Majstrovstvá Európy v hádzanej: V Poľsku bez Slovákov, titul obhajujú majstri sveta

Nikola Karabatič z Barcelony bude najväčšou hviezdou šampionátu
Nikola Karabatič z Barcelony bude najväčšou hviezdou šampionátu

VARŠAVA - Zatiaľ čo sa slovenskí reprezentanti momentálne sústreďujú na záverečné vystúpenia v I. fáze kvalifikácie mužov o postup MS 2017 vo Francúzsku, v susednom Poľsku bude bojovať kontinentálna elita. V piatok sa tam začne turnaj 12. majstrovstiev Európy hádzanárov. Dejiskami zápasov od 15. až do 31. januára 2016 budú štyri mestá: Krakov, Katovice, Vroclav a Gdansk. Slovenskí fanúšikovia uvidia zápasy v priamom prenose na Sport1.

Slováci si nevybojovali štvrtú účasť a nebudú si môcť vylepšiť umiestnenie z predchádzajúcich troch štartov, keď na ME 2006 vo Švajčiarsku, 2008 v Nórsku a 2012 v Srbsku obsadili posledné 16. miesto. Ešte pod vedením trénera Zoltána Heistera, ktorého na posledné dva zápasy kvalifikácie nahradil Martin Lipták, obsadili v 3. skupine za favorizovanými Švédmi, Slovincami a napokon aj Lotyšmi poslednú 4. priečku s nulou na bodovom konte. Šampionát bude aj bez slovenských rozhodcov. "Favorizujem Francúzov, ale fandiť budem Dánom. Hviezdami turnaja by mali byť Karabatič a Hansen," povedal Športkám kouč slovenského výberu, ktorý zostane len v úlohe diváka.

Poliaci mali ako organizátori zabezpečenú priamu účasť. Z dvoch kvalifikačných fáz vzišlo zostávajúcich 15 účastníkov (prví dvaja zo siedmich skupín a najlepší tím z 3. pozície). V kvalifikačnom site uspeli aj Francúzi, obhajcovia prvenstva spred dvoch rokov v Dánsku.

Na európskom šampionáte sa ôsmykrát predstaví 16 tímov rozdelených do štyroch štvorčlenných základných skupín. Júnový žreb v Krakove rozhodol o ich zložení. Domáci Poliaci túžiaci po prvom cennom kove z tohto podujatia si v krakovskej A-skupine zmerajú sily s obhajcami titulu z roku 2014 a zároveň lanskými majstrami sveta Francúzmi, Macedónčanmi a Srbmi.

Do ďalšej fázy turnaja, v ktorej sa vytvoria dve šesťčlenné skupiny, postúpia prvé tri tímy (spolu budú hrať družstvá z A- a B-skupiny, resp. z C- a D-skupiny). Vzájomné zápasy, ktoré odohrali postupujúce tímy v jednotlivých základných skupinách, sa budú započítavať. Účasť v semifinále ME si vybojujú prvé dva tímy z oboch skupín štvrťfinálovej fázy. Finálový duel ME 2016 je na programe v nedeľu 31. januára od 17.30 h v Tauron Arene v Krakove s kapacitou 15 000 miest v hľadisku.

Nový európsky šampión sa kvalifikuje na OH 2016 v brazílskom Riu de Janeiro, ďalší dvaja medailisti budú môcť o účasť na turnaji pod piatimi kruhmi ešte zabojovať v olympijskej kvalifikácii. Najlepšie tri tímy v konečnom poradí ME 2016 s výnimkou Francúzska (usporiadateľ a obhajca) si zabezpečia priamy postup na MS 2017 v krajine galského kohúta.

Zloženie základných skupín na XII. ME v hádzanej mužov v Poľsku (15. - 31. 1. 2016):

A-skupina (Krakov): Francúzsko, Poľsko, Macedónsko, Srbsko
B-skupina (Katovice): Chorvátsko, Island, Bielorusko, Nórsko
C-skupina (Vroclav): Španielsko, Švédsko, Nemecko, Slovinsko
D-skupina (Gdansk): Dánsko, Maďarsko, Rusko, Čierna Hora


Zdroj:
SITA; Športky
Foto:
SITA

DISKUSIA