Slováci v kvalifikácii na ME v Poprade prehrali s Grékmi: Napriek tomu sú na čele

Slovenskí volejbalistiSlovenskí volejbalisti Zdroj: SITA

POPRAD - Slovenskí volejbalisti prehrali v nedeľňajšom stretnutí v Poprade na prvom turnaji C-skupiny v rámci II. fázy kvalifikácie o postup na majstrovstvá Európy 2015 do Bulharska a Talianska s gréckymi reprezentantmi 0:3 a skomplikovali si boj o postup na kontinentálny šampionát. Duel trval 83 minút. Slovensko figuruje napriek nedeľňajšej prehre na prvej pozícii tabuľkového poradia so šiestimi bodmi. Rovnaký počet bodov získali v troch zápasoch aj Gréci a Estónci.

V úvodnom nedeľňajšom stretnutí vyhralo Estónsko nad Maďarskom za 113 minút 3:1. Maďarom patrí štvrtá pozícia v tabuľke s nulou na konte bodov.

Druhý turnaj "céčka" sa uskutoční od 29. do 31. mája v gréckom meste Rentis. Priamo na majstrovstvá Európy, ktoré budú od 9. do 18. októbra 2015, postúpi víťaz skupiny. Mužstvo na druhom mieste ešte dostane šancu v barážovej III. fáze kvalifikácie.

Slováci v úvode prvého setu päťkrát viedli o jeden bod, Gréci doťahovali náskok úspešnými útokmi. Za stavu 5:5 odstúpil z hry pre zranenie nahrávač Grécka Filippov, na palubovke ho nahradil Kournetas. Po prvom technickom oddychovom čase viedli hostia 9:6 a následne odskočili na 13:8, keď sa presadil Tzourits. Ten istý hráč zvýšil presným zakončením na 16:11. Slovenskí volejbalisti znížili Benczovým útokom na 17:20, záver setu však lepšie zvládli Gréci, ktorí uspeli 25:18 a "uchmatli" Slovákom prvý set počas popradského kvalifikačného turnaja.

Do druhej časti hry vstúpili lepšie Gréci, po zakončení Tzouritsa vyhrávali 4:1 a neskôr i 5:3. Následne domáci hráči získali štyri body v sérii a otočili na 7:5. Grécki volejbalisti vyrovnali na 10:10 a po zisku štyroch bodov po sebe viedli 14:10. Tento náskok bol v druhom sete rozhodujúci, Slováci sa svojmu súperovi už v skóre nepriblížili na rozdiel, ktorý by bol menší než trojbodový. Kohút znížil na 15:18, Červeň upravil na 18:21, Gréci však uspeli 25:21.

Úvodný bod tretieho setu získal grécky smečiar Protopsaltis. Slováci otočili na 5:3 vo svoj prospech po dvoch chybách univerzála Tzouritsa. Po úspešnom zakončení Patáka vyhrávali domáci 9:6 a tréner Grécka Drikos požiadal o čas na tímovú poradu. Slováci odskočili po kvalitnom podaní Bencza na 13:9. Následne Gréci znížili na 12:13. Smečom potešil divákov aj nahrávač Masný - 14:12. Dvakrát sa presadil Kohút a Slováci viedli 16:14. Kapitán Masný príkladne zabojoval, prebehol popod sieť, nahral Janušekovi, ktorý sa nepomýlil - 17:15. Gréci zlepšili hru a otočili na 22:21 vo svoj prospech. Tretí set napokon vyhrali rozdielom dvoch bodov 25:23 a celý zápas 3:0.

Flavio Gulinelli (tréner SR): "Na duel sme neboli dobre mentálne nastavení. Neboli sme schopní počas zápasu niečo zmeniť, príčinou bola psychika. Nemôžem byť spokojný s celým turnajom, lebo som očakával tri víťazstvá. Možno nie deväť bodov, ale tri víťazstvá áno. Zatiaľ to však nič neznamená. Čakajú nás ešte tri stretnutia v Grécku a tie rozhodnú. Máme stálu tú istú šancu, akou sme disponovali na začiatku turnaja."

Michal Masný (kapitán a nahrávač SR): "Nezvládli sme to viac psychicky ako fyzicky. Akoby sme sa báli hrať, takto sa nedá vyhrať žiadny zápas. Snažili sme sa otočiť stretnutie v treťom sete. Miestami to vyzeralo nádejne, ale potom sme urobili zbytočné chyby. Vyhrali sme v Poprade dva duely, čo je pozitívne. Na záver sme si trochu pokazili dojem, je to pre nás dobré poučenie do ďalších stretnutí."

Matej Kubš (libero SR): "Neukončili sme, bohužiaľ, tento turnaj úspešne. Od začiatku sme sa nevedeli dostať do hry. Nedokázali sme si utvoriť tlak servisom, Gréci áno. Neubránili sme ich kľúčového hráča Tzouritsa, oni sa neskôr rozohrali a už boli v pohode. Teraz sme s Gréckom na tom bodovo rovnako, budeme to mať u nich ťažké."

Grécko - Slovensko 3:0 (18, 21, 23)
83 minút, rozhodoval: Skudnik (Slovin.) a Brandstätter (Rak.), 850 divákov
Zostavy:
Grécko: Filippov, Kokkinakis, Armenakis, Tzourits, Protopsaltis, Petreas, libero Stefanou (Kurnetas, Kumentakis, Takuridis, Tziumakas)
Slovensko: Masný, Paták, Kohút, Bencz, Janušek, Červeň, libero Kubš (Kostoláni, Zaťko, Kriško)

Maďarsko - Estónsko 1:3 (-22, 22, -18, -21)
113 minút, rozhodovali: Jasinski (Poľ.) a Gall (ČR), 100 divákov