VIDEO Senzačný triumf Slovákov: V zápase roka pokorili Španielov!

Juraj Kucka so spoluhráčmi oslavuje vedúci gól Slovenska proti ŠpanielskuJuraj Kucka so spoluhráčmi oslavuje vedúci gól Slovenska proti Španielsku Zdroj: SITA

ŽILINA - Slovenskí futbaloví reprezentanti zvíťazili vo štvrtkovom zápase C-skupiny kvalifikácie EURO 2016 v Žiline nad majstrami Európy Španielmi 2:1. Už v nedeľu sa zverenci trénera Jána Kozáka predstavia v ich treťom súboji v boji o postup na finálový turnaj ME do Francúzska na pôde nebezpečného Bieloruska v Borisove.

Slováci v prvom dejstve favorita a majstra sveta z 2010 zaskočili aktívnou obranou a v 17. minúte sa ujali vedenia, keď z priameho kopu prepálil tvrdou strelou Ikera Casillasa Juraj Kucka. Hostia v druhom polčase dostali Slovákov pod tlak a v 82. minúte vyrovnal striedajúci Paco Alcacer. Hostí však zrazil do kolien v 87. minúte Miroslav Stoch, ktorý hlavou využil parádny center Michala Ďuriša.

Na takmer vypredanom štadióne v Žiline sa hral od úvodných okamihov vzrušujúci futbal vo výbornom tempe. Španieli začali očakávaným držaním lopty, Slováci bránili v dobrom koncentrovanom bloku a čakali na rýchly prechod do útoku. A mali aj prvú obrovskú šancu, keď Hamšík v 11. minúte skvele vysunul šprintujúceho Pekaríka na pravo, z jeho ostrého polovysokého centru výborne zakončil Mak, ale Casillas ukázal svetovú extratriedu a strelu vyrazil. Na druhej strane sa vzápätí pokúsil odpovedať Costa, jeho nebezpečná hlavička tesne minula pravú žrď Kozáčikovej brány. V 16. minúte výborne prenikol do obrany hostí Ďurica, tí ho faulovali a z nariadeného priameho kopu Kucka tvrdou bombou zaskočil Casillasa - 1:0 pre Slovensko. Španieli si hrali svoju kombinačnú hru a vyrovnať mohol v 22. minúte Albiol, po zmätkoch v domácej šestnástke ale prestrelil Kozáčikovu bránu. Interesantný futbal pokračoval, Slováci výborne bránili a Pečovský v 27. minúte poriadne natiahol Casillasa tiahlou strelou k pravej žrdi, ten vyrazil na roh. Obraz hry sa nemenil ani v ďalších fázach, v 38. minúte Iniesta pekne vystrelil, ale Kozáčik ešte krajšie vyrazil na roh. V závere polčasu hostia zatlačili, mali sériu rohových kopov a pred Kozáčikom horelo. Gólman Plzne však skvele zlikvidoval nebezpečný dvojpokus Albiol - Busquets, keď najprv vyrazil hlavičku španielskeho hráča a potom aj následnú dorážku jeho spoluhráča.

"La Furia Roja" začala náporom aj v druhom polčase. V 50. minúte Kozáčik skvele vyrazil na ďalší roh strelu Fabregasa a o minútu v rovnakej situácii aj strelu Costu. Červená vlna sa valila na domácu bránu, Slovensko však odolávalo. Hostia sa prezentovali ich tradičným štýlom s krátkymi prihrávkami do šírky a rýchlou kolmicou, zatvorili domácich na ich polovici, do čistých šancí sa ale nedostávali. No preťažená obrana domácich kapitulovala v 82. minúte, keď sa striedajúci Alcacer dostal po umnom centri Albu za obrancov a chladnokrvne prekonal Kozáčika. Slovenskí hráči však nerezignovali a v 87. minúte ich opäť dostal do vedenia striedajúci Stoch, ktorý hlavičkou upratal loptu za bezmocného Casillasa po skvelom centri Ďuriša. V nervóznom závere si Slováci šokujúci triumf ustrážili a na konte majú po dvoch zápasoch 6 bodov a sú lídrom C-skupiny.

