VIDEO Nie, prekvapenie nebude: Líder základnej časti NBA letí do druhého kola play-off

Hráči Bostonu Celtics sa radujú z postupu do 2. kola play-offHráči Bostonu Celtics sa radujú z postupu do 2. kola play-off Zdroj: SITA/AP/Charles Krupa

BOSTON - Basketbalisti Bostonu Celtics postúpili do semifinále Východnej konferencie play-off zámorskej NBA. V piatom stretnutí štvrťfinále zdolali Miami Heat vysoko 118:84 a celú sériu vyhrali 4:1 na zápasy.

Suverénne víťazstvo si pripísal aj Dallas, ktorý triumfoval 123:93 na ihrisku Los Angeles Clippers a ujal sa vedenia v sérii 3:2 na zápasy. Teraz tak má dva pokusy na postupovú výhru.

Boston až na zaváhanie v druhom stretnutí zvládol sériu s prehľadom a v piatom dueli od začiatku ukazoval, že si ide za postupom. Prvú štvrtinu vyhral o 18 bodov a v zápase ani raz neprehrával. Postupne jeho vedenie narástlo až na 37 bodov. Neprekážala mu ani absencia kľúčového pivota Kristapsa Porzingisa, ktorého vyradilo zranenie pravého chodidla z minulého zápasu.

VIDEO Dvojica White - Brown opanovala zápas proti Miami

To Miami sa bez svojej hviezdy Jimmyho Butlera nezmohlo na väčší odpor. Bam Adebayo a Tyler Herro sa síce snažili, ale trápili sa s úspešnosťou streľby. Heat, ktorí v zápase dali len tri trojky s úspešnosťou 10 percent, tak nenadviažu na minuloročnú účasť vo finále. Naopak, Boston už môže vyčkávať na súpera pre konferenčné semifinále, ktorý vzíde z dvojice Cleveland – Orlando. Cavaliers vedú 3:2 na zápasy.

"Dnes sme chceli za každú cenu ukončiť sériu a ísť si po postup. A od začiatku toto naše odhodlanie bolo vidieť," povedal Jaylen Brown, ktorý k výhre prispel 25 bodmi rovnako ako Derrick White.

Dallas ukázal, že vie veľmi dobre brániť a zastavil všetky hviezdy Clippers. Naopak, na strane Mavericks zažiaril Luka Dončič, ktorý bol doteraz v sérii trochu v tieni spoluhráča Kyrieho Irvinga. Dnes nastrieľal 35 bodov, pridal 10 asistencií a ťahal tím za výhrou. Irving sa nemusel toľko tlačiť do zakončenia a nazbieral 14 bodov.

VIDEO Luka Dončič vzal opraty do svojich rúk

"Mal som pocit, že musím Kyriemu viac pomôcť, že ho v tom zatiaľ nechávam príliš samého. On nás celú sériu držal. Bolo na mne, aby som zabral," povedal Dončič.

Dallas začal súperovi utekať v druhej štvrtine a postupne náskok narástol až na 32 bodov. Pomohli k tomu aj hráči z lavičky na čele s Jadenom Hardym, ktorý za päť minút na ihrisku dal 14 bodov.