Fantastický úspech Vargu: Je majstrom sveta v trape a má miestenku na OH

Erik Varga
Erik Varga

GRANADA - Slovenský reprezentant Erik Varga (SŠŠR MV SR) sa stal v španielskej Granade premiérovo v kariére majstrom sveta v trape mužov a zároveň vybojoval pre SR prvú olympijskú miestenku.

Tridsaťosemročný rodák zo Šale vyhral kvalifikáciu, keď trafil 124 (25-24-25-25-25) zo 125 terčov. Úspešne si počínal aj v semifinále, neuletel mu ani jeden z 15 terčov, čo znamenalo účasť vo finále a už istotu miestenky do Ria de Janeiro 2016 (získali ju všetci traja medailisti). V boji o zlato zaváhal zverenec trénera Branislava Slamku pri štvrtom, piatom a jedenástom výstrele, ale aj súper Edward Ling z Veľkej Británie chybil pri druhom, šiestom a rovnako jedenástom. Obaja mali na konte po 12 terčov a o 1. mieste musel rozhodnúť dodatočný k.o. rozstrel, v ktorom mal pevnejšie nervy Slovák. Ling piaty terč netrafil, Varga vzápätí využil ponúknutú šancu a prvá slovenská medaila na šampionáte - hneď zlatá - bola na svete.

 

"Bol to dramatický boj. Išiel som sem s maličkou dušičkou, lebo som vedel, že strelnica v Granade je technicky veľmi náročná. Príliš som si neveril, ale počas tréningu som sa dostal do toho. Cítil som, že to môže vyjsť. Je to neopísateľný pocit. Vedel som, že každá chyba môže znamenať výrazný pokles vo výsledkovej listine. Nebolo to jednoduché víťazstvo, nedostal som to zadarmo, ale tá olympijská miestenka stojí za to," povedal v rozhovore pre agentúru SITA Erik Varga, ktorý síce bol už svetovým šampiónom v kategórii juniorov z talianskeho Fagnana 1994, ale medzi mužmi bolo jeho maximom 16. miesto z MS 2007 v cyperskej Nikózii.

Dobre si počínal aj ďalší Slovák Marián Kovačócy (122), ktorý obsadil 14. priečku a len bod ho delil od rozstrelu o účasť vo vyraďovacej časti. Debutantovi Benjamínovi Jurkovičovi (117) patril v 146-člennej konkurencii 72. stupienok. V súťaži družstiev sa slovenské trio vďaka vydarenej poslednej položke posunulo vyššie, v konečnom účtovaní bol z toho 5. post so súčtom 363 bodov. Len o dva terče viac mali bronzoví Česi.

Súťaž trapu juniorov nemala vo vyraďovacej časti ani jedného z trojice reprezentantov SR. Adrián Drobný a Michal Slamka dosiahli po 116 terčov, čo stačilo na umiestnenie na 13., resp. 18. pozícii. Matúš Dudo, ktorý bol horší len o jeden bod, otváral tretiu desiatku (21.). V družstvách si udržali 5. pozíciu (347).

"S vystúpením družstva mužov môžem vysloviť spokojnosť. V konkurencii 37 tímov skončilo piate. Možno tretí člen Jurkovič mohol pridať niečo navyše, ale bola to jeho premiérová skúsenosť s takouto významnou súťažou. Varga s Kovačócym dosiahli maximálne výsledky. Tejto konštelácii zodpovedá aj konečné umiestnenie. Od juniorov som čakal, že aspoň jeden z nich sa dostane do finále alebo do rozstrelu o účasť v ňom. Nesklamali však, všetci traja podali vyrovnané výkony. Družstvo bolo tiež piate, možno mu chýbalo trochu šťastia. Išli sme sem s väčšími ambíciami, boli sme presvedčení, že budú siahať na medailu, ale nemusia sa hanbiť za to, čo odviedli. Ak by sa jednému z nich podarilo odskočiť, potiahol by družstvo a potom by aj zisk cenného kovu bol reálny," zhodnotil účinkovanie svojich zverencov reprezentačný tréner trapistov SR Branislav Slamka

Svoje vystúpenie v malokalibrovkovej disciplíne BT 30+30 má za sebou strelec na bežiaci terč Ľubomír Pelach, ktorý však v súčte pomalých a rýchlych behov klesol na 19. miesto s 560 bodmi.

Na strelnici Juana Carlosa I. v Las Gabiase sa v stredu nepresadil ani Miroslav Varga. Olympijský víťaz v ľubovoľnej malokalibrovke 60 z kórejského Soulu 1988 strelil v eliminácii 613 bodov, čo na účasť vo štvrtkovej kvalifikácii nestačilo.

Muži - trap:
Finále: Erik Varga (SR) - Edward Ling (V. Brit.) 12:12, 5:4 v rozstrele
O 3. miesto: Giovanni Pellielo (Tal.) - Jiří Lipták (ČR) 15:12
Konečné poradie: 1. Erik Varga (SR), 2. Edward Ling (V. Brit.), 3. Giovanni Pellielo (Tal.), 4. Jiří Lipták (ČR), 5. Rodrigo Bastos (Braz.), 6. Lyndon Sosa (Lux.), ... 14. Marián Kovačócy 122, 72. Benjamín Jurkovič (obaja SR) 117

Družstvá: 1. Taliansko (Pellielo, Grazini, Fabrizi) 368 bodov, 2. Kuvajt (Aldeehani, Alrashidi, Al Faihan) 367, 3. Česko (Lipták, Kostelecký, Daněk) 365, ... 5. Slovensko (E. Varga, Kovačócy, Jurkovič) 363


Zdroj:
SITA
Foto:
SITA

DISKUSIA