VIDEO Bystrica si doma poradila s Nitrou, Oceliari nedali šancu Žiline

Jameson Milam z HK Nitra (vpravo) a Milan Kytnár z HC '05 iClinic Banská BystricaJameson Milam z HK Nitra (vpravo) a Milan Kytnár z HC '05 iClinic Banská Bystrica Zdroj: SITA

ŽILINA - Hokejisti úradujúceho majstra HC Košice zvíťazili v utorkovom zápase 19. kola najvyššej slovenskej súťaže na ľade MsHK DOXXbet Žilina 3:0. Hosťujúci "oceliari" sa dostali do vedenia v 9. min zásluhou zásahu Petra Boltuna. Ich trojbodový zápis do tabuľky Tipsport ligy 2015/2016 gólmi v tretej dvadsaťminútovke spečatili Richard Lelkeš s Adamom Lapšanským.

Košice neinkasovali na ľade Žiliny

Žilinčania nastúpili na zápas s viacerými zmenami v zostave a v ich súhre to bolo v úvode cítiť. Už v 2. minúte mali výhodu presilovky, ale nedokázali v nej ani ohroziť Halásza. Prvý svetlý okamih v zápase prišiel v 9. minúte, a hneď znamenal vedenie hostí, keď Boltun využil veľa priestoru a švihom prestrelil Tomeka. Vlci zatlačili súpera až v závere tretiny, keď hrali druhú presilovku. Na jej konci sa do veľkých šancí dostali Stupka a Valášek, ale ani jednému z nich sa nepodarilo pretlačiť puk za Halásza.

Druhá tretina priniesla veľmi málo hokejovej krásy. Vzruchu pred obomi bránami bolo poskromne a aj tutovky, ktoré mali v 24. minúte Šoltés, v 26. minúte na opačnej strane bratia Hunovci a Drevenák, či na konci tretiny obranca Homér sa gólom neskončili.

Vlci išli namiesto tlaku v úvode tretej časti do takmer dvojminútového oslabenia o dvoch hráčov, ale podarilo sa im ho prežiť bez ujmy. Namiesto toho, aby Košičanov za trest pritlačili, inkasovali v 48. minúte druhý gól, keď mal Lelkeš čas otočiť sa s pukom a namieriť presne. Domáci sa nedokázali hosťom vyrovnať aj kvôli nedisciplinovanosti, zbytočné vylúčenia ich zrážali dolu a v jednom z nich zvýšil na 3:0 pre hostí po peknej individuálnej akcii Lapšanský. Žilinčania nedokázali až do záveru zápasu prekonať Halásza, ktorý si tak udržal už druhé čisté konto v posledných troch dueloch.

MsHK DOXXbet Žilina - HC Košice 0:3 (0:1, 0:0, 0:2)
Góly: 9. Boltun (Šoltés, Matúš Chovan), 48. Lelkeš (Bortňák, R. Jenčík), 52. Lapšanský (T. Hrnka, P. Bartoš)
Vylúčení: 6:4 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: T. Orolin - Gajan, Smrek, 632 divákov

Zostavy:
Žilina: T. Tomek - D. Brejčák, Zaťko, Š. Novotný, Homer, Kurali, Grman, Niník, Makovský - Drevenák, Róbert Huna, Richard Huna - Stupka, Valášek, Konečný - Schroner, Kolena, F. Nemček - E. Švec, D. Rehák, Rogoň
Košice: T. Halász - M. Dudáš, Cebák, Matúš Chovan, Deyl, E. Šedivý, B. Pavúk, T. Hričina, M. Macejko - P. Bartoš, Lelkeš, Lapšanský - M. Bartánus, Suja, Bicek - Boltun, Šoltés, Češík - Bortňák, T. Hrnka, R. Jenčík

Milan Jančuška, tréner Žiliny: "Opäť musím konštatovať, že bez gólu sa nedá vyhrať. V zlomových momentoch, najmä v druhej tretine, sme mohli zvrátiť stav zápasu, ale nestalo sa tak. Proti Košiciam sa nedá hrať, ak hráte v oslabení. Snaha bola, bojovnosť tiež, ale opäť sme zlyhali v koncovke, kde nás najviac tlačí topánka."

