VIDEO Chicago sa nezlomilo a zabojovalo: Skvelý obrat Hossu a spol. pred koncom zápasu

Antoine Vermette a Teuvo Teräväinen oslavujú víťazný gól ChicagaAntoine Vermette a Teuvo Teräväinen oslavujú víťazný gól Chicaga Zdroj: SITA

TAMPA BAY - Hokejisti Chicaga Blackhawks vyhrali prvé finále Stanleyho pohára na ľade Tampy Bay 2:1. O výsledku rozhodli v rozpätí 118 sekúnd v závere tretej tretiny. Tampa viedla takmer celý zápas, keď v 5. min otvoril skóre Alex Killorn. V 54. min sa však presadil strelou zápästím Teuvo Teräväinen a potom v 56. min strelil víťazný gól Blackhawks Antoine Vermette. Hlavnými faktormi pri výhre Chicaga boli skúsenosti a individuality, ktoré dokázali v dôležitých chvíľach potiahnuť mužstvo. Marián Hossa v drese Blackhawks odohral 16:13 min a prezentoval sa dvoma strelami.

Tampa bola v úvode aktívnejšia, z desiatich striel na bránku v prvej tretine vyťažila jeden gól. Po nahodení Antona Stralmana sa presadil vďaka individuálnemu majstrovstvu Killorn. Lightning si po prvom góle vytvorili tlak, ale nedokázali pridať poisťovací zásah. Chicago sa len ťažko presadzovalo v útočnom pásme, domáci výborne pokrývali priestor pred Bishopom. V závere prvej tretiny pri presilovke dokonca nedovolili hráčom Blackhawks ani raz priamo ohroziť bránku. V druhej tretine sa hral opatrnejší hokej a väčšie šance boli až v jej závere. Na jednej strane sa nepresadil Brad Richards, na opačnej dvakrát kapitán Steven Stamkos. Skóre sa nemenilo ani v 48. min, keď Bishop vychytal Mariána Hossu. Domáci Ryan Callahan zasa nechal vyniknúť brankára Chicaga Crawforda.

Blackhawks sa snažili o vyrovnanie a napokon sa ho aj dočkali, Keith našiel na ľavom kruhu Teräväinena a ten využil výborné tienenie Krügera pred bránkou - 1:1. Hráčov Lightning gól zaskočil, dostali sa pod tlak a robili chyby. Jonathan Toews sa ešte nepresadill, ale po oddychovom čase Tampy už potrestal chybu Browna v obrannom pásme Antoine Vermette. Na výsledku už potom nič nezmenila ani záverečná power-play Lightning.

Výsledok prvého finále Stanleyho pohára zámorskej hokejovej NHL (hrá sa na štyri víťazstvá):
Tampa Bay - Chicago Blackhawks 1:2 (1:0, 0:0, 0:2) - stav série: 0:1
Góly: 5. Killorn (Stralman, V. Filppula) - 54. Teräväinen (Keith, Shaw), 56. Vermette (Teräväinen)
Vylúčení: 3:2 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: McCauley, Sutherland - Racicot, Amell, 19 204 divákov
Marián Hossa (Chicago) odohral 16:03 min, 2 strely

Zostavy:
Tampa: Bishop - Stralman, Hedman, Coburn, Carle, Garrison, Šustr, Nesterov - Killorn, Stamkos, V. Filppula - Kučerov, T. Johnson, Palát - J.T. Brown, B. Boyle, Morrow - Callahan, Paquette
Chicago: Crawford - Oduya, Seabrook, Hjalmarsson, Keith, Cumiskey, Rundblad - P. Kane, Toews, Saad - Marián Hossa, B. Richards, Versteeg - Teräväinen, Vermette, Sharp - Shaw, Kruger, Desjardins

Viac o téme: Marián Hossa Tampa Bay Lightning Chicago Blackhawks