VIDEO Majstrovské Košice nečakane prvýkrát podľahli Martinu, Nitra rozdrvila Piešťany

Jakub Ručkay (v strede), Henrich Ručkay (vpravo) a Peter Ordzovenský oslavujú gól NitryJakub Ručkay (v strede), Henrich Ručkay (vpravo) a Peter Ordzovenský oslavujú gól Nitry Zdroj: SITA

KOŠICE - Hokejisti HC Košice nečakane prehrali v 38. kole Tipsport extraligy doma s MHC Mountfield Martin 1:3. V ďalšom súboji Nitra hladko zdolala Piešťany 6:2, Poprad si poradil so Žilinou 3:1

Majster z Košíc prvýkrát v sezóne prehral s Martinom

Aj piaty vzájomný zápas oboch súperov v sezóne 2014/2015 bol veľmi vyrovnaný. Predchádzajúce štyri súboje vyhrali Košičania vždy o gól, z toho trikrát za dva body. "Oceliari" v ostatnom čase nie sú v ideálnej forme, z troch zápasov vrátane tohto získali len tri body - raz uspeli po predĺžení (Trenčín), raz prehrali po samostatných nájazdoch (Zvolen) a teraz s Martinom v riadnom hracom čase. Košice sú napriek nezdarom stále na čele tabuľky, Martin si vďaka trom bodom z metropoly východu poistil 7. priečku.

Východniari začali doma aktívnejšie, ale v čase 19:42 min ich zaskočil Peter Galamboš, ktorý gólom "do šatne" v oslabení potrestal zaváhanie domácej defenzívy. Úradujúci majstri vyrovnali v 27. min po rýchlej akcii a strele Richarda Jenčíka. V úvode tretej časti hry sa dostali opäť do vedenia hráči z Turca, ktorí sa tešili v presilovke zásluhou Martina Lojeka. Košiciam robil veľké problémy brankár Čech a gólovú bodku za zápasom v power-play domácich dal Peter Smrek.

HC Košice - MHC Mountfield Martin 1:3 (0:1, 1:0, 0:2)
Góly: 27. Jenčík (Suja, P. Bartoš) - 20. Galamboš (Važan, Matejka), 44. Lojek (J. Markovič), 60. Smrek
Vylúčení: 1:6 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:1, rozhodovali: T. Orolin - Korba, Rovenský, 2905 divákov

Košice: Hylák - Štrbák, Cebák, Philipp, A. Jánošík, Šeda, M. Macejko, Drgoň - Jenčík, P. Bartoš, Spilar - Lapšanský, I. Rachůnek, M. Bartánus - Sojčík, Češík, Bicek - Suja, Matúš Chovan, Hrnka - Stupka

Martin: J. Čech - Matejka, I. Ďatelinka, M. Dvořák, Smrek, Brcko, Lojek, Rusina, Dlouhý - Važan, Galamboš, J. Markovič - Podzinš, Pokrivčák, Zucker - O. Jokeľ, Fujerík, Illo - Šugár, Dírer, A. Themár

Anton Tomko, tréner Košíc: "Súpera sme prestrieľali, ale zakončenia boli mäkké, slabé a nepresné. V závere úvodnej tretiny sme inkasovali zbytočný gól, ktorý na nás zanechal stopu. Podarilo sa nám vyrovnať, ale znova sme inkasovali jednoduchý gól. Podali sme nemastný, neslaný výkon a určite sme nepotešili divákov."

Jaroslav Török, tréner Martina: "Videli sme taktické a bojovné stretnutie. Nebolo to o kráse, ale o účelnosti aj zodpovednom výkone a rehabilitovali sme sa za domácu prehru s Piešťanmi. Chcem pochváliť brankára Čecha a všetkých hráčov za podaný výkon i za zisk troch bodov na ľade majstra."

Poprad piatykrát v sezóne zdolal Žilinu

Hokejisti HK Poprad zvíťazili aj v piatom tohtosezónnom vzájomnom stretnutí nad MsHK DOXXbet Žilina, tentoraz vďaka vydarenej tretej dvadsaťminútovke 3:1. Pod Tatrami sa hral najvyrovnanejší duel oboch súperov v ročníku (doteraz zápasy v prospech Popradu 3:0, 6:2, 4:2, 5:1). Žilinčanom sa nepodarilo priblížiť k prvej osmičke. Poprad si poistil štvrtú priečku v tabuľke, na jeho konte je 77 bodov.