Marcel Šimurda, asistent trénera Košíc: "Úvod duelu bol z oboch strán opatrný, my sme si počkali na šancu a z rýchleho protiútoku sme šli do vedenia. V druhej časti sa Žilina vďaka našim nepresnostiam dostala do zápasu, ale v tretej tretine sme dominovali, pridali sme dva góly a získali tri body."

Bystrica na domácom ľade zdolala Nitru

Po gólových suchotách sa v druhej tretine roztrhlo vrece, no len na jednej strane, za chrbtom nitrianskeho brankára Valenta. Domácim stačilo niečo vyše sedem minút, aby trikrát rozvlnili sieťku. Aj keď sa spoliehali na novú posilu ostrostrelca Romana Tománka, presadili sa iní hráči. Pri prvom úradovali až dva teče po strele Gründlinga od modrej a z gólu sa radoval Mikula. V 29. min trafil excelentne pod žŕdku Lamper a v 30. min opäť Mikula využil presnú nahrávku od Handzuša a samostatný nájazd zakončil s prehľadom blafákom na forhendovú stranu. Nitrania pôsobili v týchto momentoch odovzdane a tréner Stavjaňa sa ich snažil prebrať timeoutom. Čiastočne sa mu to podarilo, no keby v 36. min po faule Podhradského premenil trestné strieľanie Lamper, už by sa hosťom takýto stav rozdýchal len veľmi ťažko. Ani 'barani' sa však neubránili hluchým úsekom hry a v prvej tretine im bolo čo vyčítať. Na bránku strieľali síce častejšie ako súper, no oveľa väčšie šance mali hostia, v 13. min nevyužil dokonalú streleckú parketu Mezei a v 15-tej nedotiahol prečíslenie s Ručkayom do gólu Kutálek.

Napriek štyrom gólom mohli Nitrania po dvoch tretinách ďakovať brankárovi Valentovi, že neprehrávali výraznejši. Zaujal najmä jeho zákrok v 25. min, keď bez hokejky sa tak natiahol, že lapačku bravúrne v poslednej chvíli stačil vložiť do strely Kytnára. AJ v drese hostí nastúpila posila, Kanaďan Blackwater sa objavil na centri prvého útoku, no ani on sa výraznejšie nepresadil. V tretej tretine sa Nitrania len márne usilovali zvrátiť priebeh, no až v 53. min znížili. Stačilo, aby obranca Jankovič nepresne prihral, od modrej vystrelil Štefanka a Stloukal vyrazený puk už poslal do bránky.

Šanca na zvrat sa otvorila pri následných dvoch presilovkách, hostia ju však zahrali v tej prvej dosť chaoticky a jedine Kutálek sa dostal k nádejnej strele. Druhá už priniesla v 56. min kontaktný gól opäť z hokejky Stloukala do odkrytej bránky a zrodila sa málokým čakaná dráma. Škoda len, že sa v 56. min nechal vylúčiť Kuzma, potom Slovák a citeľne ubrali z ofenzívy hostí. V presilovke piatich na troch spálil Loskot tutovku po brankárskej paráde Valenta a nasledovalo ďalšie vylúčenie hosťujúceho Macíka, ktorým si definitívne znemožnili možnosť na vyrovnanie. Navyše aj inkasovali do prázdnej bránky 22 sekúnd pred koncom, keď pečať výsledku udelil trojnásobný gólový strelec Mikula.

HC'05 iClinic B. Bystrica - HK Nitra 4:2 (0:0, 3:0, 1:2)
Góly: 23. Mikula (Gašpar, Gründling), 29. Lamper (Zigo), 30. Mikula (Handzuš), 60. Mikula (Šmach, Ďatelinka) - 53. Stloukal (Štefanka), 56. Stloukal (Macík, Štefanka). Rozhodcovia Šír, Úlehla (obaja ČR) - Holienka, Šefčík, vylúčení 6:6, presilovky 1:1, v oslabení 0:0, 2113 divákov.