C-skupina:

Slovensko - Španielsko 2:1 (1:0)
Góly: 18. Kucka, 87. Stoch - 83. Alcácer, ŽK: 4. Kucka, 37. Hubočan, 87. Stoch, 90.+ Gyömbér - 44. David Silva, 90.+ Diego Costa, 90.+ Santi Cazorla, rozhodovali: Kuipers - Van Roekel, Zeinstra (všetci Hol.), 9478 divákov

Slovensko: Kozáčik - Pekarík, Škrtel, Ján Ďurica, Hubočan - Pečovský, Gyömbér, Kucka (83. F. Kiss) - Mak (61. Stoch), Weiss (54. M. Ďuriš) - Hamšík

Španielsko: Casillas - Juanfran (81. Santi Cazorla), Piqué, Raúl Albiol (58. Pedro Rodríguez), Jordi Alba - Busquets, Koke - David Silva (71. Alcácer), Fábregas, Iniesta - Diego Costa

Ján Kozák (tréner SR): "Proti nesmierne silnému súperovi sa chlapci vypli k fantastickému výkonu. Bojovali ako jeden muž, splnili všetko, čo sme si pred zápasom povedali. Vydržali do konca stretnutia, aj keď sa veľa nabehali. Dať dva góly proti Španielom, ktorí si - navyše - nevypracovali veľa šancí, to svedčí o kvalite. Weissa a Maka som striedal s určitým úmyslom, mali iné úlohy ako zvyčajne, museli veľa brániť. Dvaja čerství hráči potom zariadili víťazný gól. Myslím si, že po takomto výkone je to naše zaslúžené víťazstvo."

Vicente del Bosque (tréner Španielska): "Bola to naša prvá prehra v kvalifikácii po veľmi dlhej dobe. Boli to pre nás dnes ťažké minúty v Žiline. Musím priznať, že sa prejavila kvalita nášho súpera. Mohli sme aj viac útočiť, chvíľu to vyzeralo na remízu, napokon nám to ale nevyšlo. Chýbala nám v závere sila, stratili sme kontrolu nad zápasom a prehrali. Na ihrisku sme sa v závere hľadali. Snažili sme sa otvoriť viac hru, vystriedal som obrancov za ofenzívnych hráčov, žiaľ, nevyšlo nám to. Musíme prijať prehru, hoci neprišla pre nás vo vhodnom čase."

Podrobný priebeh zápasu:

1. minúta - Geniálnou prihrávkou sa hneď na úvod blysla barcelonská hviezda Andrés Iniesta, ale jeho tímový kolega Jordi Alba nedokázal preľstiť slovenskú obranu

2. minúta - Priamy voľný kop po nedovolenom zákroku Gyömbéra z kopačky Davida Silvu bránku Kozáčika neohrozil

4. minúta - Ďalšie nešetrné zákroky slovenských reprezentantov, tvrdý faul Jána Ďuricu ešte bez napomínania, ale Juraj Kucka si za svoj faul už vyslúžil žltú kartu

5. minúta - Center Davida Silvu obrana zblokovala len na roh, ten však Cesc Fábregas rozohral len k slovenskému gólmanovi

7. minúta - Pekné uvoľnenie v podaní Juanfrana, Kozáčik si ale zakričal a center zneškodnil

9. minúta - Ďalšie pritvrdenie zo strany Gyömbéra, rozhodca musel prerušiť hru

10. minúta - Rýchle a krátke rozohratie priameho kopu zo strany Španielska

12. minúta - Róbert Mak a jeho obrovská príležitosť! V malom vápne jeho strelu do stredu bránky Iker Casillas famóznym zákrokom likviduje!

13. minúta - Príležitosť Diega Costu, ktorého hlavička len tesne míňa ľavú tyč bránky Kozáčika, lopta pre Slovensko

14, minúta - Strela Iniestu len tesne minula konštrukciu bránky Slovenska

18. minúta - Góóól! Juraj Kucka po parádne zahratom priamom kope posiela Slovensko do vedenia - 1:0!

19. minúta - Zblokovaný center Pekaríka, Slovensko bude mať výhodu zahrávania rohového kopu

20. minúta - Rohový kop Vladimíra Weissa odvrátila španielska obrana

22. minúta - Juanfranov center do pokutového územia, Španielsko bude zahrávať rohový kop

23. minúta - Raul Albiol bol v dobrej príležitosti, ale strelecký pokus mu nevyšiel

26. minúta - Narážačka Juraja Kucku a Mareka Hamšíka gólovú akciu nepriniesla

28. minúta - Rohový kop Slovenska zahrával Róbert Mak, obrana ale loptu "upratala" do bezpečia

28. minúta - Útočný faul Diega Costu, Španieli krátkymi prihrávkami navyšujú percentuálne držanie lopty

33. minúta - Cesc Fábregas pritvrdil a rozhodca mu píska faul

35. minúta - Kombinovanie Iniestu s Juanfranom narúša zatiaľ pozorná slovenská defenzíva

37. minúta - Tomáš Hubočan aj napriek zjavnej nevôli inkasuje za svoj zákrok žltú kartu

