Z virózy niečo oveľa vážnejšie: Ester Ledecká má zdravotné odporúčanie pre všetkých

Na snímke česká lyžiarka Ester LedeckáNa snímke česká lyžiarka Ester Ledecká Zdroj: SITA/AP/Alessandro Trovati

PRAHA - Česká trojnásobná olympijská víťazka Ester Ledecká má za sebou náročnú sezónu so šťastným koncom.

Dvadsaťdeväťročnú českú reprezentantku limitovali dlho zdravotné problémy, podľa neskoršieho zistenia lekárov prekonala zrejme čierny kašeľ. V závere sezóny sa ale dostala do formy a zakončila ju triumfom vo finálovom super-G v Saalbachu. Na pondelkovej tlačovej konferencii povedala, že do ďalšieho ročníka väčšie zmeny neplánuje, ale bude mať len jedného fyzioterapeuta.

Zdravotné odporúčanie pre všetkých

"Začiatok sezóny bol pozvoľný. To sme ale čakali, že po vynechanom ročníku na lyžiach to nebude hneď trofej. Bohužiaľ, nám to skomplikovala viróza, ktorú som pôvodne považovala za malú nádchu, ale nakoniec sa z nej vyvinul – podľa toho, čo potom zistili doktori - pravdepodobne čierny kašeľ. Odporúčam všetkým, že keby ste ho, nedajbože, mali, tak ho neprechádzajte a zostaňte doma. Ja som ho prechádzala a nedopadlo to dobre," uviedla Ledecká.

Kvôli zdravotným problémom končila v pretekoch mimo elitnej desiatky, niektoré aj vynechala. "Až do polovice februára som kašlala a hovorila si, že už asi nikdy neprestanem. Našťastie, druhé antibiotiká zabrali a potom už sme boli s tímom na dobrej ceste. Od Crans Montany sme mohli viac trénovať a nedusila som sa po každej jazde," dodala dvojnásobná olympijská víťazka z Pchjongčchangu 2018.

Španielsky tenista Carlos Alcaraz Galéria fotiek (3) Ester Ledecká so španielskym tenistom Carlosom Alcarazom Zdroj: Profimedia

Nakoniec sa dostali tam, kde chceli byť

Na konci sezóny sa rodáčka z Prahy dostala do formy. V marci skončila tretia v super-G v nórskom Kvitfjelle a v záverečnom SP v Saalbachu ovládla rovnakú disciplínu. V konečnom poradí seriálu obsadila 23. miesto so ziskom 374 bodov. Ďalšie triumfy pridala na snouboarde. Opanovala všetky tri preteky paralelného slalomu, do ktorých nastúpila. "Užila som si to dosť. Na snouboarde to bolo stopercentné. Na lyžiach to trvalo, ale nakoniec sme sa tiež dostali tam, kde sme chceli byť," podotkla Ledecká.

Spokojná bola aj s lyžami Kästle, s ktorými de facto odjazdila prvú sezónu. V predchádzajúcom ročníku totiž kvôli zraneniu kľúčnej kosti na štarte chýbala. "Myslím, že máme rýchle lyže. Musím všetkým poďakovať. Aj keď som ich nemohla testovať, tak za mňa jazdili testovací jazdci. Bolo dobré, že boli lyže na snehu a pracovalo sa s nimi," uviedla Ledecká.

Sezónu by predĺžila do júna

Ľutovala, že sezóna netrvala dlhšie. Predĺžila by ju pokojne o ďalších pár mesiacov. "Mala by som veľa výhrad k rozvrhu, ktorý máme. V Söldene treba ešte veľa snehu, v Livigne tiež. Keby bolo na mne, tak by som po prvé dala snouboardové preteky inak ako lyžiarske. A potom by som predĺžila sezónu minimálne do začiatku júna," uviedla s úsmevom Ledecká.

Výrazné zmeny v realizačnom tíme nechystá. Zostávajú tréneri Tomáš Bank, Franz Gamper aj snoubordový kouč Justin Reiter. "Síce to vyzeralo, že bude (Reiter) budúcu sezónu končiť, ale pôjde so mnou až do ďalšej olympiády," povedala Ledecká. "Mala som len tento rok dvoch fyzioterapeutov a teraz budem mať asi jedného. Je ale mimoriadne talentovaný. Málokedy sa mi stane, že je niekto taký dobrý a navyše takto mladý."

Ester Ledecká v druhom Galéria fotiek (3) Ester Ledecká Zdroj: SITA/AP/Alessandro Trovati

Potešilo ju, že budúce majstrovstvá sveta v lyžovaní a snouboardingu sú v iných termínoch a nekolidujú. "Keď som sa to dozvedela, bola som nadšená. Tomáš (Bank) mi to hneď pokazil, keď mi povedal, že snouboardový šampionát je v termíne finále (Svetového pohára) lyží, tak som mu povedala, že mi to neprekáža. Budem musieť jazdiť tak veľmi dobre, že nebudem na finále musieť ísť. To je asi tak cieľ do ďalšej sezóny," povedala s úsmevom Ledecká.

Započala prípravu na nový ročník

Pomaly začala prípravu na ďalší ročník. Stihla aj množstvo ďalších akcií, prebrala aj z rúk španielskeho kráľovského páru Trofej Európskej únie.

"Po posledných pretekoch som si myslela, že si dám ešte preteky v rámci FIS, to mi ale tréneri zatrhli, že to stačí. Mala som jednu akciu v Courcheveli, potom som v Madride prevzala cenu a zvyšok času trávila na horách, kde sme jazdili na lyžiach a snouboarde  a testovali materiál. Chcem mať všetko pripravené do sezóny, pretože to teraz bolo hektické," uviedla Ledecká.

Budúce dni strávia v Česku a navštívia aj majstrovstvá sveta v hokeji. "Teším sa. Podarí sa mi prísť na pár zápasov osobne. Budem fandiť. Verím, že to celé vyhráme," dodala Ledecká.

Viac o téme: Ester Ledecká
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy