Francúzsko rozstrieľalo Švajčiarsko, rozhodca obral Benzemu o šiesty gól

Francúzsko v skupine D deklasovalo ŠvajčiarskoFrancúzsko v skupine D deklasovalo Švajčiarsko Zdroj: SITA

SALVADOR - Futbalisti Francúzska zvíťazili v piatkovom zápase MS v Brazílii nad Švajčiarskom jednoznačne 5:2. So ziskom šiestich bodov a výrazne aktívnym skóre by im už postup do osemfinále nemal ujsť.

Duel E-skupiny v Salvadore rozhodli zverenci Didiera Deschampsa už v prvom polčase, ktorý vyhrali 3:0 gólmi Oliviera Girouda, Blaisea Matuidiho a Mathieua Valbuenu. V 32. minúte navyše nepremenil jedenástku Karim Benzema, útočník Realu Madrid však po zmene strán predsa len zvýšil na 4:0 a piaty zásah pridal Moussa Sissoko. Švajčiari v záverečnej desaťminútovke gólmi Blerima Džemailiho a Granita Xhaku upravili na konečných 2:5.

"Les Bleus" sa výrazne priblížili k účasti vo vyraďovacej fáze. Spečatiť ju mohla už remíza Hondurasu s Ekvádorom v nočnom meraní síl ďalších účastníkov E-skupiny s výkopom o 0.00 SELČ. Boje v E-skupine sa uzavrú v stredu 25. júna. O 22.00 SELČ v Manause si Honduras zmeria sily so Švajčiarskom a Francúzi v Riu de Janeiro v tom istom čase nastúpia proti Ekvádoru.

Švajčiarsko - Francúzsko 2:5 (0:3)
Góly: 81. Džemaili, 87. Xhaka - 17. Giroud, 18. Matuidi, 40. Valbuena, 67. Benzema, 73. Sissoko. ŽK: Cabaye. Rozhodovali: Kuipers - Van Roekel, Zeinstra (všetci Hol.), 50.000 divákov.

Švajčiarsko: Benaglio - Lichtsteiner, von Bergen (9. Senderos), Djourou, Rodriguez - Behrami (46. Džemaili), Inler - Shaqiri, Xhaka, Mehmedi - Seferovič (69. Drmič)

Francúzsko: Lloris - Debuchy, Varane, Sakho (66. Koscielny), Evra - Sissoko, Cabaye, Matuidi - Valbuena (82. Griezmann), Giroud (63. Pogba), Benzema

Francúzi nastúpili s dvoma zmenami v zostave oproti duelu s Hondurasom (3:0). V strede poľa operoval Moussa Sissoko namiesto Paula Pogbu a na hrote dostal pred Antoineom Griezmannom prednosť Olivier Giroud. Kormidelník Švajčiarska Ottmar Hitzfeld sa rovnako nedržal nepísaného pravidla, podľa ktorého by sa nemala meniť víťazná zostava. Valentina Stockera, ktorý nastúpil v základe proti Ekvádoru (2:1), nahradil na ľavom krídle Admir Mehmedi a v útoku namiesto Josipa Drmiča dostal šancu Haris Seferovič.

Prvú príležitosť si v 6. minúte vypracovali Francúzi. Matuidi pod tlakom troch napádajúcich Švajčiarov nespanikáril a prihral Benzemovi, ktorého rotovaná strela spoza šestnástky minula ľavú žrď. Švajčiari už o chvíľu prišli o zraneného stopéra von Bergena, ktorého kopačkou zasiahol Giroud a hoci francúzsky útočník spôsobil súperovi tržné zranenie v oblasti pri oku, obišiel bez kartového trestu. V 17. minúte sa Francúzi dočkali odmeny za aktivitu. Valbuenov rohový kop našiel vo výskoku Girouda, ktorý hlavou otvoril skóre - 0:1. Uplynula necelá minúta a Helvéti pykali druhýkrát. Behrami netakticky stratil loptu, jeho zaváhanie využil Benzema a rafinovanou prihrávkou našiel v gólovej šanci Matuidiho, ktorý strelou ľavačkou k bližšej žrdi prekonal zle postaveného Benaglia - 0:2. "Les Bleus" sa zaslúžene dostali na koňa, Švajčiari sa od začiatku zápasu zamerali len na bránenie a v útoku prakticky neexistovali. Zobudilo ich až dvojgólové manko, aj to len na chvíľu. Mehmediho strelu vyrazil končekmi prstov Lloris a následná dorážka Shaqiriho tesne minula bránu. V 31. minúte prišiel vo vlastnej šestnástke zbytočný zákrok Djouroua na Benzemu, ktorý ani nebol v palebnej pozícii. Loptu si na biely bod postavil sám faulovaný francúzsky útočník, lenže Benaglio vystihol smer jeho strely a odrazenú loptu poslal Cabaye z tesnej blízkosti iba do brvna. Francúzi pokračovali v demolácii súpera. Na konci rýchlej a priamočiarej akcie bol v 40. minúte Valbuena, ktorému stačilo iba nastaviť nohu do milimetrového centra Girouda - 0:3.

