Slovenské volejbalistky po prvom turnaji na 2. mieste: S Bosnou nestratili ani set

Slovenské volejbalistkySlovenské volejbalistky Zdroj: SITA

VIEDEŇ - Slovenské volejbalistky zvíťazili v piatok vo svojom záverečnom vystúpení vo Viedni na prvom turnaji F-skupiny v rámci II. fázy kvalifikácie o postup na majstrovstvá Európy 2015 do Belgicka a Holandska nad hráčkami Bosny a Hercegoviny 3:0 (16, 22, 14). Stretnutie trvalo 70 minút.

Slovenské hráčky vstúpili do zápasu lepšie, v prvom sete ani raz neprehrávali. V druhej polovici úvodného dejstva začali postupne zvyšovať svoj náskok, viedli 13:8 a neskôr i 18:9. Slovenky vyhrali prvý set jednoznačne 25:16.

Druhá časť hry bola vyrovnanejšia, v úvode bolo skóre 6:6. Počas druhého technického oddychového času zverenky Mareka Rojka viedli 16:11, ich súperky znížili na 21:22, záver setu však opäť patril Slovenkám, ktoré zvíťazili 25:22.

V úvode tretieho setu si slovenské volejbalistky vypracovali náskok 7:2, ktorý postupne zveľaďovali. Viedli 14:7 i 22:13, v tretej časti napokon zvíťazili 25:14.

Bosna a Hercegovina - Slovensko 0:3 (-16, -22, -14)
70 minút, rozhodovali: Brlaš (Chor.) a Sgro (San Maríno)
Zostava SR (zdroj: SVF): Noseková, Crkoňová, Dudová, Kuciaková, Pencová, Soaresová, libero Valachová

Marek Rojko (tréner SR): "Po štvrtkovom prehratom dueli bolo dôležité pripraviť tím tak, aby sme vyhrali bez straty setu a zachovali si šancu na priamy postup. Po celý čas sme mali stretnutie pod kontrolou, možno s výnimkou jedného úseku v druhom dejstve. Ukázali sme solídny štandard. Obrovská poklona patrí Valachovej, ktorá sa napriek úmrtiu v rodine dokázala stopercentne pripraviť. V zostave sme urobili malú zmenu, keďže Stankovianska nepodala v predchádzajúcich dvoch zápasoch očakávaný a najmä stabilný výkon, vystriedala ju Soaresová. Kapitánka priniesla na ihrisko pokoj, emócie a bojovnosť."

Zverenky trénera Mareka Rojka figurujú po prvom turnaji so šiestimi bodmi na druhej priečke tabuľkového poradia "efka". Lídrom je Rumunsko s deviatimi bodmi, ktoré v piatok v hale Budocenter zdolalo domáce Rakúsko 3:0.

Druhý turnaj F-skupiny sa uskutoční od 30. mája do 1. júna v rumunskom meste Piatra-Neamt. Priamo na európsky šampionát, ktorý sa uskutoční od 25. septembra do 4. októbra 2015, postúpi víťaz skupiny. Tím na druhom mieste ešte dostane šancu v barážovej III. fáze kvalifikácie v máji 2015.

Rakúsko - Rumunsko 0:3 (-17, -30, -14)
79 minút, rozhodovali: Kovář (ČR) a Takaišvili (Gruz.)

Tabuľka F-skupiny:
1. Rumunsko 3 3 0 9:1 9
2. Slovensko 3 2 1 6:3 6
3. Rakúsko 3 1 2 3:8 2
4. Bosna a Herceg. 3 0 3 3:9 1

Program druhého turnaja v rumunskom meste Piatra-Neamt (30. mája - 1. júna 2014 - časy sú SELČ):
Piatok 30. mája: Bosna a Hercegovina - Rakúsko (15.00), Rumunsko - Slovensko (17.30)
Sobota 31. mája: Rakúsko - Slovensko (15.00), Bosna a Hercegovina - Rumunsko (17.30)
Nedeľa 1. júna: Slovensko - Bosna a Hercegovina (15.00), Rakúsko - Rumunsko (17.30)