Ďalší hokejový šok v Soči: Lotyši vyradili v osemfinále vicemajstrov sveta

Lotyši sa tešia z gólu do siete Švajčiarov. Vicemajstrov sveta šokujúca vyradili v osemfináleLotyši sa tešia z gólu do siete Švajčiarov. Vicemajstrov sveta šokujúca vyradili v osemfinále Zdroj: SITA

SOČI - Hokejisti Lotyšska sa postarali o ďalšie prekvapenie mužského turnaja XXII. zimných olympijských hier v ruskom Soči, keď sa utorkovým víťazstvom 3:1 nad Švajčiarskom stali tretími štvrťfinalistami. Pre Lotyšov už v tejto chvíli ide o historicky najlepší výsledok pod piatimi kruhmi, ich doterajším maximom bolo 9. miesto v Salt Lake City 2002. Lotyšsko nastúpi v stredajšom súboji o postup medzi kvarteto najlepších tímov proti Kanade v Ľadovom paláci Boľšoj od 18.00 h SEČ.

Úvod zápasu veľké strelecké príležitosti nepriniesol. Ambühl mal prvú vážnejšiu šancu v 7. minúte, ale v dobrej pozícii proti Masalskisovi neuspel. O dve minúty na to však gólovo udreli Lotyši. Bartulis nahodil puk na Hillera, švajčiarsky brankár ho nezachytil a bolo 0:1. O tri minúty neskôr hralo Lotyšsko presilovku a vylúčenie Trachslera potrestal presnou strelou Darzinš. Krátko po inkasovanom góle mohli Švajčiari znížiť, Wick však strelou spomedzi kruhov nebol úspešný.

Hneď od úvodu druhej tretiny boli Švajčiari strelecky aktívni. V  prvých minútach musel Masalskis riešiť niekoľko situácií, na čo tréner Lotyšska zareagoval oddychovým časom. Aktivita Švajčiarov však pokračovala aj naďalej. Brankár Masalskis bol však veľkou švajčiarskou prekážkou, no jeho nepriestrelnosť ukončil v 35. Plüss. Skúsený útočník presnou strelou bez prípravy znížil na 2:1. V závere druhej časti nevyrovnal tvrdou strelou Seger.

V 42. minúte Hiller zmaril sľubnú príležitosť Cipulisovi, na opačnej strane o dve minúty neskôr Masalskisa neprekonal šikovnou strelou Bieber. V tretej tretine gradoval tlak Švajčiarov, blízko ku gólu bol v 56. minúte Romy, ale ani jemu sa to nepodarilo. O minútu na to mohol pridať tretí gól Lotyšov Daugavinš, už aj dvíhal ruky nad hlavu, ale predčasne. Švajčiari skúsili hru so šiestimi hráčmi, no gólom do prázdnej bránky uzavrel skóre zápasu Darzinš.

Švajčiarsko - Lotyšsko 1:3 (0:2, 1:0, 0:1) - do štvrťfinále postúpilo Lotyšsko
Góly: 36. Plüss (Suri) - 9. Bartulis (Daugavinš, Girgensons), 12. Darzinš (M. Redlihs), 59. Darzinš (Pavlovs)
Vylúčení: 2:1 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Leggo (USA), Ronn (Fín.) - Kovachik (Kan.), Schrader (Nem.)

Švajčiarsko: Hiller - Streit, Diaz, Vauclair, Seger, Y. Weber, Josi, Blindenbacher - Niederreiter, Plüss, Moser - Ambühl, Wick, Brunner - Cunti, Bodenmann, Romy - Trachsler, Bieber, Gardner - Suri
Lotyšsko: Masalskis - Kulda, Bartulis, Rekis, Ozolinš, Sotnieks, Pujacs, K. Redlihs, Freibergs - Karsums, Daugavinš, Girgensons - Sprukts, Darzinš, M. Redlihs - Cipulis, Pavlovs, Keninš - Vasiljevs, Jass, Indrašis