Kližan v Paríži mieri do 2. kola: Cez amerického mladíka postúpil suverénne

Martin KližanMartin Kližan Zdroj: SITA

PARÍŽ - Slovenský tenista Martin Kližan sa suverénnym spôsobom prebojoval do 2. kola dvojhry na grandslamovom turnaji Roland Garros v Paríži. V úvodnom kole si poradil so 17-ročným Američanom Francesom Tiafoem hladko v troch setoch 6:2, 6:1, 6:4. Jeho ďalším súperom bude víťaz francúzskeho derby medzi dvanástym nasadeným Gillesom Simonom a Lucasom Pouillem.

Aj vlani Kližan na antukovom vrchole sezóny zvládol úvodnú prekážku, keď vyradil nasadeného Japonca Keia Nišikoriho. Proti Tiafoemu bol zverenec českého trénera Martina Damma jasným favoritom. Jeho súper dostal od organizátorov voľnú kartu, keď získal najviac bodov na sérii antukových turnajov v USA. Pre Tiafoea to bol v pondelok seniorský debut v hlavnej súťaži na niektorom z podujatí veľkej štvorky.

Kližan zaznamenal celkovo 15 forhendových winnerov. "V prvých dvoch setoch som ťažil hlavne zo skúseností. V treťom sete som mal v prvom geme niekoľko brejkbalov, keby som to využil, už by to súpera zlomilo. No podržal to dvoma dobrými servismi, ja som vyhodil jeden forhend. Potom ma brejkol. Dal som dvojchybu na brejkbal, čo bola trochu smola. Tri sety hrať naplno koncentrovaný je veľmi ťažké. Keď som prehrával 0:3, zapol som opäť. Nevedel som pred zápasom, čo od súpera čakať. Pozreli sme s trénerom zopár videí na internete, ako Američan hrá, a podľa toho som sa pripravil. Skôr to bolo stretnutie náročné na psychiku, nie na kondíciu," povedal Kližan pre oficiálnu stránku Slovenského tenisového zväzu.

Kližan hneď v treťom geme prelomil podanie Američana a po potvrdení brejku sa ujal vedenia 4:1. V siedmej hre mal Tiafoe dve šance na rebrejk, no Kližan si podržal servis a prvý set dotiahol do úspešného konca. Druhé dejstvo bolo jasnou záležitosťou víťaza antukového turnaja ATP v marockej Casablance, ktorý mal navrch pri dlhých výmenách od základnej čiary a robil menej nevynútených chýb. Na začiatku tretieho setu Tiafoe po rýchlom brejku odskočil Kližanovi na 3:0. Najlepší slovenský singlista však potom získal päť gemov v rade a v desiatej hre premenil pri vlastnom podaní hneď prvý mečbal. Kližan zazamenal celkovo 15 forhendových winnerov.

Nick Kyrgios (Aus.-29) - Denis Istomin (Uzb.) 6:3, 6:4, 6:3
Jürgen Melzer (Rak.) - Adrian Mannarino (Fr.-30) 7:6 (5), 6:3, 7:6 (4)
Viktor Troicki (Srb.-31) - Jan-Lennard Struff (Nem.) 6:2, 6:1, 6:7 (3), 6:1
Fernando Verdasco (Šp.-32) - Taro Daniel (Jap.) 6:3, 6:4, 6:2
Benjamin Becker (Nem.) - Ruben Bemelmans (Belg.) 6:3, 6:7 (5), 2:6, 7:6 (4), 6:2
Thomaz Bellucci (Braz.) - Marinko Matosevic (Aus.) 6:1, 6:2, 6:4
Simone Bolelli (Tal.) - Steve Darcis (Belg.) 6:3, 6:4, 6:3
Borna Čorič (Chor.) - Sam Querrey (USA) 7:6 (8), 6:3, 0:6, 6:3
Kyle Edmund (V. Brit.) - Stéphane Robert (Fr.) 2:6, 6:4, 6:3, 5:7, 6:2
Santiago Giraldo (Kol.) - Donald Young (USA) 6:4, 7:5, 6:3
Thanasi Kokkinakis (Aus.) - Nikoloz Basilašvili (Gruz.) 3:6, 6:4, 7:6 (4), 6:2
Andrej Kuznecov (Rus.) - Malek Jaziri (Tun.) 6:3, 6:2, 6:4
Juan Monaco (Arg.) - Federico Delbonis (Arg.) 6:7 (4), 6:2, 6:1, 6:7 (6), 6:2