Halák neprestáva ohurovať: Po skvelom výkone opäť výhra, Tatar dvakrát asistoval

Jaroslav Halák v zápase s Columbusom Blue JacketsJaroslav Halák v zápase s Columbusom Blue Jackets Zdroj: nhl.com

NEW YORK - Slovenský hokejový brankár Jaroslav Halák priviedol jeho New York Islanders k domácej výhre 6:3 nad Columbusom v nočnom zápase zámorskej NHL. Halák kryl 34 striel modrokabátnikov, jeho slovenský spoluhráč a obranca Ľubomír Višňovský prispel k výhre jednou asistenciou. Pre Višňovského ho je to deviata asistencia v sezóne, pre Haláka už 31. výhra v ročníku.

Islanders vyhrali štvrtý zápas za sebou, keď húževnatý Columbus zlomili v tretej tretine. Po dvoch dejstvách bol stav vyrovnaný 3:3, ale v záverečnej časti skórovali len domáci hokejisti. Duel vyšiel najmä prvej formácii, ktorá strelila štyri góly. Bilanciou 2+2 sa zaskvel kapitán John Tavares, Josh Bailey dal dva góly a pridal asistenciu a Anders Lee zaznamenal štyri asistencie. Slovenský brankár Jaroslav Halák vychytal 31. víťazstvo v sezóne a už len jedno ho delí od vyrovnania klubového rekordu, ktorý vlastnia Billy Smith (1981–82), Rick DiPietro (2006–07) a Chris Osgood (2001–02).

"Proti takýmto tímom sa hrá ťažko. Nemajú čo stratiť a hrajú bez zábran. Trvalo kým sme ich zlomili, ale v tretej tretine chalani poriadne pridali a nedali im šancu," povedal pre zámorské médiá Halák, ktorý nastúpil na 12. z posledných 14 duelov. V treťom góle "ostrovanov", ktorým Ryan Strome dostal svoj tím do vedenia 3:2, mal prsty Ľubomír Višňovský. Slovenský obranca spomedzi kruhov bez prípravy vypálil, brankár Anton Forsberg jeho strelu vyrazil na hokejku Stromea, ktorý úspešne dorazil. Islanders v najbližšom zápase hostia v noci na utorok v derby Rangers.

Obhajca titulu Los Angeles Kings na domácom ľade zdolal Washington 3:1, asistenciou, už 16. v ročníku, k tomu prispel aj slovenský útočník Marián Gáborík. Ten oslávil svoje 33. narodeniny asistenciou na víťazný gól. Slovenský útočník hneď v úvode tretej tretiny vo veľkej rýchlosti vletel do útočného pásma a v situácii dvoch proti jednému perfektne predložil puk Trevorovi Lewisovi, ktorý v 17. sekunde posledného dejstva dostal Kings do vedenia 2:0. Gáborík bodoval vo štvrtom z posledných piatich dueloch a pripísal si 16. asistenciu v sezóne. O necelé dve minúty síce Alexander Ovečkin svojim 34. presným zásahom v sezóne znížil, ale posledné slovo mal Jarret Stoll a Los Angeles vyhrali štvrtýkrát za sebou. "Hrali sme perfektne v obrane a v oslabeniach a tým sme položili základ úspechu," povedal tréner Darryl Sutter, ktorý dosiahol 123. víťazstvo na lavičke Kings a v klubovej histórii sa dostal na 4. miesto, keď predbehol Larryho Robinsona.

O víťazstve Winnipegu v Detroite 5:4 po nájazdoch rozhodol Drew Stafford, ktorý odohral druhý zápas za Jets po výmene z Buffala. Red Wings viedli v druhej tretine 3:1, ale hostia skóre otočili a napokon aspoň predĺženie zachraňoval svojim druhým gólom v zápase ruský útočník Pavel Dacjuk. "Neudržali sme puk v útočnom pásme, jednoducho sme ho strácali a preto prišlo k obratu," povedal tréner Detroitu Mike Babcock. Z dvojice slovenských hokejistov bodoval len Tatar, ktorý zaznamenal dve asistencie a na konte ich má už 18. Celkovo má na konte 41 bodov a je tretím najproduktívnejším hráčom tímu. Jurčo hral vo štvrtej formácii a pripísal si mínusku. V bránke Detroitu nastúpil od začiatku prvýkrát po viac ako mesiace Jimmy Howard a zaznamenal 34 zákrokov. Okrem Stafforda sa presadil aj ďalší hráč z Buffala - obranca Tyler Myers zaznamenal dve asistencie a stal sa prvou hviezdou duelu.

