Slovensko povinnú jazdu zvládlo: Po Maďaroch zničil Cígerov výber aj Francúzov

Marko Daňo a Christobal Huet Marko Daňo a Christobal Huet Zdroj: TASR/Martin Baumann

PETROHRAD - Štart snov pre slovenskú reprezentáciu na majstrovstvách sveta v Rusku. Od mladého výberu trénera Zdena Cígera sa veľa neočakávalo, hráči však idú pomaly za svojim cieľom. O prekvapení sa po víťazstvách nad Maďarskom a v nedeľu nad Francúzskom 5:1 hovoriť nedá, no povinná jazda vyšla a Slováci sa vyhli Šoku na vlastný účet. Zatiaľ je to dobre, ale tešiť sa je predčasné. Slovenský výber čaká v pondelok deň voľna, po šesťbodovom štarte ich najbližšie čaká v utorok Nemecko a hneď na druhý deň Bielorusko.

Vítame vás pri on-line prenose.

Góly: 2. Perret (Beron), 14. Graňák (Dravecký, Lušňák), 35. Bakoš (Meszároš, Sersen), 36. Hudáček (Jurčo, Viedenský) - 4. Sekera (Viedenský, L. Hudáček)

Zostavy:

FRANCÚZSKO: Huet (41. Hardy) - Auvitu, Trabichet, Beron, Chakiachvili, Raux, Janil, Dieude Fauvel - D. Fleury, Bellemare, Desrosiers - Y. Treille, Meunier, Perret - S. Treille, Bertrand, Bozon - T. Da Costa Ritz, Lamperier - Claireaux

SLOVENSKO: J. Hudáček – Meszároš, Sersen, Marinčin, Sekera, Graňák, J. Mikuš, Jaroš, Švarný – Bakoš, Réway, Daňo – Jurčo, Viedenský, L. Hudáček – Dravecký, Marcinko, Bartánus – Hrnka, Šťastný, Lušňák.

Rozhodcovia: Björk (Švéd.), Gebei (Maď) - Ritter (USA), Lazarev (Rus.)

Vylúčenia: 4:5

60' Paráda, po prvom góle Francúzska sme sa báli, ale Slovensko otočilo piatimi gólmi a teší sa z druhého víťazstva na svetovom šampionáte - dve víťazstva nad najľahšími súpermi.
59' Skvelý JAROŠ sa vrátil z trestnej lavice, dostal puk a skóroval. Po vynikajúcej spolupráci Viedenského s Jurčom, ktorí vytiahli puk a výborne sa našli.
56' Christián Jaroš tretí raz v zápase na trestnej lavici, dosť prísne vylúčenie.
55'   Slováci spomalili, ani tá početnosť streľby nie je vysoká, ale majú nahraté a tvoriť by mali Francúzi. Celkom nudné pasáže hry, viac-menej sa dohráva.

Gólová radosť Martin Bakoša Galéria fotiek (14) Zdroj: TASR/Martin Baumann
51' Slováci v šanciach ojedinele, Hudáček parádne rozohral na Draveckého, dravý hráč však pred brankárom nezakončil.
50'   Obraz hry sa veľmi nemení, skôr sa akoby chceli ukázať mladí hráči, ktorých sledujú skauti, inak je to nepresné a skôr udržovanie výsledku. Viac držia puk Francúzi, Slováci ich vďaka sformovanej obrane k ničomu nepúšťajú.
46' Hardyho prvý výraznejší zákrok až v 46. minúte, po spolupráci členov štvrtej slovenskej formácie so Šťastným, Hrnkom a Lušňákom.
45'   Prvé minúty tretej tretiny sú skôr rozkúskované, poznačili ju nepresné prihrávky, hrá v rohoch.
45'   Julo Hudáček mal opäť problémy s prilbou, chvíľku sa nehralo.
41' O 20:53 slovenského času sa začala tretia tretina. V bránke Francúzov jedna zmena, Hueta vymenil Florian Hardy
    Smutná správa z kabíny, Marko Daňo dohral, má natiahnuté slabiny.
40' Skončila sa druhá tretina, Slovensko vyhráva zaslúžene 4:1. Sǐce v úvode šok po góle Francúzov, no Slovensko sa otriaslo a dalo štyri góly.
39'   Slováci dostali chuť a akoby z nich opadla opatrnosť, hrajú skvelo, k dvm gólom mohli pridať ďalšie tri - možno je to o tom, že pri dobrom výsledku sa zabávajú aj diváci a tí zasa ženú hráčov dopredu.
36' HUDÁČEK na dvakrát, najprv tesne netrafil, teraz vďaka výbornej práci s hokejkou strelil gól, vychutnal si obranu aj veterána v bránke.
    Pre Bakoša je to prvý gól v reprezentácii, spoluhráči mu priniesli puk.
35' Slovensko vyhráva 3:1, po góle Martina Bakoša je to veselšie. Bakoš sa veľmi dobre zorientoval a gól padol po jeho delovke spomedzi kruhov
35' Výborná presilovka zo strany Slovenska, Réway, Bakoš...