Zostavy:
Banská Bystrica: Corbeil - I. Ďatelinka, Sandgren, Jankovič, Šmach, Gründling, Rosandič, Petran - Majdan, Galamboš, R. Tománek - Loskot, Kytnár, L. Handlovský - R. Gašpar, Handzuš, O. Mikula - Lamper, T. Zigo, Róth
Nitra: M. Valent - Milam, F. Kuzma, Ordzovenský, Podhradský, Mezei, P. König, E. Piačka, M. Novák - M. Slovák, Blackwater, Laliberté - H. Ručkay, Stümpel, Kutálek - Stloukal, J. Štefanka, Macík - S. Buček, Bene, M. Pupák

Richard Zedník, asistent trénera B. Bystrice: "Môžeme byť spokojní, 50 minút sme hrali vynikajúco, s tromi gólmi, no individuálnou chybou v tretej tretine sa súper dostal do zápasu. Videli ste sami, ako to dopadlo, no bolo by nespravodlivé, keby sme dnes prehrali, už len za ten 50-minútový výkon."

Antonín Stavjaňa, tréner Nitry: "Po prestávke sme trochu upravili zostavu, hráči si verili, na tréningu vyzerali dobre. Súper v dôraze bol v útočnom pásme lepší, nám nešli presilovky a až v závere zápasu sme sa dvoma gólmi dostali do hry. V samom finále sme sa chybami a vylúčeniami vyšachovali zo záverečného tlaku a domáci zaslúžene zvíťazili."

Zvolen uspel v Poprade

Poprad nastúpil bez dištancovaného obrancu Jaroslava Kasíka ale už s uzdraveným Matúšom Paločkom, ktorý má za sebou viac ako 6-mesačnú liečbu zraneného kolena. Hostia začali zápas oslabením, Baroš však počas neho veľa práce nemal. Skóre otvoril zvolenský útočník Missenjov, ktorý do bránky upratal viackrát zrazenú strelu od spoluhráčov. "Kamzíci" vyrovnali v presilovej hre. V neprehľadnej situácii sa v 14. minúte najlešie zorientoval Paukovček - 1:1. O dve minúty už domáci viedli. Malina sa v gólovej príležitosti neunáhlil a prihral lepšie postavenému Heizerovi, ktorý mal pred sebou už iba prázdnu bránku.

Zvolenčia udreli po druhý raz hneď po príchode z kabíny. Nenápadnú akciu zakončil efektným blafákom Brabenec - 2:2. Potom prišli na radu kuriózne situácie. Najprv pre úmyselné kopnutie puku do bránky neplatil presilovkový pokus Heizera, aby sa o pár minút do hry opäť zamiešal videorozhodca pri góle Zvolena v oslabení. Pre rovnaké porušenie pravidiel tak neplatil ani zásah Škvaridla. Domáci sa do vedenia dostali znova v 34. minúte. Presilovkovú kombináciu zakončil tvrdou strelou spoza brániaceho hráča Arne Kroták, pre ktorého to bol už 397. extraligový zásah v kariére. Domáci sa z vedenia netešili dlho. Z protiútoku po hrubej chybe domácej obrany vyrovnal Obdržálek na 3:3. Na ľade sa i zaiskrilo. O zápasnícku vložku sa postaral domáci Richard Rapáč a hosťujúci Pokovič.  V tretej tretine mali navrch hostia. Po tom, čo hostia nedokázali využiť dve početné výhody za sebou, sa presadili vo vlastnom oslabení. Na ideálnu prihrávku si stredom ihriska nabehol Škvaridlo a domáceho brankára Kostúra oklamal blafákom - 3:4. Necelé dve minúty pred koncom zápasu si Poprad vzal oddychový čas a stiahol z hry brankára. Záverečný tlak "kamzíkov" prerušila oddychovým časom i hosťújúca lavička a skóre sa už do záverečného hvizdu nezmenilo.