Kanadský súboj dvoch tímov z originálnej šestky vyhral Montreal, keď zdolal Toronto 2:1 po nájazdoch. Na jediný gól hostí prihral slovenský útočník Richard Pánik, keď spätnou prihrávkou našiel voľného Daniela Winnika a ten presnou strelou spomedzi kruhov otvoril v 12. minúte skóre. Domáci však bleskovo vyrovnali a po úspešnej dorážke Brendana Gallaghera v presilovke bolo 1:1. Canadiens prišli v prvej tretine o skúseného ruského obrancu Sergeja Gončara, ktorého narazil na mantinel Daniel Clarkson a dostal trest do konca zápasu. Pri Gončarovej absencii hrali domáci len na päť obrancov a dvaja z nich mali "ice-time" cez 30 minút. Andrej Markov bol na ľade 31 minút a 57 sekúnd, P.K. Subban dokonca 35:21, čo je jeho osobný rekord, ale aj rekord v prebiehajúcej sezóne. "Fyzická kondícia je pre mňa veľmi dôležitá, som v dobrom stave a zvládnem aj takúto porciu," povedal Subban. Predtým bol v tejto sezóne na ľade najviac obranca NY Rangers Dan Girardi (34:50). V nájazdoch rozhodol David Desharnais.

Minnesota zdolala Carolinu 6:3 a bodovala v 10. zápase za sebou, čím vyrovnala klubový rekord. Ďalšie víťazstvo vychytal Devan Dubnyk, ktorá má po výmene z Arizony bilanciu 10-1-1. Až štyrmi strelami ho ohrozil slovenský obranca Hurricanes Andrej Sekera, ale nebodoval. Prvou hviezdou zápasu bol rakúsky útočník Wild Thomas Vanek, ktorý dal dva góly a na jeden prihral.

Nashville potvrdil povesť najlepšieho domáceho tímu, ale na piate víťazstvo za sebou sa nadrel. Predators zlomili odpor New Jersey až v závere, keď v 57. minúte strelil gól na 2:1 Colin Wilson a o minútu neskôr poistil víťazstvo Craig Smith. Nashville vyhral doma 24 duelov a 13 z posledných 14. Fínsky brankára Pekka Rinne zaznamenal 21 zásahov a tešil sa z 33. víťazstve v sezóne, v čom je najlepší v NHL.

Alain Vigneault sa stal 21. trénerom, ktorý dosiahol v NHL 500. víťazstiev. Významný míľnik dosiahol kormidelník na ľade Arizony, kde jeho tím New York Rangers vyhral 5:1. Víťazný gól dal najlepší strelec NHL Rick Nash a dal svoj 35. gól v sezóne. Colorado zastavilo sériu štyroch prehier a zdolalo doma Dallas 4:1. Stars chýbali piati hráči vrátane kanoniera Tylera Seguina, ktorý má zranené koleno. Calgary Flames zdolali v súboji dvoch tímov z Pacifickej divízie Vancouver 3:2.

Ottawa - Edmonton 7:2 (1:1, 4:1, 2:0)
Góly: 8. M. Michálek (Hoffman, E. Karlsson), 21. Cecci (Condra, Chiasson), 21. Turris (Mark Stone, M. Michálek), 24. M. Michálek (Turris, Mark Stone), 39. Chiasson (Condra, E. Karlsson), 55. Hoffman (Zibanejad, Ryan), 56. Legwand (Wiercioch, Ryan) - 16. Roy (R. Hamilton, Jakupov), 24. Fayne (Petry, Ference)
Martin Marinčin (Edmonton) odohral 16:17 min, 1 strela, 1 mínusový bod, 2 zblokované strely

Montreal - Toronto 2:1 po sam. nájazdoch (1:1, 0:0, 0:0 - 0:0, 1:0)
Góly: 12. Gallagher (Plekanec, P. K. Subban), rozhodujúci nájazd Desharnais - 12. Winnik (PÁNIK, Polák)
Richard Pánik (Toronto) odohral 19:44 min, 1 asistencia, 1 strela, 1 plusový bod, 2 trestné minúty, 1 zblokovaná strela

