Fantastický úspech pre slovenskú cyklistiku: Baška napriek kŕčom majstrom Európy!

Erik BaškaErik Baška Zdroj: SITA

TARTU - Slovenský cyklista Erik Baška sa stal majstrom Európy v kategórii do 23 rokov. Reprezentant tímu AWT-GreenWay ovládol záverečný špurt nedeľňajších popoludňajších pretekov jednotlivcov na 161 km v estónskom Tartu. Jeho víťazný čas bol 3:36:49 h. Striebro si vybojoval ruský reprezentant Mamir Staš a bronz putuje do Talianska zásluhou Davideho Martinelliho.

Na štarte bolo 160 pretekárov z 33 krajín. Bola to posledná disciplína šampionátu a Slovensko malo na štarte šesťnásobné zastúpenie. Okrem Bašku sa predstavili aj Andrej Strmiska, Juraj Bellan, Ľuboš Malovec, Juraj Lajcha a Tomáš Harag. V cieli boli klasifikovaní iba traja slovenskí reprezentanti. Juraj Bellan skončil 89. a Juraj Lajcha 108. Preteky do 23 rokov v Tartu poznačil hromadný pád, v ktorom boli aj slovenskí cyklisti, ktorí museli predčasne odstúpiť.

Baškov titul majstra Európy je jedným z najväčších úspechov slovenskej cestnej cyklistiky na šampionátovej úrovni. Väčší úspech dosiahol iba Peter Velits v roku 2007, ktorý sa stal vtedy v nemeckom Stuttgarte majstrom sveta do 23 rokov. "V páde sme mali troch chalanov, ktorí vypadli už v prvom okruhu. Ľuboš Malovec musel ísť aj do nemocnice, ale nie je to také zlé, ako to spočiatku vyzeralo. Erikovi Baškovi zostali už len dvaja pomocníci a vo finále zostal vpredu z našich sám. Bol to mestský okruh plný zákrut, ale jemu to vyhovovalo. Špurtovať začal relatívne skoro už 300 m pred cieľom, ale dokázal to udržať až do konca. Špurtovalo sa vo veľkom ´balíku´, približne 50-60 ľudí,“ zhodnotil preteky športový riaditeľ a manažér výpravy SR Martin Riška.

"Bol to veľmi technický okruh bez väčších stúpaní, a to mi vyhovovalo. Mám to rád. Vedel som, že musím jazdiť vpredu, aby som sa vyhol pádom aj ďalším problémom a potom zašpurtovať. To sa mi podarilo. Všetko vyšlo výborne, aj keď som mal v samom závere maličké kŕče, ale to zjavne nevadilo. Som veľmi šťastný a nemôžem tomu uveriť,“ uviedol Baška v cieli podľa špecializovaného serveru cycling-info.

Výsledky - nedeľa:

Preteky jednotlivcov do 23 rokov (161 km): 1. Erik Baška (SR) 3:36:49 h, 2. Mamir Staš (Rus.), 3. Davide Martinelli (Tal.) - obaja rovnaký čas ako víťaz,... 89. Juraj Bellan 3:44:21, 108. Juraj Lajcha (obaja SR) 3:50:44,...Andrej Strmiska, Ľuboš Malovec a Tomáš Harag (všetci SR) preteky nedokončili

Viac o téme: Erik Baška Majstrovstvá Európy