VIDEO Takto sa bojuje o záchranu: Maďari naložili Bielorusom päť gólov

Andrew Sarauer strieľa gólAndrew Sarauer strieľa gól Zdroj: SITA

PETROHRAD - Hokejisti Maďarska nateraz odmietli rozlúčku s elitnou kategóriou majstrovstiev sveta, v Petrohrade v sobotňajšom zápase B-skupiny šokujúco zdolali Bielorusov 5:2 a nielenže zrušili súperove vyhliadky na štvrťfinále, ale odovzdali mu aj zostupového čierneho Petra.

V hale Jubilejnyj sa zároveň zrodilo prvé víťazstvo maďarskej reprezentácie na tejto úrovni. Zverenci kanadského trénera Richa Chernomaza vrátili Bielorusom prehru 1:3 z Klotenu 2009, kde debutovali medzi svetovou špičkou. V Petrohrade je to ich druhá účasť v A-kategórii.

Maďari prvý raz na šampionáte sa ujali vedenia v 6. min, skóre otvoril Gergö Nagy. A to rozhodne nebolo zo strany posledného tímu tabuľky B-skupiny všetko. Tesne pred záverom dvojminútového trestu pre Benceho Szirányiho Bielorusi neustrážili útočníka Slavie Praha Jánosa Vasa a Kevin Lalande v 11. min. kapituloval druhý raz. Odpoveď prišla čoskoro. Druhé vylúčenie maďarského hráča v rýchlom slede už nezostalo bez trestu, Geoff Platt v 13. min znížil na 1:2. V 27. minúte sa začínalo odznova, keď Miklósa Rajnu prekonal Artur Gavrus a vyrovnal na 2:2. Črtajúci sa bieloruský obrat sa však nekonal. Naopak, Maďari v priebehu troch minút mali dvojgólový náskok späť. Z učebnicového rýchleho protiútoku skóroval Balász Sebök a krátko nato Vilmos Galló vyhnal z bránky Lalanda po šikovnej krídelnej akcii. Stanovil tým zároveň rekord v počte maďarských gólov v jednom zápase na MS najvyššej kategórie.

Bieloruský nápor v záverečnej tretine bol nesúrodý a zmenu skóre neprinieslo ani odvolanie Vitalija Kovaľa pri presilovke. Naopak, János Vas oslobodzujúcou strelou do prázdnej bránky 3 sekundy pred klaksónom pečatil historický triumf - 5:2. Nováčik sa prvým bodovým ziskom v A-kategórii MS odrazil z dna tabuľky základnej B-skupiny práve na úkor Bielorusov. Záverečný zápas na turnaji odohrá v pondelok proti Nemcom. Bielorusi majú na konte rovnako tri body - za víťazstvo nad Slovákmi - a v utorok ich proti Francúzom namiesto zápasu o štvrťfinálovú šancu čaká boj o záchranu.

B-skupina (Petrohrad):

Maďarsko - Bielorusko 5:2 (2:1, 2:1, 1:0)
Góly: 6. G. Nagy (Kóger, Sarauer), 11. J. Vas (Sarauer), 31. Sebök (Szirányi), 34. Galló (Sofron, Szirányi), 60. J. Vas - 13. Platt (Stepanov), 27. Gavrus (Kovyršin, Stepanov)
Vylúčení: 5:6 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 2:0, rozhodovali: Kubuš (SR), Wehrli (Švaj.) - Ritter (USA), Suominen (Fín.)

zostavy:
Maďarsko: Rajna – Szirányi, Wehrs, Dudas, Sagert, Stipsicz, M. Vas,  Mestyán – Galló, Bartalis, Sofron - Benk, J. Vas, K. Nagy - G. G. Nagy, Kóger, Sarauer - Kovács, Sebők, Magosi - Erdély
Bielorusko: Lalande (34. Kovaľ) – Ďukov, Gotovec, Jevenko, Lisovec, Chenkeľ, Šinkevič, Ustinenko – S. Kosticyn, Pavlovič, A. Kosticyn – Platt, Stas, Linglet – Gavrus, Kovyršin, Stepanov - Drozd, Kitarov, Demkov

Rich Chernomaz, tréner Maďarska: "Naplnili sa naše nádeje, stále máme šancu na záchranu. Uvidíme, ako zvládneme duel proti Nemecku a ako sa Bielorusi popasujú s Francúzskom. Máme šancu, už len vzhľadom na to, ako skvele sme zvládli tento kľúčový zápas."

Dave Lewis, tréner Bieloruska: "Medzi tohtoročnými a vlaňajšími mužstvami sú obrovské rozdiely a dnešný výsledok nám to dokázal. Musíme zlepšiť veľmi veľa vecí, predovšetkým tímovú hru a brankársky post."

8. Bielorusko 6 1 0 0 5 13:32 3

Legenda: poradie, mužstvo, zápasy, víťazstvá v riadnom hracom čase (3 b.), víťazstvá po predĺžení alebo sam. nájazdoch (2 b.), prehry po predĺžení alebo sam. nájazdoch (1 b.), prehry v riadnom hracom čase (0 b.), skóre, body.

Viac o téme: Bielorusko Maďarsko