VIDEO Víťaznú šnúru Košíc pretrhla Banská Bystrica: Poprad uspel v Trenčíne

Na snímke hráči Banskej Bystrice, vľavo Marcel Petran a Jason Bast oslavujú druhý gól v zápase 29. kola slovenskej hokejovej Tipsport Ligy Na snímke hráči Banskej Bystrice, vľavo Marcel Petran a Jason Bast oslavujú druhý gól v zápase 29. kola slovenskej hokejovej Tipsport Ligy Zdroj: TASR

BANSKÁ BYSTRICA - Hokejisti HC '05 iClinic Banská Bystrica zvíťazili v piatkovom domácom stretnutí 29. kola najvyššej slovenskej súťaže Tipsport ligy nad hráčmi HC Košice presvedčivo 3:0. Banskobystričania uťali Košičanom ich deväťzápasovú víťaznú šnúru. "Barani" uspeli po dvoch nezdaroch.

Košice desiate víťazstvo v rade nezískali

Zápas vlaňajších finalistov extraligy sľuboval opäť veľký hokejový zážitok, po prvej tretine však z neho výrazne ubudlo. Hralo sa pasívne, príliš opatrne, úvodných päť minút sa ani raz zápas neprerušil, hráči bezkontaktne vlažne korčuľovali a tomu napovedal aj veľavravný pomer striel tri ku sedem. V náznakoch šancí sa ocitli jedine Tománek v 13. min, na druhej strane Češík i Bicek. V druhej tretine aktivita na oboch stranách pribudla, no kým v košickom tíme bola nedotiahnutá, domáci sa oveľa viac tlačili pred bránku a zaslúžene aj skórovali.

V 22. min sa Tománek pekne natlačil do streleckej pozície a presne pri svojom štvrtom góle v drese 'baranov' aj zamieril. Navýšiť skóre sa nepodarilo potom Majdanovi a Matouškovi, až v 33. min Bast, kanadská najčerstvejšia posila na poste centra, sa na dvakrát presadil pred bránkou. Aj príležitosť Gilliesa v 35. min napovedala, že stredný úsek hry zvládli domáci podstatne lepšie. Košičania sa zveľadiť sériu deviatich víťazných zápasov na desať príliš nesnažili a Bartoš, ktorý predtým v šiestich zápasoch vždy vsietil, tiež zostal s prázdnymi rukami. V diváckom sektore zaujala prázdnota v kúte fanklubu, aj takouto formou protestoval proti nedobrovoľnému odchodu Hudeca a Handlovského a atmosféra bola o to chladnejšia. Kapitánske céčko po Hudecovi ozdobilo Michala Handzuša a víťazstvo nad úradujúcim majstrom by ho aj vhodne pokrstilo.

V tretej tretine sa očakávala výraznejšia snaha hostí streliť kontaktný gól, veľa mohol vyriešiť v 44. min Majdan v sľubnom nájazde, žŕdku o minútu neskôr trafili hosťujúci Suja a Bartoš. Do očí udieral počet vylúčených, v 47. min si šiel na trestnú lavicu sadnúť Ďatelinka, piaty hráč domácich oproti žiadnemu z košického tímu. Jenčíkovu strelu stihol Bacashihua plecom vyraziť, skóre sa nepohlo a 'barani' sa zreteľnejšie nasmerovali na trojbodové víťazstvo. V 56. min vylúčili rozhodcovia košického Dudáša, a to bola voda na oheň v úsilí hostí streliť čo len jeden gól a zápas zdramatizovať, najmä keď onedlho pribudol k nemu spoluhráč Bicek a domáci tesne po odohratej 48-sekundovej presilovke o dvoch hráčov spečatili jednoznačný výsledok.

HC '05 iClinic Banská Bystrica - HC Košice 3:0 (0:0, 2:0, 1:0)
Góly: 22. R. Tománek (Šmach), 33. Bast (Jaborník, L. Hvila), 58. Sandgren (R. Tománek, L. Hvila)
Vylúčení: 5:2 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: D. Konc, Orolin - Korba, Rovenský, 1910 divákov

