VIDEO Belgičania sa poriadne natrápili s Alžírskom: Obrat zariadili až striedajúci hráči

Eden Hazard v úvodnom súboji MS proti AlžírcomEden Hazard v úvodnom súboji MS proti Alžírcom Zdroj: SITA

BELO HORIZONTE - Futbalisti Belgicka zvíťazili nad Alžírčanmi 2:1 v úvodnom zápase H-skupiny na XX. majstrovstvách sveta na Estadio Mineirao v brazílskom Belo Horizonte. Favorit pritom prehrával, no dvaja striedajúci hráči - Fellaini a Mertens - zabezpečili pre belgický výber tri body do tabuľky.

Skóre utorkového duelu otvoril v 25. min Sofiane Feghouli z FC Valencia, ktorý premenil pokutový kopu po faule Jana Vertonghena práve na prenikajúceho francúzskeho rodáka. Dvadsaťštyriročný Feghouli ukončil dlhé 506-minútové čakanie výberu Alžírska na gól na svetových šampionátoch. Za "púštne líšky" predtým naposledy skóroval Djamel Zidane pri remíze 1:1 so Severným Írskom na MS 1986 v Mexiku. Rekordnú šnúru bez streleného gólu tak stále drží Bolívia, ktorá nepozná gólovú radosť na svetových šampionátoch 517 minút.

Belgičania mali v úvodnej 45-minútovke územnú prevahu, ale neprekonali gólmana súpera Raisa M'Bolhiho. Po zmene strán sa stupňoval tlak belgického mužstva a obrat zariadila dvojica striedajúcich hráčov - v 70. min vyrovnal Fellaini a o desať minút neskôr rozhodol Mertens. Belgičania proti Alžírsku otočili len svoj druhý zápas na MS, v minulosti sa im to podarilo v Mexiku 1986 v osemfinále proti Sovietskemu zväzu. Vtedy prehrávali 0:1 aj 1:2, duel dotiahli až do predĺženia, po ktorom sa tešili z postupu do ďalšej fázy a napokon vypadli až v semifinále s Argentínou.

Tím Belgicka v utorok proti Alžírsku absolvoval prvý zápas na svetovom šampionáte presne po dvanástich rokoch, predtým na MS 2002 prehrali 17. júna v osemfinále s Brazíliou, neskorším svetovým šampiónom.

Belgicko - Alžírsko 2:1 (0:1)
Góly: 70. Fellaini, 80. Mertens - 25. Feghouli (z pok. kopu), ŽK: 24. Vertonghen - 34. Bentaleb, rozhodovali: Rodríguez - Torrentera, Quintero (všetci Mex.), 57 000 divákov