Šarapovová v rozhodujúcom sete uštedrila súperke kanára: Bencicová otáčala duel

Maria ŠarapovováMaria Šarapovová Zdroj: SITA

MELBOURNE - Prvú osemfinálovú dvojicu ženskej dvojhry na úvodnom grandslamovom tenisovom turnaji sezóny Australian Open v Melbourne podľa predpokladov utvorili Maria Šarapovová a Belinda Bencicová.

Obe potrebovali na zdolanie prekážok v 3. kole tri sety. Ruská tenistka Šarapovová nasadená ako piata zvíťazila nad premožiteľkou Magdalény Rybárikovej, Američankou Lauren Davisovou, 6:1, 6:7 (5), 6:0. Bol to jej jubilejný 600. víťazný zápas v profesionálnej kariére. Prvý takýto triumf si pripísala vo februári 2002. Osemnásťročná nasadená dvanástka zo Švajčiarska Bencicová zdolala Ukrajinku Katerynu Bondarenkovú 4:6, 6:2, 6:4.

Niekdajšia jednotka renkingu WTA a šampiónka z Melbourne 2008 Šarapovová odohrala štatisticky zaujímavý zápas, v ktorom trval druhý set vrcholiaci v tesnom tajbrejku pre 103. hráčku rebríčka WTA Davisovú 77 minút, ale prvý a tretí spolu iba 57 minút. Šarapovová nastrieľala 16 es oproti jednému z rakety súperky, ale urobila aj 42 nevynútených chýb (bilancia 42:35). V celkovo získaných bodoch však triumfovala suverénne 100:64. "Má to byť priateľské pripomenutie, že už nie som najmladšia?" pobavene odpovedala Šarapovová počas pozápasového interview na kurte na otázku, čo pre ňu znamená 600 víťazstiev v kariére. "Som rada, že po nezvládnutej koncovke druhého setu, som sa v tom treťom posunula vyššie. Toto je grandslamová úroveň, tretie kolo, a nikto mi nedá zadarmo set alebo zápas," dodala Šarapovová už vážnejšie.

Kométa svetového tenisu Bencicová (13. v renkingu WTA) sa do osemfinále v Melbourne dostala vôbec po prvý raz, jej maximom z veľkej štvorky turnajov je štvrťfinále z New Yorku 2014. Bencicová mala proti K. Bondarenkovej pomer víťazných úderov a nevynútených chýb pasívny 26:29, ale využila 5 z 8 brejkbalov, kým jej súperka 3 zo 6. "Som rada, že som vo 4. kole, ale proti Bencicovej to nebude jednoduché. Je to mladá ambiciózna hráčka, ktorá má za sebou prelomovú sezónu a neustále sa zlepšuje," uviedla Šarapovová k svojej najbližšej súperke, s ktorou nemajú spoločnú zápasovú minulosť.

Americká obhajkyňa trofeje Serena Williamsová nasadená ako prvá v piatok v 3. kole dvojhry na grandslamových Australian Open v Melbourne absolútne suverénne prekonala mladučkú Rusku Dariu Kasatkinovú. Zverenkyňu Vladimíra Pláteníka v rámci trnavskej Empire Tennis Academy zdolala za bleskových 44 minút 6:1, 6:1.

Na vyzývateľku mladšiu o 16 rokov zjavne doľahol význam okamihu: na kurte v 15-tisícovej Rod Laver Arene sa vôbec nedostala do diania, robila priveľa chýb a vyznievala stiesnene. Kasatkinová, 69. v renkingu, v 1. kole premohla Karolínu Schmiedlovú. Teraz zaostala na "winnery" 4:27, spáchala 13 nevynútených chýb v porovnaní s 8. Na príjme uhrala len dva fiftíny. Inkasovala 6 es, sama urobila 5 dvojchýb. Ani raz sa nepresadila pri sieti, postupujúca zvládla všetkých 10 zákrokov vpredu.

Dvojhra žien - 3. kolo:

Serena Williamsová (USA-1) - Daria Kasatkinová (Rus.) 6:1, 6:1
Agnieszka Radwanská (Poľ.-4) - Mónica Puigová (Portor.) 6:4, 6:0
Maria Šarapovová (Rus.-5) - Lauren Davisová (USA) 6:1, 6:7 (5), 6:0
Carla Suárezová-Navarrová (Šp.-10) - Jelizaveta Kuličkovová (Rus.) 6:4, 2:0 - skreč, Kuličkovová odstúpila
Belinda Bencicová (Švaj.-12) - Kateryna Bondarenková (Ukr.) 4:6, 6:2, 6:4
Anna-Lena Friedsamová (Nem.) - Roberta Vinciová (Tal.-13) 0:6, 6:4, 6:4
Daria Gavrilovová (Aus.) - Kristina Mladenovicová (Fr.-28) 6:4, 4:6, 11:9
Margarita Gasparianová (Rus.) - Julia Putincevová (Kaz.) 6:3, 6:4