Zostavy:
Banská Bystrica: Bacashihua - I. Ďatelinka, Sandgren, Gründling, Šmach, Čížek, Rosandič, Petran, Jaborník - Majdan, Handzuš, R. Tománek - L. Hvila, Bast, Gillies - Lamper, Zigo, Matoušek - R. Gašpar, Kytnár, Ambroz
Košice: Melicherčík - Deyl, Cebák, M. Macejko, M. Dudáš, E. Šedivý, P. Mikuš - M. Bartánus, Suja, Bicek - P. Bartoš, R. Jenčík, R. Lelkeš - Boltun, Češík, Hričina - Bortňák, Matúš Chovan, B. Pavúk

Vladimír Országh, tréner B. Bystrice: "Videli sme taktický výkon z oboch strán. Po zmenách v mužstve sme neboli v dobrej situácii, no chalani to zvládli takticky i charakterovo, za to im patrí vďaka. V situácii, v akej sme boli, sme hrali proti najťažšiemu súperovi s víťaznou šnúrou a sme radi, že sme zvíťazili. Bojkot fanúšikov, na ten má každý právo, dúfam, že zlepšenými výkonmi si fanúšikov prinavrátime späť, dnes nám chýbali. Kanadská posila Jason Bast prišiel deň pred zápasom, mal dobrý začiatok, strelil aj gól, na konci sme ho šetrili, mal by nás posilniť."

Marcel Šimurda, asistent trénera Košíc: "Úvod bol opatrný z oboch strán, až v druhe časti sa súperovi podarilo streliť dva góly. My sme síce mali streleckú prevahu, ale nedokázali sme sa gólovo presadiť. Poctivo pracujeme v tréningu, chlapci si začali veriť, škoda, že sme šnúru nenatiahli, no taký je hokej."

Žilina zdolala Piešťany v nájazdoch

Úvodné minúty zápasu patrili skôr zoznamovaniu, tímy sa dostávali do šancí viac po chybách súpera ako vypracovaných akciách. V 8. min. mali blízko ku gólu vlci, ale obranca Novotný trafil spomedzi kruhov iba do pravej žrde. Hra mala tempo, prerušovaná bola minimálne. V 13. min. musel Rybár vytiahnuť zákrok betónom proti gólovej strele Ježeka, ktorý sa potom pochytil s Piešťancami a Žilina hrala prvú presilovku. Tú síce nevyužili, ale následne sa v 16. min. dostal k strele z diaľky Zaťko a po teči Richarda Hunu sa tešili domáci z úvodného gólu. Minútu pred koncom tretiny sa nepresadil zblízka jeho brat Róbert, proti ktorého strele dobre zasiahol Rybár.

Druhú tretinu začali aktívnejšie domáci, ale v 26. min. podcenili akciu hostí a Holovičova strela prešla za Tomekov chrbát. O šesť minút si však vlci v presilovke vzali vedenie späť, keď ich nový hráč Handlovský nabil Richardovi Hunovi a jeho tvrdý príklep skončil za Rybárom. Piešťanci sa snažili vyrovnať aj po druhý raz, no neboli v koncovke dôrazní a nepomohla im ani presilovka v závere tretiny.

Domáci chceli poistiť svoje vedenie čo najskôr, ale v šanciach zlyhávali postupne Konečný, Hunovci či Škoda a vlkom nepomohla ani presilovka. Stále však tlačili, boli aktívni a Rybára zamestnávali čoraz viac. Ten však držal šance havranov na body a na pozore sa museli mať Žilinčania, pretože hostia hrozili z nebezpečných brejkov. Jeden z nich hostia využili v 56. min. na vyrovnanie, keď Šimíček tečoval za Tomeka puk od Kučeru. Vlci sa aj potom snažili až do konca riadneho hracieho času o víťazstvo, ale Rybár udržal svojich nad vodou a zápas

V ňom domáci strávili viac času v útočnej tretine hostí, ale gól nedokázal dať Škoda a po Stupkovej strele zazvonila žŕdka Rybárovej brány. Rozhodnúť sa tak muselo až v nájazdoch. V nich sa ako jediný presadil gólom domáci Škoda a rozhodol o výhre vlkov.

