Slovenské hádzanárky štartujú proti Francúzsku: Už nás nepodcenia!

(Zľava) Generálny sekretár SZH Martin Simonides, hráčka Katarína Dubajová, tréner Dušan Poloz a hráčky Martina Školková a Petra Beňušková(Zľava) Generálny sekretár SZH Martin Simonides, hráčka Katarína Dubajová, tréner Dušan Poloz a hráčky Martina Školková a Petra Beňušková Zdroj: SITA

OSIJEK - Slovenské hádzanárky čaká v pondelok úvodné vystúpenie na európskom šampionáte v Maďarsku a Chorvátsku. V základnej D-skupine sa v Osijeku stretnú s favorizovaným Francúzskom a akýkoľvek bodový zisk by mal pre ekipu trénera Dušana Poloza cenu zlata. Zápas sa začne v hale Gradski Vrt o 18.00 h, v priamom prenose ho odvysiela Dvojka. Ďalšími účastníkmi skupiny sú Čierna Hora a Srbsko, do ďalšej fázy postúpia tri tímy.

"Veľmi ťažký súper na úvod. Francúzsko patrí dlhodobo medzi päť najlepších družstiev na svete a aj teraz má minimálne semifinálové ambície," zhodnotil silu prvého súpera kormidelník Sloveniek, ktorého zverenky ale už dokázali Francúzky v tomto roku prekvapiť. V júni im v preplnenej hale v Šali po výsledku 24:24 zobrali bod, ktorý znamenal postup na záverečný turnaj ME. "To, že sme s nimi uhrali remízu bol neskutočný zážitok," spomína Poloz.

Slovenky budú chcieť kvalifikačnú senzáciu zopakovať, no čaká ich nesmierne náročná úloha. "Bude to iný zápas, hoci som videl ich prípravné zápasy a herný sytém v porovnaní s kvalifikáciou príliš nezmenili. My už hráme trochu inak, pretože sme rozšírili repertoár herných možností a ešte uvidíme, či proti nim nasadíme obranu 1-2-3 ako vtedy v Šali, alebo 0-6, čo sme preferovali teraz v príprave. Podľa mňa ale duel s Francúzskom rozhodne minisúboj prvej a druhej vlny a ak proti takémuto súperovi nedáte pár gólov z rýchlych protiútokov, s čím my máme problém, tak zápas nemôžete vyhrať," vysvetlil Poloz.

Slovenky odcestovali do dejiska šampionátu v nedeľu ráno a večer už mali na programe v Osijeku prvý tréning. Vo výprave už chýbala pivotka Iuventy Michalovce Patrícia Wollingerová, ktorá sa nezmestila do konečnej 18-člennej nominácie. Z nej sa dostane šestnásť hráčok na zápasovú súpisku. Na Francúzky má príjemné spomienky skúsená Katarína Dubajová, práve jej gól 103 sekúnd pored koncom zariadil v pamätnom dueli v Šali remízovú koncovku. "Teraz nás už ale určite nepodcenia ako vtedy. Obmenili trochu káder, majú dosť zranených hráčok a šancu tak dostanú aj mladé dievčatá, ktoré sa jej určite budú chcieť chytiť," tvrdí legionárka z poľského tímu Olimpia-Beskid Nowy Sacz.

V Polozovom kádri sú až tri hráčky, ktoré pôsobia vo Francúzsku a súpera tak poznajú detailnejšie. Jednou z nich je aj Petra Beňušková z klubu Stella Saint-Maur: "Určite to bude iný zápas ako v Šali, súperky to budú mať v hlavách už inak nastavené. Ale už sme raz dokázali, že s nimi vieme hrať a dúfam, že to potvrdíme aj v pondelok," verí Beňušková. Kapitánka Lucia Súkenníková pred stretnutím povedala: "Zápas s Francúzskom bude asi trochu iný, ako sme hrali v kvalifikácii, už nás nepodcenia a asi sa na nás lepšie pripravia. Tentoraz ale na nich pravdepodobne prídeme s inou obranou ako vtedy a uvidíme, ako to dopadne..."

Francúzsko je majstrom sveta z roku 2003 a vicešampiónom z MS 2009 i 2011. Na kontinentálnom šampionáte sa mu darí menej, maximom je dvakrát bronz (2002 a 2006). Ako zvyčajne má "galský kohút" ambície atakovať najvyššie priečky. "Chceme skončiť v prvej päťke. To by znamenalo vylepšenie deviatej pozície spred dvoch rokov i potvrdenie, že sme na správnej ceste. Našu hru staviame na pevnej obrane a tú chceme ukázať už proti Slovenkám," povedal pre francúzske médiá tréner Alain Portes, ktorý má v kádri tri legionárky a zvyšok tvoria hráčky z domácej najvyššej súťaže. Hviezdou tímu je Allison Pineauová zo slovinského RK Krim Ľubľana.

Slovenky sa budú v pondelok spoliehať aj na podporu z tribún. "Máme informácie, že z dvoch 'slovenských' dedín blízko Osijeku sa chystá na zápas 300 až 400 fanúšikov. Plný autobus má pricestovať aj zo Šale, ďalší priaznivci prídu autami, takže proti Francúzsku by sme mali mať v hale domácu atmosféru," uviedol generálny sekretár Slovenského zväzu hádzanej (SZH) Martin Simonides.

D-skupina v Osijeku, 1.kolo - pondelok:
18.00 h: Francúzsko - SLOVENSKO
/rozhodujú: Stenrand, Birch (obaja Dán.)/
20.15 h: Čierna Hora - Srbsko

Viac o téme: Hádzaná ME Katarína Dubajová Petra Beňušková
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: SITA
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články