HK Poprad - HKM Zvolen 3:4 (2:1, 1:2, 0:1)
Góly: 14. L. Paukovček (R. Rapáč, Hvila), 16. Heizer (B. Rapáč, Malina), 34. Kroták (Bartečko) - 7. Misenev (Brabenec, Semorád), 21. Brabenec (Semorád), 35. Obdržálek (J. Jurík), 54. Škvaridlo (Klhůfek, S. Baroš)
Vylúčení: 8:8 na 2 min, navyše: R. Rapáč (Poprad) - L. Pokovič (Zvolen) obaja na 10 min za hrubosť, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:1, rozhodovali: P. Jonák, Jura - Korba, Rovenský, 1100 divákov

Zostavy:
Poprad: Kostúr - Dinda, R. Suchý, Š. Fabian, Briják, Ťavoda, Malina, D. Šterbák, Gáborčík - Paločko, L. Paukovček, Bartečko - Hvila, O. Rusnák, Kroták - B. Rapáč, Heizer, R. Rapáč - Števuliak, Bajaruns, Štrauch
Zvolen: S. Baroš - Juraško, E. Bagin, Andersons, D. Krejči, L. Pokovič, F. Fekiač, M. Ivan, Majerík - Misenev, Brabenec, Semorád - J. Jurík, B. Mráz, Obdržálek - Škvaridlo, T. Klíma, Klhůfek - J. Žilka, V. Fekiač, Martin Ďaloga

Piešťany uspeli v Skalici

Oba tímy poznali dôležitosť stretnutia a od úvodných minút to na ľade bolo poznať. Lepšie začali hostia, keď najskôr Holovič a neskôr aj Saliji vypracovali spoluhráčom dobré šance, no v oboch prípadoch výborne zasiahol Romančík. V 3. minúte odišiel na trestnú lavicu hosťujúci Kania, neskôr ho napodobnil aj domáci Školiak a pri hre štyroch proti štyrom padol otvárací gól. Zukal našiel v úniku Brancisa, ktorý nekompromisne poslal hostí do vedenia.

Záhorákom sa hra nedarila, veľa šancí si nevypracovali a ak sa aj dostali pred Rybára, brankár hostí ich vychytal. V 21. minúte mohol zvýšiť Holovič na 2:0, no Romančíka svojím pokusom neprekvapil. Hra postupne upadla do podpriemeru a hoci mali Skaličania k dispozícii niekoľko presiloviek, všetky zahrali bez gólového efektu.

V 41. minúte išiel na "trestnú" Petráš a hostia mali k dispozícii presilovku 5 proti 3. Najskôr však nastrelili len žŕdku a následne Ručkay netrafil odkrytú časť Romančíkovej bránky. Vyloženú šancu na vyrovnanie spálil v 48. minúte domáci Bezúch, keď len tesne minul Rybárovu bránku. V podobnej situácii zaváhal aj Pašek. Skalica sa vyrovnania dočakala v 53. minúte, strela Baráka skončila za prekvapeným Rybárom. Už o minútu dostal domáci Lantoš 2+2 minúty za faul vysokou hokejou a hostia ponúknutú možnosť využili - do vedenia ich dostal tečovanou strelou Tibenský. Záhoráci zbrane nezložili a o chvíľu sa opäť tešili z vyrovnania, tentoraz sa presadil Ďurák. Jeho spoluhráči Brendl s Opálkom mali možnosť strhnúť víťazstvo na skalickú stranu, no v následnom protiútoku faulovali domáci Tibenského, ktorý nariadenie trestné strieľanie nepremenil. Útočník Piešťan si to však vynahradil a v poslednej minúte zblízka zaistil "havranom" zisk troch bodov.