MsHK DOXXbet Žilina - ŠHK 37 Piešťany 3:2 po sam. nájazdoch (1:0, 1:1, 0:1 - 0:0, 1:0)
Góly: 16. Richard Huna (M. Zaťko), 32. Richard Huna (Handlovský), rozh. sam. nájazd V. Škoda - 26. Holovič (Gipters, J. Ručkay), 56. Šimíček (Kučera, S. Hudec)
Vylúčení: 2:4 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: J. Konc - Bednár, Smrek, 424 divákov

Zostavy:
Žilina: T. Tomek - M. Zaťko, D. Brejčák, Š. Novotný, Homer, Kurali, M. Leško, Makovský, Ťavoda - Handlovský, Róbert Huna, Richard Huna - Stupka, V. Škoda, Konečný - Drevenák, Ježek, Valášek - E. Švec, Kolena, Dominik Rehák
Piešťany: Patrik Rybár - Kotaška, S. Hudec, Gipters, Trefný, Brňák, Kania, R. Filip, Hluch - K. Kučera, J. Pardavý ml., J. Šimíček - Tibenský, Holovič, J. Ručkay - S. Saliji, Brancis, Belluš - Tvrdoň, J. Tomčák, Hrehorčák

Milan Jančuška, tréner Žiliny: "Pre nás to bol veľmi dôležitý zápas, v ktorom sme museli bodovať. som rád, že sme vyhrali, aj keď iba za dva body. Treba povedať, že sme mali veľmi veľa šancí, ja som narátal minimálne deväť gólových, ktoré sme nepremenili, a v tom treba hľadať príčinu, prečo sme získali iba dva body. Aj tie sú momentálne pre nás dobré a už teraz sa pripravujeme na derby v Martine."

Leo Gudas, tréner Piešťan: "Vedeli sme, že to bude ťažké stretnutie, čakalo sa dlho na chybu. Sme radi, že sme získali aspoň bod. Nehrali sme dobre, ale bojovnosťou sme uhrali bod, s ktorým som spokojný."

Zvolen zvíťazil v Nitre po dokonalom obrate

Domácim stačilo na úvodný gól stretnutia 56 sekúnd, po peknej spolupráci prekonal presnou strelou zvolenského brankára Henrich Ručkay. V 9. minúte mohli Nitrania viesť o dve góly, no Kanaďan Laliberté trafil zblízka iba tyč Barošovej brány.

V úvode druhej časti stretnutia sa podarilo hosťom vyrovnať, v presilovej hre ihneď po vyhratom buly prekonal domáceho brankára Kamil Brabenec. V polovici zápasu sa Nitra dostala opäť do vedenia, po strele Milama sa dostal v blízkosti brány k puku Judd Blackwater a kanadská spolupráca bola úspešná. O päť minút sa po výbornej kobinácii dostal k puku nitriansky obranca Michal Novák a presnou strelou dostal Nitru do dvojgólového vedenia.

V tretej tretine prišiel obrat v rozpätí štyroch minút, v 43. minúte urobila domáca obrana chybu, ktprú využil Juraj Jurík, v 46. minúte nevedel Krejčí čo s pukom, vystrelil na bránu a bolo vyrovnané. O minútu sa hostia dostali po prvýkrát v stretnutí do vedenia, keď znovu z nenápadnej akcie prekonal Valenta Lotyš Renars Demiters. Do konca stretnutia už gól nepadol a hostia si tak spod Zobora odviezli všetky body.

HK Nitra - HKM Zvolen 3:4 (1:0, 2:1, 0:3)
Góly: 1. H. Ručkay (Bajtek, Podhradský), 30. Blackwater (Milam, M. Slovák), 36. M. Novák (Laliberté, M. Slovák) - 23. Brabenec (R. Puliš, Semorád), 43. J. Jurík (P. Klhůfek), 46. D. Krejči (R. Puliš, Brabenec), 47. Demiters (T. Klíma, D. Krejči)
Vylúčení: 6:4 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Jonák, M. Novák - Stanzel, Tvrdoň, 2714 divákov

Zostavy:
Nitra: M. Valent - Milam, M. Novák, Ordzovenský, Podhradský, Milo, P. König, Pupák, F. Kuzma - Blackwater, M. Slovák, Laliberté - Bajtek, Kutálek, H. Ručkay - Stloukal, J. Štefanka, Macík - E. Piačka, Bene, Buček
Zvolen: S. Baroš - Juraško, E. Bagin, Andersons, D. Krejči, L. Pokovič, Demiters, F. Fekiač - R. Puliš, Brabenec, Semorád - Škvaridlo, T. Klíma, Obdržálek - J. Jurík, B. Mráz, P. Klhůfek - P. Zuzin, V. Fekiač, Martin Ďaloga

Antonín Stavjaňa, tréner Nitry: "Hostia výborne korčuľovali, boli výborní na puku. My sme vydreli vedenie, no potom sme hrali trochu vabank, mysleli sme na navyšenie skóre a to sa nám vypomstilo."

