VIDEO Belgičan Gilbert ovládol daždivú dvanástu etapu Gira, Contador zvýšil náskok

Philippe Gilbert a jeho víťazná radosť
Philippe Gilbert a jeho víťazná radosť

MONTE BERICO - Belgický cyklista Philippe Gilbert triumfoval v daždivej dvanástej etape na pretekoch Giro d'Italia. Jazdec tímu BMC sa presadil v stúpaní na záverečnom kopci Monte Berico, keď ušiel svojim prenasledovateľom. Trať z Imoly do Vicenzy dlhú 190 kilometrov zvládol za 4:22:50 min. Druhú priečku si vyjazdil Španiel Alberto Contador z Tinkoff - Saxo (+3 s), ktorý si tak upevnil pozíciu na čele celkového poradia. Tretí skončil domáci pretekár Diego Ulissi.

Contador vo štvrtok predbehol svojho najbližšieho konkurenta v boji o ružový dres Fabia Arua z Talianska o 14 sekúnd a na čele klasifikácie má 17-sekundový náskok. Tretí Španiel Mikel Landa stráca už 55 sekúnd. "Celý tím pracujeme tak, aby som nespadol, aby sme sa vyhli nebezpečenstvu a nemali sme nejaký problém. Astana je stále silná, ale dnes som mal asi lepšiu formu ako Aru," uviedol Contador, ktorý si v 6. etape vkĺbil rameno, no rozhodol sa pokračovať v pretekoch.

Prvý úspešný únik dňa prišiel až po vyše 70 kilometroch, keď sa od hlavného poľa odtrhla skupina piatich jazdcov. Ich snahy však skončili už 60 km pred cieľom a odvtedy si Tinkoff-Saxo udržiaval kontrolu na pretekmi. Contador figuroval stále na čelných pozíciách pelotónu. O víťazovi rozhodol až samotný záver s výstupom na Monte Berico. Klasikársky špecialista Gilbert nastúpil asi 400 metrov pred cieľom a svoje sólo doviedol do víťazného konca.

"Dnes to bola ťažká rýchla etapa, išli sme stále pokope. Podobná tej včerajšej, ale tú sme nezvládli. Nemal som také dobré nohy. Dnes sme si povedali, že je nový deň a máme šancu. Zaútočil som v závere a nakoniec sa to podarilo," povedal tridsaťdvaročný Belgičan, ktorý si pripísali iba svoje druhé etapové víťazstvo na Gire. Prvé dosiahol ešte v roku 2009.

Výsledky 12. etapy (Imola - Monte Berico, 190 km): 1. Philippe Gilbert (Belg./BMC) 4:22:50 h, 2. Alberto Contador (Šp./Tinkoff - Saxo) +3 s, 3. Diego Ulissi (Tal./Lampre), 4. Simon Geschke (Nem./Giant), 5. Enrico Battaglin (Tal./Bardiani Valvole), 6. Paolo Tiralongo (Tal./Astana) všetci rovnaký čas, 7. Jon Izagirre (Šp./Movistar) +6, 8. Carlos Betancur (Kol./AG2R), 9. Jurgen Van den Broeck (Belg./Lotto), 10. Mikel Landa (Šp./Astana) všetci rovnaký čas

Celkové poradie: 1. Contador 51:17:06 h, 2. Fabio Aru (Tal./Astana) +17 s, 3. Landa (Šp./Astana) +55, 4. Dario Cataldo (Tal./Astana) +1:30, 5. Roman Kreuziger (ČR/Tinkoff - Saxo) +1:55, 6. Rigoberto Uran (Kol./Etixx - Quick-Step) +2:18, 7. Giovanni Visconti (Tal./Movistar) +2:21, 8. Damiano Caruso (Tal./BMC) +2:28, 9. Andrey Amador (Kostarika/Movistar) +2:38, 10. Leopold König (ČR/Sky) +2:44


Tagy: Alberto Contador Philippe Gilbert Giro d'Italia

Zdroj:
TASR
Foto:
cyclingnews.com

DISKUSIA