Prvý polčas de facto rozhodol o osude zápasu a jeho smerovaní v ďalšej 45-minútovke. Francúzi sa snažili držať súpera na dištanc, aby ho prípadným gólom nedostali do hry, lenže Švajčiarom nemalo z čoho "zapršať". Zaktivizovali sa síce v hre smerom dopredu, ale stále nenachádzali recept na to, ako sa dostať pod kožu francúzskym obrancom. Úsilie Francúzov o strelenie štvrtého gólu zasa marili individuálne komplikované riešenia nebezpečných situácií a tak do 60. minúty boli diváci svedkami hluchých momentov. V 64. minúte nepotrestal Mehmedi chybu Debuchyho a tak zahrmelo na druhej strane. Po pase od Pogbu a zaváhaní Senderosa sa dočkal aktívny Benzema, ktorý zaznamenal svoj tretí presný zásah na šampionáte - 0:4. V gólostroji futbalom sa baviacich Francúzov pokračoval Sissoko, ktorý po prihrávke Benzemu "placírkou" prekonal bezmocného Benaglia - 0:5. V 81. minúte sa prízemnou strelou z priameho kopu presadil Džemaili - 1:5 a posledné slovo patrilo jeho spoluhráčovi Xhakovi, ktorý v 87. minúte aspoň zmiernil trpkosť švajčiarskej prehry rozdielom triedy - 2:5.

Hlavný rozhodca nepochopiteľne záverečný hvizd neodpískal pri prechode lopty stredom ihriska, ale až v okamihu kedy po ideálnom pase zakončoval streleckú pozíciu Karim Benzema. Po peknej strele, ktorá skončila za chrbtom gólmana Švajčiarska sa Francúzi tešili zo šiesteho gólu, kým Švajčiari reklamovali gól po odpískaní. Po krátkej diskusii šiesty gól nebol uznaný, spôsob ukončenia zápasu v podaní hlavného rozhodcu Kuipers z Holandska napriek tomu nebol najšťastnejší.

Didier Deschamps, tréner Francúzska: "Gratulujem môjmu mužstvu k výkonu a presvedčivému víťazstvu, ktoré nás priblížilo k postupu do osemfinále. Zrodilo sa bez väčších problémov. V prvom polčase sme boli maximálne efektívni, ale mrzí ma, že niektoré ďalšie šance po zmene strán zostali nevyužité. V závere sme poľavili v koncentrácii. Proti Ekvádoru preto musíme nastúpiť s rovnakým prístupom, aký som u hráčov videl v prvej 45-minútovke."

Ottmar Hitzfeld, tréner Švajčiarska: "Tento zápas nám vôbec nevyšiel, hrali sme zle. Vysoko sme prehrali, individuálna kvalita bola na strane Francúzov. Súper hral skutočne fantasticky, ukázal veľký výkon. Rozhodol už v prvom polčase."

Blaise Matuidi, stredopoliar Francúzska: "Strelili sme päť gólov a získali dôležité tri body. Švajčiari zo začiatku nepríjemne hrýzli, ale zlomili ich naše dva zlepené góly. Pri tom mojom som si prebral prihrávku od Karima (Benzemu - pozn.) a zbadal som medzeru medzi brankárom a žrďou, snažil som sa do nej presne trafiť loptu. Podarilo sa. Môj prvý šampionátový gól chutí výborne, ale dôležitejšie je víťazstvo mužstva."

Stephan Lichtsteiner, obranca Švajčiarska: "Proti disponovanému súperovi sme nemali šancu. Za stavu 0:2 sme sa mohli vrátiť do zápasu, mali sme dobrú príležitosť, no nepremenili sme ju. Namiesto toho sme inkasovali a bolo po všetkom... Ku cti nám slúži aspoň to, že sme v závere dokázali aspoň skorigovať prehru."

• Zdroj: TASR, SITA