Josef Turek, tréner Zvolena: "Videli sme vynikajúci zápas, v prvej tretine sme mali množstvo šancí, no do vedenia sa dostala Nitra a napokon sme výsledok otočili. Bol to veľmi dobrý výkon z našej strany."

Martin uspel v Skalici

Obe mužstva sa od úvodu zápasu snažili forsírovať útočný hokej, náznaky šancí museli likvidovať obaja brankári. Prvú vyloženú šancu zápasu spálil v 5. min T. Varga, keď z bezprostrednej blízkosti tesne minul Romančíkovu bránku. Hostia sa dokázali v tejto fáze zápasu rýchlejšie dostať do obrannej tretiny domácich, ktorým viazla súhra pri prechode do útoku. V 10. min bol vylúčený domáci Klíma, hostia však početnú výhodu nevyužili. Veľa hokeja v tejto časti diváci nevideli, Dočkali sa až na konci tretiny - v 16. min najprv zazvonila žŕdka hosťujúcej bránky a na 1:0 následne doklepol zadovkou Korytko. V 20. min ideálnu prihrávku dostal Brendl, ktorý na lapačku Dzubinu zvýšil na 2:0.

Domáci si na priebeh zápasu vypracovali až nečakane ľahko dvojgólový náskok. Hneď n azačiatku druhej časti mali možnosť presilovky, Dzubinovu pozornosť skúšali Zálešák i Brendl, no skóre sa nemenilo. Ďalšiu dobrú šancu v 25. min mal za domácich Trenčan. O dve minúty neskôr brejk nepremenil Komínek a zvýšenie na 3:0 mal na hokejke Pašek, no Dzubina zachránil. Domáci boli v tejto fáze stretnutia lepśím tímom. Hostia sa ale nezmierili z nepriaznivým stavom a na 1:2 znížili z ojedinelej akcie v 40. minúte, keď zblízka skóroval skúsený Galamboš.

V 43. min bol vylúčený domáci Brendl, Matejkovu šancu zlikvidoval výborne Romančík. na ďalšiu strelu tohto hráča a teč Kabáča už bol ale prikrátky - 2:2. O tri minúty neskôr pri ďalšej presilovke hostí mal šancu Brendl, no následne sa zblízka na 3:2 presadil Surovka. V 56. min mohli domáci vyrovnať, no trestné strieľanie faulovaný Galamboš nepremenil. Domácim sa nedarilo a hostia bez problémov kontrolovali tesný náskok. Šancu ešte mal pri hre bez brankára Zálešák, ale víťazsvo hostí poistil gólom do prázdnej bránky Galamboš.

HK 36 Skalica - MHC Martin 2:4 (2:0, 0:1, 0:3)
Góly: 17. Korytko (Jankovič, Komínek), 20. Brendl (Mickievics, Jankovič) - 40. Galamboš (Tibor Varga, Matejka), 44. Kabáč (Matejka), 47. Surovka (J. Tabaček, Matejka), 60. Galamboš (J. Tabaček, Tibor Varga)
Vylúčení: 5:2 na 2 min, presilovky: 0:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Stano, Goga - Návratek, M. Orolin, 644 divákov

Zostavy:
Skalica: Romančík - Reichel, Barák, Opalek, Jan Novák, Peter Horváth, Jankovič, Zukal - D. Pašek, Brendl, Mickievics - Korytko, Školiak, Komínek - L. Klíma, Zálešák, Bezúch - Markulinec, Lantoš, M. Trenčan
Martin: Dzubina - Matejka, J. Tabaček, P. Bačik, T. Rusina, M. Dvořák, P. Trávniček, Poliaček, Vyskoč - F. Skladaný, Galamboš, Tibor Varga - Surovka, Murček, Kabáč - Pokrivčák, Jurášek, M. Kokavec - Róbert Varga, Dírer, Uhrík