Detroit - Winnipeg 4:5 po sam. nájazdoch (1:1, 2:2, 1:1 - 0:0, 0:1)
Góly: 17. Kronwall (Zetterberg, Nyquist), 22. Helm (TATAR, Daciuk), 26. Daciuk (Helm, TATAR), 54. Daciuk (Brendan Smith, DeKeyser) - 3. Thorburn (Trouba, Byfuglien), 28. Wheeler (Myers, Little), 30. Stafford (Myers, Frolík), 45. Ladd (Little, Byfuglien), rozhodujúci nájazd Stafford
Tomáš Tatar odohral 16:25 min, 2 asistencie, 1 strela, 1 plusový bod, Tomáš Jurčo (obaja Detroit) odohral 9:50 min, 1 strela, 1 mínusový bod, 2 trestné minúty, 1 zblokovaná strela

NY Islanders - Columbus 6:3 (2:2, 1:1, 3:0)
Góly: 2. Bailey (Lee, Tavares), 9. Bailey (Tavares, Lee), 28. Strome (VIŠŇOVSKÝ, Nielsen), 42. Nielsen (Hickey, Grabovskij), 48. Tavares (Lee, Strait), 52. Tavares (Bailey, Lee) - 16. Dubinsky (Calvert, Ťutin), 20. Atkinson, 40. Foligno (Hartnell, Wisniewski)
Jaroslav Halák odchytal celý zápas, kryl 34 z 37 striel, úspešnosť 91,9%, Ľubomír Višňovský (NY Islanders) odohral 18:24 min, 1 asistencia, 2 strely, 2 plusové body

Minnesota - Carolina 6:3 (3:1, 1:2, 2:0)
Góly: 2. Vanek (Mikael Granlund, Fontaine), 9. Vanek (Fontaine, Suter), 16. Schroeder (Scandella, Spurgeon), 23. Prosser (Vanek, Mikael Granlund), 44. Haula (Brodziak, Veilleux), 59. Parise (Spurgeon, Koivu) - 20. Nestrašil (McClement, Faulk), 26. Skinner (J. Staal, Jordan), 27. E. Lindholm (Faulk, McClement)
Andrej Sekera (Carolina) odohral 23:24 min, 4 strely, 2 trestné minúty

Arizona - NY Rangers 1:5 (0:0, 1:1, 0:4)
Góly: 27. Vermette (Ekman-Larsson, Lessio) - 21. Kreider (Stepan, Klein), 42. Rick Nash (Klein, Brassard), 52. Hayes, 55. M. Staal (Stepan, St. Louis), 58. Stempniak (Girardi, D. Moore)

Colorado - Dallas 4:1 (1:0, 1:0, 2:1)
Góly: 12. MacKinnon (O´Reilly, Holden), 26. Tanguay (Everberg, Guenin), 44. Iginla (Stuart, Duchene), 60. Everberg (Tanguay, J. Mitchell) - 50. Spezza (Jamie Benn, Jokipakka)

Nashville - New Jersey 3:1 (1:0, 0:1, 1:1)
Góly: 9. Cullen (Craig Smith, S. Weber), 57. Wilson (Bartley, Ribeiro), 58. Craig Smith (Cullen, Fisher) - 38. Bernier (Gelinas, Gomez)

Calgary - Vancouver 3:2 (0:1, 2:1, 1:0)
Góly: 27. Monahan (Gaudreau, Hudler), 32. Monahan (Hudler, Engelland), 42. Bouma (D. Jones, Wideman) - 17. Kenins (Hansen, Horvat), 38. Vey (Higgins)

Los Angeles - Washington 3:1 (0:0, 1:0, 2:1)
Góly: 30. King (Toffoli, J. Carter), 41. Lewis (GÁBORÍK, Kopitar), 48. Stoll (D. Brown, Williams) - 42. Ovečkin (Kuznecov)
Marián Gáborík (Los Angeles) odohral 18:21 min, 1 asistencia, 1 plusový bod

Viac o téme: Jaroslav Halák Detroit Red Wings New York Islanders Tomáš Tatar
  • Zdroj: TASR, SITA