Marek Bartánus v súboji Galéria fotiek (14) Zdroj: SITA
34' Da Costa trafil Jurča do tváre a ide na dve minúty na trestnú. Cez reklamnú prestávku rozdáva kouč Cǐger pokyny.
31'   Teraz akčnejšie sekundy s príležitosťami na oboch stranách. Trošku vzruchu na ľade. Puk máme na svojcih hokejkách, dominujeme, len nespraviť chybu, na tie súper čaká.
28' A je po francúzskej presilovke, Desrosiers podrazil Meszároša. Štyria na štyoch, naši sa však nevedia vymaniť spod tlaku súpera.
27' Francúzi budú hrať presilovku, na trestnú ide Jaroš, trošku prísne.
25' Dobrá práca Martina Réwaya, ktorý prihral Meszárošovi a ten ohrozil Hueta. Vzápätí po buly Libor Hudáček v šanci

Prekonaný brankár Július Hudáček Galéria fotiek (14) Zdroj: TASR/Martin Baumann
24'   Hudáček mal nejaké problémy s maskou, ale všetko je už v poriadku. Maska nie je zničená, pokračuje sa. Gólmani majú svoje masky tak, že ich nestriedajú bežne, majú ich špeciálne prispôsobené pre seba.
23' Bude sa opäť vylučovať, za držanie ide na trestnú lavicu Dominik Graňák.

Gólová radosť slovenských hokejistov Galéria fotiek (14) Zdroj: TASR/Martin Baumann
21' Hrá sa druhá tretina
    Dominik Graňák pre RTVS: Nie je to príjemné dostať gól z prvej strely. Pri svojom góle som bol prekvapený, koľko som mal času, ale nejak som to nemieril špeciálne. Francúzi majú také špecifiká, ale mali by sme byť na nich pripravení.
  Druhá tretina sa začne v plnom počte, no na trestnej lavici budú sedieť za hrubosť Claireaux a Jaroš - dvojminútový trest pre oboch.
20' Koniec prvej tretiny. Andrej Sekera je kapitán, ako sa patrí: zodpovednosť vzal na seba a strelil dôležitý vyrovnávajúci gól. A ešte je tam mastenica, už po prerušení hry, budú za to nejaké tresty.
20'   Nahodený puk a hra sa kúskuje, po veľmi zlom začiatku je to veselšie, ale stále opatrné.
19'   Dve minúty do konca, pozor na Fleuryho, Hudáček skvelý.
15' Krásny pokus Dominika GRAŇÁKA, po vyhratom buly spravil väčší oblúk, nevedel, čo s pukom, tak to presne vypálil - gól do pravého horného rohu francúzskej bránky, presne ako Sekera, toto je slabina francúzskeho gólmana.
14' Viac priestoru na ľade a vyskúšal to Marinčin, získali sme pásmo.
14' Zbytočný faul Marka Daňa a je po našej presilovke. Sily sa na ľade vyrovnajú.
13' Vynikajúca prihrávka Réwaya a v príležitosti Martin Bakoš.
13' Parádna šanca Slovenska hneď po rozohratí, Huet chytil a ani nevie, ako.
13' Slovensko má dvojminútovú výhodu, na trestnú lavicu šiel jeden z Francúzov za nešportový zákrok na hráča bez puku.
14'   Momentálne je to skôr o nahadzovaní pukov. Francúzi mali jediný pokus a ten v hale Jubilejnij využili.
12'   Najviac vidno prvú slovenskú formáciu, Réway a jeho spolupráca s Markom Daňom je krásna. Aj keby Slovensku šampionát náhodou nevyšiel, pozerať sa na slovenských mladíkov je lahôdka.
8'   Viac ako polovicu presilovky hrala naša najmladšia formácia a Réway aj ukázal, že vie vystreliť. 40-ročný veterán a dlhoročná opora francúzskej reprezentácie Huet zneškodnil jeho pokus.
6' Za faul na Marka Daňa bude hrať Slovensko presilovku.
5'   Slováci striedajú všetky štyri formácie, aj preto, aby sme šetrili sily elitných formácií, aj preto, aby mladí zbierali skúsenosti.
4' Po prihrávke Viedenského prepálil kapitán SEKERA všetko, čo mu stálo v ceste. Gólman Francúzska mal zakryty výhľad a je to 1:1. Ide sa akoby odznova, treba sa však koncentrovať.
4'   Slováci v bielych dresoch, s druhým brankárom, zápas zatiaľ nudný, jeden pokus Réwaya a gól v Hudáčkovej bránke po úniku súperovho útočníka.
2' Šok hneď na úvod, po 69 sekundách Hudáček inkasoval gól. Chyby v obrane včera Maďari netrestali, Francúzi hej. Toto nečakal snáď nikto. 0:1 z pohľadu Slovenska. Treba priamo povedať, že včera spravil Marinčin dve chyby, dnes mu tiež ušiel puk a bol z toho protiútok.
1' Zápas sa už začal.
    Už sa to blíži, druhý zápas Slovákov na MS odštartuje o pár minút. Mužstvá na ľade.
    „V bránke akurát vymení Branislava Konráda Julo Hudáček. V prvých piatich dňoch na turnaji nás čakajú štyri náročné zápasy a preto sme sa rozhodli, že gólmanov budeme rotovať. Braňo mal za sebou psychicky veľmi náročný zápas proti Maďarom a odviedol v ňom fantastickú prácu. Dnes sa proti Francúzom postaví do bránky Julo a veríme, že sa predvedie rovnako ako Braňo. Formácie zostanú nezmenené,“ povedal tréner Zdeno Cíger.

• Zdroj: kt; Športky