Gonda to má ako prvý Slovák našliapnuté do F1: Povedal, čo ho ešte čaká

Richard Gonda vo svojej formule
Richard Gonda vo svojej formule

BRATISLAVA - Za minulý rok je majster Európy v seriáli F3, teraz stúpa ešte vyššie. Najlepší slovenský automobilový pretekár Richard Gonda si to namieril do Auto GP World Series, ktorá vznikla ako konkurencia formuly 1. A odtiaľ je to jediný krok do prestížneho seriálu medzi elitných jazdcov sveta.

Výsledkami zaujal prestížnu anglickú firmu Acceleration Driver Development. Tá si ešte len 19-ročného formulového jazdca vybrala pre svoj program a plánuje ho dostať na vrchol motošportu. "Hľadali sme niekoho, kto dokáže tohto Slováka poraziť. Keďže sme ho nenašli, angažovali sme jeho," povedal Graeme Glew z tejto prestížnej anglickej firmy, ktorá sa o jazdca stará manažersky a zabezpečuje mu kompletný servis.

"Richard je talent. Preukázal to aj po skončení vlaňajšej sezóny na testoch v Auto GP v španielskom Jereze, kde bol najrýchlejším nováčikom. Testovacím jazdcom formuly 1 by mohol byť už v roku 2015," pochválil Glew Slováka.

"Zdravé sebavedomie, maximálna sústredenosť, ale aj skúsenosti," opísal pre Športky Gonda kľúč k úspechu. Najprv pretekal na motokárach, potom na veľkých autách a teraz je to skutočná formula. "Čo robí rozdiel medzi šoférom a úspešným pretekárom? Možno je to tá príprava a sústredenosť. Na trati si nemôžem všímať nič rušivé, maximálne sa sústrediť na zákruty, na moment, kedy treba vytáčať, kedy brzdiť," vysvetľuje skutočne inteligenetný a pokojný športovec, ktorý vie vystupovať skutočne na vysokej úrovni.

"Som veľmi šťastný. Po vlaňajšom titule majstra Európy v seriáli F3 Open Cup sa žiadal nejaký krok vpred. Tým je vstup do seriálu," vysvetlil. V spomenutom seriáli vyrástol pred tromi rokmi aj Francúz Romain Grosjean, ktorý preteká v seriáli F1 za tím Lotus. "Som trpezlivý. Keď to dokázal Grosjean, prečo by sa to nemohlo podariť aj mne," dodal Gonda.

Vrcholový motoristický šport sa nedá robiť bez finančného zázemia. Preto Angličania pripravili pre reklamných partnerov zo slovenských spoločností viacero ponúk. Auto GP World Series 2014 sa skladá zo 16 pretekov na ôsmich okruhoch.


Zdroj:
športky, kt
Foto:
Ján Zemiar

DISKUSIA