38. minúta - Krásny zákrok slovenského brankára Kozáčika po pozemnej strele k žrdi v podaní Iniestu, rohový kop pre Španielsko

38. minúta - Nebezpečný center Iniestu z rohového kopu obrana Slovenska odvrátila, následne faul Diega Costu

43. minúta - Pokus o prenesenie hry v podaní Fábregasa, Slovensko odvracia na rohový kop

43. minúta - Rohové kopy Fábregasa a Davida Silvu gólovú príležitosť nepriniesli

44. minúta - Žltá karta pre Davida Silvu

45. minúta - Nebezpečná hlavička Raula Albiola po ďalšom rohovom kope Španielska, ktoré teraz diktuje tempo hry a bude zahrávať ďalší roh

45. minúta - Sergio Busquets a jeho obrovská príležitosť! Kozáčik vytiahol parádny zákrok!

45. minúta - Rohové kopy Fábregasa a Davida Silvu v nadstavenom čase prvého polčasu gólové šance Španielsku neprniesili a rozhodca ukončil prvý polčas

47. minúta - Druhé dejstvo otvára tvrdý zákrok Viktora Pečovského, Španielsko zahráva priamy kop

48. minúta - Rohový kop Fábregasa po zblokovanej strele Kokeho gólovú šancu Španielom nepriniesol

48. minúta - Veľká príležitosť Davida Silvu a ďalší skvelý zákrok slovenského gólmana Kozáćika!

50. minúta - Ďalší bravúrny zákrok Kozáčika po výbornej strele Fábregasa!

51. minúta - Ani jeden z dvojice rohových kopov Španielom vytúžený gól nepriniesol, stále sú však pánmi hry

51. minúta - Strelu Diega Costu, ktorý sa predral slovenskou defenzívou nepustil do bránky Matúš Kozáčik

52. minúta - Ani z nakrátko rozohratého rohu od Fábregasa nezapršalo

54. minúta - Prvé striedanie v slovenskom tíme - ihrisko opúšťa Vladimír Weiss, príležitosť dostáva Michal Ďuriš

58. minúta - Máme tu prvé striedenia v tíme hostí: Ihrisko opúšťa Raul Albiol, nahradí ho Barcelončan Pedro

61. minúta - Máme tu ďalšie striedanie v tíme Slovenska - odchádza hrdina zo súboja na Ukrajine Róbert Mak a prichádza Miroslav Stoch

64. minúta - Španieli sa snažia o kombináciu, Diego Costa cez protihráča prešiel nedovoleným spôsobom

68. minúta - Ďalší rohový kop z kopačky Fábregasa, skvelý obranný zákrok však zrušil aktivitu Španielov

69. minúta - Nevydarená strela po náprahu od Juanfrana

71. minúta - Španieli striedajú, na ihrisko prichádza Alcacer Paco, zápas končí pre Davida Silvu

72. minúta - Zblokovaný center Pekaríka a následný rohový kop Stocha gólovú šancu nepriniesol

74. minúta - Center Kokeho slovenská defenzíva odvracia do bezpečia

77. minúta - Po rohovom kope Fábregasa musel zasahovať Matúš Kozáčik, ktorý zneškodnil črtajúcu sa šancu

79. minúta - Veľká príležitosť Španielska! Diego Costa a jeho skvelá prihrávka do vápna, pozorný Kozáčik opäť skvele zareagoval!

83. minúta - A je vyrovnané! Pohľadný center Jordiho Albu s prehľadom do siete poslal striedajúci Alcacer Paco a ukončil nepriestrelnosť skvele chytajúceho Kozáčika - 1:1!

83. minúta - Ihrisko opúšťa strelec úvodného gólu Juraj Kucka a príležitosť dostáva Filip Kiss

87. minúta - Slovensko opäť vo vedení! Krásna akcia slovenského tímu, na ktorej konci stál Miroslav Stoch, ten s prehľadom posiela loptu za chrbát Casillasa - 2:1!!!

90. minúta - Rýchly kombinačná hra Španielom priniesla rohový kop, ktorý opäť zahrával Fábregas, ale hlavičkové zakončenie Diega Costu vyrovnávajúci gól neprinieslo

90.+ - Prebieha nadstavený čas, Gyömbér aj Diego Costa inkasovali žltú kartu

Rohový kop Kokeho obrana Slovenska zneškodnila a po žltej karte pre Cazorlu Slováci môžu oslavovať, je dobojované, Slovensko zdolalo Španielsko a na konte má už šesť bodov!

Viac o téme: Španielsko Žilina Slovensko Kvalifikácia na ME 2016
  • Zdroj: športky, SITA, TASR