HK 36 Skalica - ŠHK 37 Piešťany 2:3 (0:1, 0:0, 2:2)
Góly: 53. Barák (Školiak), 55. Ďurák (Jass) - 4. Brancis, 54. Tibenský (Holovič, Ručkay), 60. Tibenský (Ručkay, Gipters). Rozhodovali: Baluška, Štefík - Kacej, Stanzel, vylúčení: 7:8 na 2 min., navyše Korytko (Skalica) 10 min. za nešportové správanie, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, 764 divákov

Trenčín si doma poradil s Martinom

V úvodnej tretine predviedli obe mužstvá rozháraný hokej. Na oboch stranách sa síce zrodilo pred bránkami niekoľko ošemetných situácií, ale brankár boli v strehu. Na prvý gól sa preto muselo čakať až do začiatku druhej časti hry, keď Gašparovič našiel pred bránkou neustráženého Melichárka, ktorý v 22. minúte otvoril skóre. Trenčín mohol svoj tesný náskok zvýšiť o štyri minúty neskôr, ale Radek Dlouhý nepremenil trestné strieľanie. Nápor domácich však napriek tomu zosilnel a keďže hostia sa nevyhli faulom, v 33. min. počas oslabenia inkasovali druhýkrát, keď Hlinka dorazil puk do odkrytej bránky. Martinský kontaktný gól však prišiel už o 40 sekúnd po rýchlom útočnom výpade a Rusinovej umiestnenej strele. Zmeny skóre vniesli do stretnutia šťavu, pričom hostia sa výrazným spôsobom vrátili do hry.

V 45. min. však ich silnejúce nádeje schladil dravým gólovým prienikom Švec, ktorý ponad Dzubinovu vyrážačku upravil na 3:1. Domáci v ďalšom priebehu dvojgólový náskok kontrolovali. V závere tretej tretiny však hrali hostia po odvolaní brankára presilovku 6 proti 4 a krátko po jej skončení v 58. min. opäť na jednogólový rozdiel znížil tečovanou strelou Murček. Napriek dramatickému záveru sa už konečný výsledok nezmenil.

Dukla Trenčín - MHC Martin 3:2 (0:0, 2:1, 1:1)
Góly: 22. Melichárek (J. Gašparovič, Róbert Petrovický), 33. Michal Hlinka (D. Rehák, Ölvecký), 45. J. Švec (L. Novák, Drgoň) - 34. T. Rusina (Kabáč, P. Trávniček), 58. Murček (Skladaný)
Vylúčení: 6:5 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Stano - Synek, Tvrdoň, 1283 divákov

Zostavy:
Trenčín: Chábera - D. Rehák, Richard Pavlikovský, Holenda, P. Mikuš, Drgoň, Ryzák, T. Nechala, Zaremba - T. Melichárek, Róbert Petrovický, J. Gašparovič - Michal Hlinka, R. Dlouhý, Ölvecký - D. Hudec, J. Švec, L. Novák - M. Jakúbek, J. Zlocha, Koyš
Martin: Dzubina - Matejka, J. Tabaček, M. Dvořák, J. Dlouhý, Jáchym, P. Bačik, T. Rusina, P. Trávniček - M. Kokavec, M. Dírer, Tibor Varga - Skladaný, Murček, Uhrík - R. Varga, Surovka, Kabáč - Rufati, Jurášek, Jokeľ

Marcel Hanzal, tréner Trenčína: "V tomto zápase sme sa trochu trápili, pretože nám príliš nefungovala rozohrávka a súper dobre bránil. Bol to pomerne vyrovnaný zápas, v ktorom rozhodla skutočnosť, že nám sa darilo lepšie premieňať šance. Dúfame, že toto víťazstvo nás nakopne k zlepšeným výkonom i výsledkom."

Ivan Dornič, tréner Martina: "Vedeli sme, že nás čaká veľmi ťažký zápas a že trenčiansky ľad bude horúci. Prvú tretinu sme zvládli podľa našich predstáv, pretože sa nám darilo dodržať stanovenú taktiku a nedostali sme gól. Potom však prišli dve malé chybičky, ktoré súper potrestal a do vyšších obrátok nás dostal až kontaktný gól. Následne sme urobili ďalšiu fatálnu chybu, po ktorej sme dostali rozhodujúci tretí gól a tu sa lámal chlieb. Ešte sa nám síce podarilo znížiť, ale domáci nám umnou hrou vyrovnať nedovolili."

Viac o téme: HK Nitra MsHK DOXXbet Žilina HC Košice HC'05 iClinic B. Bystrica
  • Zdroj: TASR, SITA