Oba tímy začali vlažne, o trocha aktívnejšia bola Žilina. Na gól sa čakalo až do 34. min, keď hosťujúci Matej Síkela otvoril skóre spomedzi kruhov. Popradčania vystupňovali výkon v tretej tretine a zvládli obrat. Najskôr sa presadil Samuel Takáč a potom v samom závere aj Matúš Paločko a do prázdnej bránky Arne Kroták.

HK Poprad - MsHK DOXXbet Žilina 3:1 (0:0, 0:1, 3:0)
Góly: 47. S. Takáč (Makovský), 58. Paločko (Kroták), 59. Kroták (Paločko) - 34. Síkela (R. Kropáč, Bobček)
Vylúčení: 3:7 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Jura - Bogdaň, Jobbágy, 1126 divákov

Poprad: Kostúr - Kurali, R. Suchý, Makovský, Fabian, Malina, Kasík, D. Brejčák, Dinda - T. Sýkora, Paukovček, Matis - Kroták, S. Takáč, Paločko - R. Rapáč, Štals, Hvila - Boltun, Mlynčár, Štrauch

Žilina: Cibuľa - Milovanovič, Dresler, S. Hudec, Bajaník, Bobček, Ďurkech, Petelin, Niník - Milan Procházka, Jabrocký, Kanko - Drevenák, Demel, Valášek - M. Kokavec, Síkela, R. Kropáč - Dolinajec, O. Rusnák, Schroner

Vladimír Turan, asistent trénera Popradu: "Z našej strany to nebol optimálny výkon, dve tretiny sme sa na ľade iba hľadali. V tretej tretine sme ukázali svoju kvalitu, dali sme tri góly a zápas sme napokon vyhrali. Zajtra sa nikto nebude pýtať, po akom výkone to bolo."

Martin Groma, asistent trénera Žiliny: "Videli sme zaujímavý zápas. Boli sme dnes lepší, ale bolo nám zakázané vyhrať. Poprad takáto výhra tešiť nemôže."

Trenčín prvýkrát v sezóne zdolal Banskú Bystricu

Aj piaty vzájomný zápas hokejistov Banskej Bystrice a Trenčína v Tipsport extralige 2014/2015 priniesol konečný jednogólový rozdiel: na Troch kráľov sa v 38. kole radovali prvýkrát Trenčania po výsledku 3:2 po predĺžení. Banská Bystrica vyhrala predchádzajúce štyri stretnutia 1:0 po sam. nájazdoch, 2:1, 2:1 a 3:2 po sam. nájazdoch.

"Barani" spod Urpína sú naďalej v tabuľke Tipsport extraligy druhí, Trenčínu patrí 6. pozícia. Diváci videli na zimnom štadióne pri Hrone dvoch majstrov sveta 2002 Michala Handzuša a Richarda Lintnera.

Vo vyrovnanom stretnutí otvoril skóre v 9. min domáci Branislav Bendík. V 28. min vyrovnal spomenutý Lintner, ale domáci o chvíľu opäť išli do vedenia zásluhou Petra Kafku. Trenčín do konca druhej časti hry opäť vyrovnal, druhý kanadský bod si za asistenciu pripísal Lintner a presný zásah Vladimír Nemec. Dukla bola v tretej dvadsaťminútovke aktívnejšia a viac chcela body, domáci si však dokázali s ofenzívou súpera poradiť. V predĺžení v 63. min rozhodol o víťazstve "vojakov" strelou spomedzi kruhov Martin Dudáš.

HC '05 Banská Bystrica - Dukla Trenčín 2:3 po predĺžení (1:0, 1:2, 0:0 - 0:1)
Góly: 9. Bendík (Zigo), 33. Kafka (Handlovský, Kytnár) - 28. Lintner (Dudáš), 38. V. Nemec (Andersons, Lintner), 63. Dudáš
Vylúčení: 4:3 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Kubuš, D. Konc - Junek, Šefčík, 1832 divákov

Banská Bystrica: Košarišťan - Jaborník, Bambúch, Cunik, Čížek, Cohen, Biro, Peckham, Gachulinec - M. Lunter, Handzuš, M. Hudec - Kafka, Preisinger, Handlovský - P. White, Kytnár, Kadura - Lamper, Zigo, Bendík

Trenčín: Konrád - Novajovský, Andersons, Habšuda, Lintner, Dudáš, Hatala, Zošiak - O. Mikula, V. Nemec, Melichárek - Šišovský, Michal Hlinka, Razingar - A. Bezák, P. Stantien, Filo - Daniška, Švec, Briestenský - J. Pardavý

Miroslav Chudý, tréner B. Bystrice: "Nenadviazali sme na výkon zo Zvolena. Takýto priebeh sme čakali, Trenčín má výbornú defenzívu, nám chýbala agresivita pred bránkou, málo bolo dorážok. Bol to remízový zápas, nikto nevyčnieval a mužsvá si delili body spravodlivo. Nám tiež nie všetko vyjde, jednoducho sme nezvíťazili a my sa opäť z tohto zápasu musíme poučiť."