Popradčania do Trenčína vycestovali a uchmatli tri body

Popradčania ešte ráno ani poriadne nevedeli, či do Trenčína vycestujú a zápas sa pre nich začal vyvíjať zle. Na striedačke zabudnutý Gašparovič dokorčuľoval prudkú strelu Drgoňa a do odkrytej časti brány otvoril skóre už v prvej minúte. Aktivita Trenčína pokračovala aj naďalej, ale v následnej presilovej hre sa im ďalší úspech pridať nepodarilo. Naopak, navrátilec z trestnej lavice Dinda mohol vyrovnať, no v poslednej chvíli ho zastavila obrana. Sám pred Svobodom sa nepresadil Šišovský. V 12. min sa presilovková strela Holendu odrazila od žŕdky, čo si však hlavní rozhodcovia pre istotu overili u videorozhodcu. Kamzíkom sa v 14. min podarilo vyrovnať po dlhšom obliehaní Cháberovej brány strelil svoj prvý seniorský gól Achs, keď zadovkou dostal do siete odrazený puk. V závere tretiny sa hostia dokonca dostali do vedenia, keď po forhendovej kľučke poza gólmanov betón zasunul puk do siete Bajaruns – 1:2.

Nedôraz v zadných radoch Dukly zužitkoval v 23. min Štrauch, keď sa pretlačil cez brániacich hráčov a strelou ponad lapačku upravil na 1:3. O päť minút strelil kontaktný gól Vozdecký, keď si spracoval nahodený puk a rýchlou kľučkou zmiatol Svobodu 2:3. V 29. min sa Dukle núkala ideálna šanca na vyrovnanie. Dvojminútové oslabenie však Popradčania prežili bez ujmy. Aktivita bola v tých chvíľach na domácich hokejkách, no ku gólu neviedla.

Začiatok poslednej tretiny patril kamzíkom. Tí prvú presilovú hru využiť nedokázali, no druhú v 43. min už áno. Suchého nahadzovaný puk pred bránkou dokázal šikovne tečovať Paukovček a ten sa zatrepotal v sieti – 2:4. Hra sa následne odvíjala v strednom pásme. Popradčania sa snažili v prvom rade poctivo brániť vlastnú modrú čiaru a vychádzať do nebezpečných kontier. Paradoxne mali viac z hry ako domáci kolektív a niekoľkokrát pred Cháberom „horel ľad“. V záverečných minútach si kamzíci postrážili dvojgólové vedenie a pripravili Trenčínu iba druhú prehru v riadnom hracom čase na domácom ľade.

Dukla Trenčín - HK Poprad 2:4 (1:2, 1:1, 0:1)
Góly: 1. J. Gašparovič (Drgoň, V. Nemec), 28. Vozdecký (L. Novák, Drgoň) - 14. Achs (Malina, Štrauch), 19. Bajaruns (Š. Fabian, Kroták), 23. Štrauch (L. Paukovček, Kasík), 43. L. Paukovček (R. Suchý, Bartečko)
Vylúčení: 4:6 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Mrkva, Úlehla - Junek, Šefčík, 1562 divákov

Zostavy:
Trenčín: Chábera - Holenda, Richard Pavlikovský, Denis Rehák, Drgoň, Ryzák, Nechala, Zaremba, Trška - Michal Hlinka, R. Dlouhý, D. Hudec - Vozdecký, V. Nemec, L. Novák - T. Melichárek, Róbert Petrovický, J. Gašparovič - Koyš, J. Švec, Šišovský
Poprad: R. Svoboda - Dinda, R. Suchý, Š. Fabian, Briják, Kasík, Malina, Gaborčík, D. Šterbák - Števuliak, Heizer, Bartečko - Paločko, Bajaruns, Kroták - B. Rapáč, L. Paukovček, Štrauch - Achs, O. Rusnák, Toma

Marcel Hanzal, asistent trénera Trenčína: "Do 15 minúty sme mali viac z hry. Naši hráči potom však akoby odišli. Nemôžem pochváliť nikoho. Poslednú tretinu sme si nedokázali prihrať na dva metre a to je zlé. Súper vyhral zaslúžene, bol lepší. Nie som spokojný s výkonom niektorých hráčov. Uvidíme, čo sa bude diať..."

Pavol Paukovček, tréner Popradu: "Chlapcom by som sa chcel poďakovať, že po starostiach, ktoré máme, pristúpili k zápasu zodpovedne. Každý bojoval na hraniciach svojich možností. Podržal nás aj brankár. Ešte raz by som do kabíny odkázal veľké vďaka."

Viac o téme: HC Košice HK Poprad Dukla Trenčín HC '05 iClinic Banská Bystrica
  • Zdroj: TASR, SITA