Neuveriteľné série, zápisy do histórie: Finále NHL je plné zaujímavých faktov

Chris Kreider a Jonathan QuickChris Kreider a Jonathan Quick Zdroj: SITA

NEW YORK - Zaujímavosti po skončení tretieho finále Stanleyho pohára v hokeji medzi New Yorkom Rangers - Los Angeles Kings (0:3 - stav série: 0:3, zdroj: nhlmedia.com):

* Hráči LA Kings vedú na zápasy 3:0 prvýkrát v tohtoročnej edícii play off a premiérovo od chvíle, keď pred dvoma rokmi viedli ako prvý klub NHL 3:0 na stretnutia vo všetkých štyroch kolách vyraďovacej časti v jednej sezóne.

* Prvé tri súboje tohtosezónnej finálovej série nesú podobný rukopis ako víťazné ťaženie Kings za Stanleyho pohárom spred dvoch rokov, aj vtedy "králi" vyhrali nad New Jersey prvé dva zápasy po predĺžení a v treťom vychytal brankár Jonathan Quick čisté konto.

* Gólman hostí Quick si pripísal druhý shutout v tohtosezónnej vyraďovacej časti a na čele tohto hodnotenia sa dotiahol na Marca-Andreho Fleuryho z Pittsburghu a Tuukku Raska z Bostonu.

* Jonathan Quick zaznamenal čisté konto v hale Madison Square Garden iba ako druhý hosťujúci brankár v histórii finálových sérií - premiérovo sa to podarilo Gerrymu Cheeversovi z Bostonu v roku 1972.

* LA Kings potrebovali na pondelkové víťazstvo iba 15 streleckých pokusov, čo sa vo finále play off NHL naposledy podarilo tímu Tampa Bay Lightning v roku 2004 pri triumfe nad Calgary 2:1 v rozhodujúcom siedmom súboji série.

* Víťazný zásah Jeffa Cartera zo záveru I. tretiny bol jeho desiaty v play off v tejto sezóne a stal sa len štvrtým hráčom Kings, ktorý dosiahol dvojciferný počet presných zásahov vo vyraďovacej časti jedného súťažného ročníka. Tretí bol tiež v tejto sezóne slovenský krídelník Marián Gáborík.

* Gólom Jeffa Cartera sa tím LA Kings dostal do vedenia prvýkrát po takmer 250 minútach. V predchádzajúcich troch víťazných dueloch "králi" ani raz neviedli a rozhodli o triumfoch v predĺžení.

* Iba jednému tímu sa v minulosti podarilo otočiť finálovú sériu play off NHL z 0:3 na 4:3, v roku 1952 uspelo Toronto v súbojoch s Detroitom.

* LA Kings strelili aspoň tri góly už v deviatom súboji za sebou.

* Slovinský útočník Kings Anže Kopitar má v play off bilanciu 5 gólov a 21 asistencií - viac bodov či asistencií vo vyraďovacej časti jednej sezóny zaznamenal za "kráľov" len legendárny Wayne Gretzky v roku 1993.

* LA Kings zaznamenali už ôsmy triumf u súpera v tohtosezónnej edícii play off.