Branislav Jánoš, asistent trénera Trenčína: "Chceli sme hrať zodpovedne, spoľahlivo dozadu, pretože sme vedeli, že súper odohral dobrý zápas vo Zvolene. Spočiatku sa nám darilo, potom zase viac Bystrici. Bolo to ako na hojdačke, diváci však videli dobrý hokej, tvrdý, rýchly, s množstvom šancí. V zlomových momentoch nás ako obyčajne podržal brankár Konrád, remíza bola po normálnom čase spravodlivá, to ostaté už lotéria. Chalanov musím pochváliť za bojovnosť a dodržiavanie taktiky."

Nitra napriek zlému úvodu rozdrvila Piešťany

Domáci nezačali dobre, keď v 7. minúte Piešťany využili presilovku. Peško našiel medzi kruhmi Haringa a ten strelou bez prípravy prekonal domáceho brankára Valenta. O dve minúty však bolo vyrovnané, Richard Mráz našiel prihrávkou spoza brány Bajteka a Rybár lovil puk zo siete. V 14. minúte dokonali Nitrania obrat, hneď po buly vystrelil Henrich Ručkay, napokon puk do brány hostí poslal jeho braj Jakub - 2:1.

V úvode druhej tretiny šli domáci do dvojgólového náskoku, Štefanka ponúkol šancu Tománekovi a ten ju s prehľadom využil. V 28. minúte strelili havrani kontaktný gól, Pašek prihral puk Kutálekovi a ten strelou do pravého horného rohu nedal nitrianskemu brankárovi šancu. V polovici stretnutia predviedol Stümpel svoje skúsenosti i umenie a pekným gólom poslal Nitru opäť do dvojgólového vedenia. O 92 sekúnd si domáci diváci opäť zajasali, obranca Mezei sa predstavil aj v úlohe útočníka, nakorčuľoval si pred bránu a vymietol šibenicu za Rybárovým chrbtom - 5:2.

V 45. minúte sa presadil v zlatej prilbe hrajúci Nitran Lelkeš, Jakub Ručkay ho poslal dopredu, nitriansky center sa natlačil pred bránu a dlhým blafákom prekonal Rybára. Krátko na to mal možnosť zvýšiť vedenie Nitry z trestného strieľania Novotný, no v rozhodujúcom momente sa mu zlomila hokejka. V 55. minúte trafil v dobrej príležotisti Pašek žrď nitrianskej brány, následne zlomil hokejku o Valentovu bránu a inkasoval 10-minútový trest za nešportové správanie. Nitra vyhrala 6:2 a prelomila tak sériu troch prehier.

HK Nitra - ŠHK 37 Piešťany 6:2 (2:1, 3:1, 1:0)
Góly: 9. Bajtek (Pupák, Mráz), 14. J. Ručkay (H. Ručkay, Lelkeš) 22. Tománek (Štefanka), 30. Stümpel (L. Novák), 31. Mezei (H. Ručkay), 45. Lelkeš (J. Ručkay) - 7. Haring (Peško), 28. Kutálek (Románek, Pašek). Rozhodovali: Lauff - Holienka, M. Tvrdoň, vylúčení: 4:4, navyše: Pašek (Piešťany) 10 minút za nešportové správanie, presilovky 0:1, oslabenia: 0:0, 2392 divákov.

Antonín Stavjaňa, tréner Nitry: "Trochu sme rozhodili zostavu a chlapci sa chytili. Bolo vidieť obrovskú chuť a  zaujímavé to bolo aj pre divákov. Časom si tie formácie zrejme sadnú opäť späť, ale na to nabudenie to bolo treba."

Leo Gudas, tréner Piešťan: "Do zápasu sme šli s tým, že ideme dobre brániť, no to sme nesplnili. Nedali sme góly, robili sme chyby v obrane, za čo nás súper potrestal. Musíme sa z toho poučiť a zapracovať najmä na obrane."

