Šéf bratislavského závodiska sklamal: Prezradil, koľko dokáže zarobiť dostihový kôň

Riaditeľ Závodiska Bratislava Marián ŠurdaRiaditeľ Závodiska Bratislava Marián Šurda Zdroj: Digi Sport

BRATISLAVA - Už 22. mája 1814 zorganizoval gróf Jozef Huňady na svojom panstve v Mojmírovciach neďaleko Nitry prvé dostihy na zemí Uhorska. Štartovali na nich orientálne kone z jeho žrebčína. Dostihová tradícia na Slovensku má 200 rokov a v nedeľu odštartovala ďalšia sezóna.

Výročie má aj riaditeľ Závodiska Bratislava Marián Šurda, ktorý je vo svojej funkcii už 25 rokov.

„Štvrťstoročnica bola dynamická, zaujímavá, pretože mám to šťastie, že môj koníček je mojou profesionálnou činnosťou. Som aj rád, že v tomto roku si Závodisko pripomína tiež 40. výročie svojho vzniku.“

V piatkovej Mix Zóne televízie Digi Sport sumarizoval Marián Šurda vývoj dostihového športu pod Tatrami od vzniku Slovenskej republiky. „Už dávnejšie sme sa zaradili do európskych dostihových štruktúr. Myslím si, že dostihový šport na Slovensku zapustil korene a Závodisko Bratislava je konsolidovaným partnerom všetkých účastníkov dostihov v strednej Európe.“

Narastá aj konkurencie schopnosť v porovnaní s dostihovou Európou. „Kupujú sa kvalitnejšie kone v zahraničí, naše realizačné tímy chodia bežne do vyspelých krajín Nemecka, Talianska alebo okolitých krajín a dnes tie kone zo slovenského tréningu sa vyrovnajú aj koňom v ostatných krajinách.“

Hlavnou hviezdou, ktorá preslávila Slovensko v dostihovom svete bol kôň Overdose, ktorý bol považovaný za najlepšieho šprintéra. Vyhral 16 z 19 dostihov, na ktorých sa predstavil, vrátane veľkých podujatí v Baden Badene, Hamburgu či Ríme. A svojmu majiteľovi Zoltánovi Mikóczymu zarobil 270-tisíc.

Takýto úspech je však skôr výnimočný, tvrdí Marián Šurda: „Realita je taká, že kôň je deficitná záležitosť. Na aukcii stojí od 5 do 15-tisíc alebo aj viac. Náklady predstavujú mesačne asi 500 eur, teda rádovo 6000 eur ročne a európsky priemer je taký, že kôň z výhier zarobí pre majiteľa asi jednu tretinu a zvyšok musí pridávať zo svojho.“ Kto si teda myslel, že dostihy sú neuveriteľne výnosný šport, musí byť sklamaný.

Slovenská sezóna bude zložená z 20 dostihových dní, prvý bol 13. apríla. Vrcholom sezóny preteky Turf Gala 8. júna, 20. júla sa postavia na Závodisku kone na štart 22. slovenského derby s dotáciou až 60 tisíc eur. Dvakrát sa bude pretekať v Topoľčiankach, raz v Šuranoch, Senici a po dlhom čase aj v Šamoríne.

  • Autor: © Zoznam/
  • FOTO: Digi Sport; video Digi Sport
  • Zdroj: Športky; zdroj Digi Sport

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy