Klasika Okolo Flámska slávi sto rokov: Favoritom aj slovenský Tourminátor

Peter SaganPeter Sagan Zdroj: cyclingnews.com

BRUGGY - De Ronde. Krátky flámsky výraz pre kolo či okruh, z ktorého priaznivcov cyklistiky príjemne mrazí v chrbte. Keď zatvoria oči, predstavujú si čarovné obrazy krátkych, ale strmých stúpaní na belgickom vidieku, často aj po kameňoch prezývaných pavé, z ktorých sa v prípade dažďa stávajú nebezpečné šmykľavé monštrá.

K tomu husté špaliere fanúšikov mávajúcich flámskymi vlajkami, ktorí vždy v prvú aprílovú nedeľu dajú prednosť cyklistike pred bohoslužbami či návštevou známych. Preteky Okolo Flámska sú v cyklistickom kalendári od roku 1913 a v tejto sezóne oslavujú storočnicu. Či to bude na konci aj poriadna slovenská oslava, dozvieme sa v nedeľu krátko po pol piatej popoludní. Vtedy sa očakáva prvý muž v cieli po 255 km dlhej a úmornej ceste za slávou z Brúgg do Oudenaarde.

Aj tento rok patrí do užšieho okruhu favoritov Slovák Peter Sagan. Na Okolo Flámska štartoval prvýkrát v roku 2011, vtedy preteky nedokončil. O rok neskôr už bol piaty a potom nasledovali druhé, šestnáste a štvrté miesto. Stále bol ako favorit pod tlakom, ktorý sa tento rok ešte znásobil tým, že nosí na sebe dúhový dres majstra sveta a tiež tým, že zvíťazil v nedávnej prípravnej klasike Gent-Wevelgem. Po týchto pretekoch, ktoré sa jazdili na Veľkonočnú nedeľu, a pred nastávajúcou flámskou výzvou číslo 1 povedal: 

"Sú to dôležité preteky a myslím si, že som na dobrej ceste pred dvojicou monumentov Okolo Flámska a Paríž-Roubaix. Nič to však neznamená, pretože každé preteky sú iné. Dnešok mi vyšiel, ale budúca nedeľa môže byť totálne odlišná. Uvidíme. Určite je však dôležité, že som v dobrej forme." Neskôr na webe tímu Tinkoff P. Sagan dodal: "Veľmi sa teším na preteky, ale dôležité bude zostať v pokoji a maximálne koncentrovaný. Každá malá chybička môže byť rozhodujúca. Všetci moji súperi sú silní, víťaz však môže byť len jeden. " 

Tinkoff posiela do boja s flámskymi kopčekmi a úzkymi cestičkami navýsosť medzinárodnú zostavu. Saganovi by mali v nedeľu kryť chrbát krajan Michael Kolář, Poliak Maciej Bodnar, Talian Oscar Gatto, Rus Nikolaj Trusov, Brit Adam Blythe aj Rakúšan Michael Gögl. Z tímu pre Flámsko vypadol pôvodne nominovaný Talian Daniele Bennati pre zranenie. Okruh favoritov je ako tradične v jednorazových pretekoch pomerne široký, ale tých najväčších treba hľadať medzi pätorkou Greg van Avermaet, Fabian Cancellara, Michal Kwiatkowski, Alexander Kristoff a Peter Sagan. Belgický univerzál Van Avermaet v tomto roku vyhral prvú "domácu" klasiku Omloop Het Nieuwsblad a stal sa aj celkovým víťazom etapových pretekov Tirreno-Adriatico. Už 35-ročný Švajčiar Cancellara triumfoval na Strade Bianche v Taliansku. Preteky Okolo Flámska vyhral od roku 2010 trikrát a v rozlúčkovom roku s kariérou bude mať obrovskú motiváciu. Poliak Kwiatkowski zasa ovládol prípravné podujatie E3 Harelbeke, ktoré má z veľkej časti rovnakú trasu ako práve Ronde. A napokon Nór Kristoff je obhajcom víťazstva z vlaňajška. "Rozhodne sa necítim ako najväčší favorit, ale viem, čo treba urobiť na ceste za úspechom," uviedol Kristoff pre belgický športový web Sporza. "Preteky Okolo Flámska sú tradične jeden z mojich osobných vrcholov. Ak sa na ostatné klasiky snažím skoncentrovať na 100%, tak potom v prípade Flámska je to 110%," povedal Cancellara vo videu na stránke organizátorov. 

Podľa britských stávkarov je hlavným favoritom práve Cancellara s kurzom 7/2 u Williama Hilla. Sagan má 9/2 u PaddyPower a Van Avermaet 10/1 u BoyleSports. 

Trasa 100. ročníka pretekov Okolo Flámska ponúka 18 stúpaní, pričom tie legendárne Oude Kwaremont a Paterberg absolvuje pelotón trikrát, resp. dvakrát. Iba sedem stúpaní bude tzv. asfaltových, na ostatných budú cyklistom znepríjemňovať život aj dlažobné kocky. Chlieb sa bude lámať najmä na záverečných troch kopčekoch v posledných 40 km v poradí Kruisberg (229.), Oude Kwaremont (238.) a Paterberg (242.). Najdlhším stúpaním s 2,2 km je Oude Kwaremont, ale práve Paterberg, ktorý meria iba 360 m, ale maximálny sklon terénu má až 20%, býva kľúčovým miestom pre vývoj v koncovke pretekov. Kto býva na Paterbergu 13,2 km pred cieľom vpredu, má veľkú šancu bojovať o celkové víťazstvo. Posledných 10 km sa ide po rovine na širokej ceste až do cieľa. 

Preteky Okolo Flámska odštartujú v nedeľu 3. apríla o 10.15 h v centre Brúgg, predpokladaný príchod najlepších do cieľa v Oudenaarde je o 16.35 h. Na trati sa očakáva účasť približne 1,5 - 2 miliónov ľudí. 

Viac o téme: Peter Sagan Okolo Flámska
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: cyclingnews.com
  • Zdroj: SITA

Súvisiace články