Gólová prestrelka medzi Skalicou a Zvolenom víťazne pre hostí

Hostia sa ujali vedenia už v 2. minúte, keď domáca obrana dala príliš veľa priestoru Chovanovi, ktorý strelou po ľade poslal Zvolen do vedenia. Zvolenčania využili aj svoju prvú presilovku, od modrej sa trafil presne Hraško. Hostia mali prevahu, presnejšie kombinovali, boli dôraznejší na puku i v osobných súbojoch. Domáci využili svoju prvú presilovku na zníženie Vaškovičom. Vzápätí sa presadil Školiak a bolo 2:2. Vylúčenie L. Juríka v závere tretiny domáci využili na otočenie skóre, keď nahodený puk Drtinu tečoval J. Jurík.

V druhej časti hry sa obidve mužstvá striedali v útokoch, Zvolenčania mali možnosť v 25. minúte vyrovnať skóre po vylúčení Zukala, čo sa im aj podarilo, keď Lipovský nereagoval na dorážku Ďalogu. V 30. minúte po dôraze Baráka na 4:3 pre domácich zvýšil Bezúch. V 34. minúte bol vylúčený domáci J. Jurík, no hostia početnú výhodu na vyrovnanie nevyužili.

V 43. minúte vyrobil hrúbku domáci brankár Lipovský, po jeho zlom výjazde z bránky vyrovnal na 4:4 Kentoš. Domáci hrali od 48. minúty v početnej výhode, ale presilovku zahrali veľmi zle, bez strely na Šimka. Hostia vzápätí tiež hrali presilovku, gól však strelili až po jej skončení, na 5:4 zvýšil Obdržálek. V 55. minúte ľahkou strelou po ľade z uhla Lipovského prekonal L. Jurík. Domáci tak doplatili, po dobrom výkone v druhej tretine, na slabšiu koncentráciu v obrannej fáze a nesústredenosť svojho gólmana na tento zápas.

HK 36 Hant Skalica - HKM Zvolen 4:6 (3:2, 1:1, 0:3)
Góly: 15. Vaškovič (Komínek, Stloukal), 16. R. Školiak (J. Jurík, Štumpf), 19. P. Horváth (Drtina, R. Školiak), 30. Bezúch (Barák) - 2. Michal Chovan (L. Jurík, Hraško), 5. Hraško (Michal Chovan, L. Jurík), 26. Martin Ďaloga (Brabenec), 43. Kentoš (Bortňák), 53. Obdržálek (Bortňák, Pichnarčík), 55. L. Jurík (Martin Ďaloga, Hraško)
Vylúčení: 5:5 na 2 min, navyše: R. Školiak 10 min za nešportové správanie - Podkonický 10 min za hrubosť, presilovky: 2:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Stano - M. Orolin, Tvrdoň

Skalica: M. Lipovský - Barák, Gründling, Drtina, P. Horváth, Nechala, Zukal, Krejčiřík - Vaškovič, Stloukal, Komínek - J. Jurík, R. Školiak, Štumpf - Bene, B. Mráz, Bezúch - Markulinec, Šimíček, Chylo

Zvolen: M. Šimko - Juraško, Bagin, L. Pokovič, Hraško, Ťavoda, Pichnarčík, Koch, F. Fekiač - Puliš, Brabenec, M. Sloboda - Podkonický, L. Jurík, Michal Chovan - Škvaridlo, Bortňák, Obdržálek - Žilka, Kentoš, Martin Ďaloga

Štefan Mega, tréner Skalice: "Do zápasu sme išli s tým, že budeme pozorne brániť, no po piatej minúte bolo 0:2. Potom sa hráči troška prebrali, podarilo sa nám skóre otočiť. V druhej tretine to bola vyrovnaná partia, dobre sme korčuľovali, mali sme šance, žiaľ, tá tretia tretina bola z nášho pohľadu veľmi zlá a zase nám ušli dôležité body."

Josef Turek, tréner Zvolena: "My sme začali zápas veľmi dobre, vďaka čomu sme sa dostali do dvojgólového vedenia. Mali sme potom i ďalšie šance, ktoré sme nevyužili. Následne sme urobili niekoľko chýb, vďaka ktorým sa Skalica dostala so zápasu a skóre otočila. Druhá tretina bola vyrovnaná. Obe mužstvá mali šance na skórovanie. Chcem pochváliť chlapcov za výkon v tretej tretine, zásluhou ktorého sme v Skalici zvíťazili."

Viac o téme: HC Košice HK Nitra MHC Mountfield Martin ŠHK 37 Piešťany