Good Angels sa v EL dočkali druhého triumfu: Obhajcu trofeje Košičanky zdolali aj doma

Zľava: Sebnem Mimyacioglu, Crystal Langhorne z Košíc, Nuria Martínez a Jelena DubljevičZľava: Sebnem Mimyacioglu, Crystal Langhorne z Košíc, Nuria Martínez a Jelena Dubljevič Zdroj: SITA

KOŠICE - Basketbalistky Good Angels Košice zvíťazili v Infiniti aréne vo svojom ôsmom vystúpení Európskej ligy nad tureckým šampiónom Galatasaray Istanbul 59:50 a živia teoretickú nádej na postup z A-skupiny. V prebiehajúcom ročníku EL zaknihovali druhý triumf, keď rovnakého súpera zdolali aj na jeho palubovke (68:67).

V "žlto-modrom" drese sa so 16 bodmi blysla kapitánka Zuzana Žirková, najnovšia americká posila Ta'Shauna Rodgersová, ktorá premenila štyri trojky (12 bodov) a ďalšia Američanka Crystal Langhorneová k pätnástim bodom pridala i 11 doskokov.

Obe družstvá vstúpili do stretnutia s pozornou defenzívou a o prvé dva body sa postarala po premenených šestkách domáca kapitánka Žirková - 2:0. Langhorneová v 3. minúte zvýšila na 6:2, ale hostky okamžite odpovedali, keď Boneová zrovnala o minútu neskôr na 6:6. "Anjelky" zvýšili dôraz v obrane, začali zdvojovať spomínanú Boneovú a dokonca prvej desaťminútovky už súperkám dovolili zaznamenať iba dva body po tom, ako Martinezová korigovala na 8:10. "Žlto-modré" zaznamenali v ďalšom priebehu desaťbodovú šnúru a na jej konci bola v 10. minúte Oblaková - 20:8. V priebehu 13. a 14. minúty triafali presne spoza trojkového oblúka Žirková a dvakrát nová americká posila Rodgersová, ktorá upravila už na 29:12. Hráčky Galatasaraya korigovali vďaka Lyttleovej v 18. minúte na 29:17, no posledné slovo mala z trestných hodov Žirková, ktorá stanovila polčasový rezultát na 33:19.

Na začiatku druhého dejstva znížila hosťujúca Yilmazová po dvoch bodoch a následnej šestke na 22:33 a v 24. minúte i na 24:33. O minútu neskôr Žirková síce odpovedala trojkou, no na opačnej strane ju dokázala napodobniť aj Günayová 36:27. Hráčky Good Angels znervózneli, nedarila sa im streľba zo stopercentných príležitostí a súper po ďalších piatich bodoch Yilmazovej (3) a Lyttleovej (2) upravili na 36:32. Po tridsiatich minútach svietil na ukazovateli stav skóre 38:34 po tom, ako domáce hráčky prehrali tretiu desaťminútovku 5:15. Yilmazová v 31. minúte upravila i na 38:36, ale americká posila Good Angels Rodgersová s prezývkou Sugar pridala svoje ďalšie dve trojky v stretnutí a v 32. minúte bolo 44:36. O tri minúty neskôr Žirková zvýšila na rozdiel desiatich bodov 48:38 a "anjelky" dokráčali za druhým víťazstvom v EL - 59:50.

Good Angels Košice - Galatasaray Istanbul 59:50 (33:19)
Zostava a body GA: Žirková 16, Langhorneová 15, Bärová 5, Bálintová 4, Krivačevičová 0 (Rodgersová 12, Oblaková 5, Hruščáková 2, Kiššová 0) - najviac bodov Galatasaray: Yilmazová a Martinezová po 10, Lyttleová 9. Rozhodovali: Vladimir Cekov (Bulh.), Nikola Perlič (Chorv.), Gjorgi Piperkov (Maced.), TH: 12/11 - 13/9, trojky: 8:5, fauly: 16:19, 2200 divákov.

Maroš Kováčik (tréner Košíc:) "Tréner si rýchlo odvykne, keď jeho tím nevyhráva, čo je náš prípad v tomto ročníku Euroligy. Preto tento úspech chutí sladko. Podpísal sa pod neho náš diametrálne odlišný výkon, zmena haly a vynikajúci diváci. Trošku sme sa v tretej štvrtine vytrápili útočne, ale treba pripomenúť, že Galatasaray má veľkú kvalitu. Slušne sme to však rozbehali, vďaka patrí všetkým dievčatám. Trafili sme osem trojok, vtedy sa ľahšie hrá aj pod košom."

Zuzana Žirková (kapitánka Košíc): "Pre nás to bol akoby nový začiatok v starej 'novej' hale. Som šťastná, že sa nám to podarilo takýmto spôsobom. Divákov je v Infiniti aréne cítiť, toto je naša skutočná domáca palubovka. Nemôžeme po dvoch víťazstvách povedať, že vieme hrať proti Galatasarayu, verím však, že by sme mohli takto pokračovať. Povedali sme si v šatni niektoré veci a myslím si, že to padlo na úrodnú pôdu, z čoho mám radosť."

UMMC Jekaterinburg (Rus.) - Basket Lattes Montpellier Agglomération (Fr.) 77:69 (25:19, 23:17, 13:14, 16:19)

Dinamo Kursk (Rus.) - Wisla Can-Pack Krakov (Poľ., tréner Štefan Svitek) 92:68 (27:15, 20:13, 19:27, 26:23)

7. Košice 8 2 6 460:560 10

Zverenky trénera Maroša Kováčika sa najbližšie predstavia 21. januára na palubovke francúzskeho majstra Lattes Montpellier (20.00).

Viac o téme: Good Angels Košice Galatasaray Istanbul Európska liga
  • Zdroj: TASR, SITA