Siltala, Kunnari, Matti Oivanen, Lehtonen, libero Kerminen (Šumov, Ojansivu, Tervaportti)

Marek Kardoš, asistent trénera SR: "Po ťažkom prvom sete som si myslel, že sa to otočí na našu stranu. Bohužiaľ, kvalita na strane Fínov bola vyššia a Svetová liga, ktorú majú za sebou, sa na takomto turnaji ukázala. Individuálne máme výborný tím, no spolu to ešte nie je ono."

Juraj Zaťko, nahrávač SR: "Dostali sme druhú šancu na postup, v prípade víťazstva 3:0 alebo 3:1. Začali sme výborne, atmosféra bola skvelá a mysleli sme si, že to dokážeme. Prejavila sa únava i keď Fíni odohrali rovnaký počet zápasov. Sklamanie je veľké, boli sme blízko, no nepostúpili sme."

Ukrajina - Grécko 3:2 (-18, 22, -23, 23, 8)