Velďáková štvrtá, Repčík prekonal 45-ročný rekord: Gatlin na Zlatej tretre s výkonom roka

Dana VelďákováDana Velďáková Zdroj: SITA

OSTRAVA -Sedem svetových výkonov roka a päť rekordov mítingu sa zrodilo na 53. ročníku atletickej Zlatej tretry v Ostrave. O dva najlepšie výkony sezóny sa postarali ešte v pondelkovom kladivárskom predkrme Maďar Krisztián Pars (81,57) a Nemka Betty Heidlerová (78,00), ďalších päť priniesli utorkové boje pred 15 000 divákmi na vynovenom Mestskom štadióne v Ostrave-Vítkoviciach.

To najlepšie prišlo na záver v podaní Justina Gatlina. Americký šprintér výborne nahradil svetového rekordéra Jamajčana Usaina Bolta a výkonom 9,86 o stotinku prekonal vlastné tohtoročné maximum z Pekingu. Gatlin zdolal druhého krajana Mika Rodgersa o "priepastných" 22 stotín. Tretí finišoval 38-ročný veterán z ostrova Svätý Krištof Kim Collins (10,12). Skvelé ostravské publikum nesklamal ani ďalší hviezdny Američan, olympijský víťaz z Pekingu 2008, Lashawn Merritt, ktorý zvíťazil na 400 m v rekorde mítingu 44,16. "Dobre som sa vyrovnal s divokým presunom z New Yorku a teším sa," povedal Merritt.

Repčík s historickým slovenským rekordom

Slovenský reprezentant Jozef Repčík utvoril na atletickom mítingu Zlatá tretra v Ostrave slovenský rekord v behu na 1000 m výkonom 2:17,76 min. V tejto netradičnej disciplíne Repčík pokoril takmer 45 rokov staré maximum Jozefa Plachého (2:18,90) z 5. októbra 1969 z Košíc. V kvalitne obsadených pretekoch skončil 27-ročný člen Slávia UK Bratislava Repčík deviaty.

Atak na svetový rekord avizoval aj Etiópčan Mohamed Aman na tisícke a jeho krajanka Denzebe Dibabová na 2000 m. Zatiaľ čo Dibabová suverénne zvíťazila vo výkone roka aj rekorde mítingu (5:27,50), Aman sa musel uspokojiť so 4. miestom. Víťazom sa stal Turek Ilham Tanui Ôzbilen, ktorý časom 2:15,08 utvoril sezónne maximum aj rekord mítingu. 

Velďáková tesne za ME

Trojskok žien v Ostrave ovládla Číňanka Li Jen-mej, ktorá ako jediná prekonala 14 m - o 3 cm. Slovenská rekordérka Dana Velďáková skončila štvrtá výkonom 13,91 cm. Tridsaťtriročná členka VŠC Dukla Banská Bystrica prekonala o 1 cm svoje tohtoročné maximum, ale za limitom na ME v Zürichu zaostala o 4 cm. "Cítila som sa veľmi dobre až do posledného skoku v rozcvičke, keď ma v rozbehu pichlo v kolene. Celé preteky som sa premáhala a napokon som musela odstúpiť. Škoda, lebo dnes som mala na 14 m. Za týchto okolností som vďačná aj za 13,91, aj keď tie 4 cm od limitu na majstrovstvá Európy ma mrzia," hodnotila D. Velďáková. 

Avizované rekordy nepadli

Z víťazstva sa tešil Turek Ilham Tanui Ôzbilen, výkonom 2:15,08 utvoril sezónne maximum aj rekord mítingu. Etiópčan Mohamed Aman, ktorý avizoval pokus o svetový rekord, bol štvrtý (2:16,33). 

O svetový výkon roka a zároveň rekord mítingu sa postaral Keňan Caleb Ndiku v behu na 3000 m výkonom 7:31,66. Doteraz najlepšieho v tomto roku krajana Corneliusa Kangoga prekonal o takmer 10 sekúnd. "Svojmu manažérovi som pred mítingom sľúbil, že sa pokúsim vylepšiť rekord tohto mítingu. Som rád, že sa to podarilo," povedal C. Ndiku.

Olympijský víťaz a svetový rekordér v desaťboji Američan Ashton Eaton sa iba šiesty raz predstavil vo svojej novej disciplíne - behu na 400 m prek. - a prvý raz sa mu podarilo pokoriť hranicu 49 sekúnd. Výkon 48,94 s mu stačil na 3. miesto. Víťazom sa stal Brit Niall Flannery v osobnom rekorde 48,80. "Vážim si skalp Eatona. Je skvelé poraziť takého elitného športovca," povedal v cieli Flannery.

Momentálne najlepší svetový žŕdkar Francúz Renaud Lavillenie mal v ostravskej súťaži iba dva platné pokusy. Halovému svetovému rekordérovi a úradujúcemu olympijskému víťazovi z Londýna 2012 to stačilo na víťazstvo výkonom 583 cm. "Chcel som viac, ale limitoval ma pomerne silný vietor, ktorý sa navyše aj menil," uviedol Lavillenie. V mužskej výške sa Ukrajinec Bohdan Bondarenko pokúšal o hranicu extratriedy 240 cm, ale neúspešne. Čerstvý spoludržiteľ európskeho rekordu (242 cm) sa musel uspokojiť s rekordom mítingu 233 cm.

Z avizovaných pokusov o vytrvalecké svetové rekordy na netradičných tratiach nevyšiel ani jeden. Keňanka Florence Kiplagatová neuspela na 20 000 m a zároveň v hodinovke, keď odstúpila predčasne z pretekov po absolvovaní 29 z celkového počtu plánovaných 50 kôl. Dôvodom boli žalúdočné problémy. Víťazkou pretekov na 20 000 m sa vo svetovom výkone roka stala Keňanka Alice Kimutaiová, keď dosiahla čas 1:08:32,20 h. Zároveň v hodinovke zabehla 17 545 m. Na prekonanie svetového rekordu bolo potrebných 18 518 m.

  • Autor: © Zoznam/
  • FOTO: SITA
  • Zdroj: SITA

Súvisiace články

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy