Je po všetkom! Víťazstvo Slovenska nad USA nič neznamenalo, výber Zdena Cígera letí domov

Halák s 23 úspešnými zákrokmiHalák s 23 úspešnými zákrokmi Zdroj: SITA/AP

PETROHRAD - Desiate miesto a rozlúčka víťazstvom aspoň po predĺžení. Omladený tím slovenských hokejistov získal prvé skúsenosti, už pred majstrovstvami sveta hovoril tréner Zdeno Cíger, že budujeme mužstvo pre ďalšie roky. Fanúšikovia sa tešili na spoluprácu mladíkov Viedenský, Jurčo a Hudáček, no tí sa nepresadili, očakávania nenaplnili ani Marko Daňo či Martin Réway. Ukázalo sa, že ani Andrej Meszároš nestíhal. Starší hráči končia, mladí sa musia učiť - toto je poučenie zo šampionátu, na ktorom Slovensko nesklamalo, ale ani neprekvapilo. Do posledného zápasu bojovalo o postup zo skupiny, bolo to tesne. Rozlúčku so šampionátom zverenci Zdena Cígera zvládli, ale až po predĺžení zdolali USA 3:2. Slovensko na turnaji zvíťazilo iba nad Maďarskom a Francúzskom v riadnom hracom čase, USA zdolalo po predĺžení. Výber Zdena Cígera pre vážne zranenia stratil na turnaji slovanistov Michala Sersena a Andreja Šťastného, Košičana Tomáša Hrnku a v rozlúčke aj Mareka Viedenského, ďalší hráči nastupovali so sebazaprením.

Online komentár

Góly: 28. Nelson (Warsofsky, Vatrano), 43 Foligno (Larkin) - 19. Jaroš (Viedenský), 53. Skalický (Marcinko), 61 Marko Daňo (Švarný, Meszároš)

Zostavy:

USA: Kinkaid - Wideman, Hanifin, Murphy, McCabe, Warsofsky, Skjei, Santini - Matthews, Larkin, Foligno - Nelson, Hinostroza, Vatrano - Compher, Motte, Connor - Hendricks, Fasching, Wood - Maroon

SLOVENSKO: J. Hudáček - Marinčin, Sekera, Meszároš, Švarný, J. Mikuš, Graňák, Jaroš - Jurčo, Viedenský, L. Hudáček - Réway, Lušňák, M. Bakoš - Dravecký, T. Marcinko, Skalický - Cehlárik, M. Daňo, M. Bartánus

Rozhodcovia: Jeřábek (ČR), Sidorenko (Biel.) - Lazarev (Rus,), Suominen (Fín.)

Strely na bránku: 25:30

Vylúčenia: 5:2, využitia presiloviek 1:0

61'   Slováci aspoň prestrieľali súpera 30:25. Prehrali sme si turnaj sami zaváhaniami v predchádzajúcich zápasoch.

Marko Daňo rozhodol zápas Galéria fotiek (21) Zdroj: TASR
61' Ani nie minútu sa hralo predĺženie, presadil sa Marko Daňo, ale sám nevie, či sa má tešiť. Víťazstvo 3:2 po predĺžení sa ráta, ale nič neznamená. Slováci idú domov.
60' Je po tretej tretine. Smútok pre Slovensko, ktoré potrebovalo vyhrať v riadnom hracom čase. Sen Slovenska sa skončil. Zápas sa musí rozhodnúť, nasleduje predĺženie, ale Cígerovmu výberu o nič nejde.
60' Výborne Martin Réway, ale nebolo mu dopriate skórovať. 38 sekúnd do konca.
60'   USA si zobrali oddychový čas.
60'   Lušňák v šanci, Hudáček na lavićke, Slováci hrajú power play šiesti.
59'   Posledných 100 sekúnd zápasu. Páni, dajme do toho všetko. Hudáček ešte v bránke.
58' Američania nás zvierajú, Hudáček predviedol perfektný zákrok a zachránil nás.
57'   Slováci otočili v počte striel, sú aktívnejší.
57' Marko Daňo v protiútoku vo vlastnom oslabení. Aby nás to nemrzelo, že nevyužil šancu. Američania inak stále v našom pásme, Hudáček v permanencii.
55' Američania hrajú len druhú presilovku, no prvú využili. Pozor na nich, ťažké chvíle pre Slovensko. ustojme oslabenie a zabojujme. Amerićania vyhrali buly. Na strestnú kapitán Sekera.

Slovensko vyrovnáva na 2:2 Galéria fotiek (21) Zdroj: rtvs
53' Slováci žijú! Puk sa tam poodrážal, tečoval a opäť je vyrovnané. Nevzdávajme sa, chalani. Ešte jeden gólik a môže byť víťazstvo. Gól dal Pavol Skalický, ďalśí mladý hráč.
53'   Hudáček je v permanencii.
52'   Následne šanca Matthewsa, Hudáček ho vychytal. Naši už nestíhajú.
52' Hudáček prekonaný opäť, ľahké nahodenie puku, ten tečoval niektorý z našich. Ale rozhodcovia ho neuznali pre postavenie útoćiaceho hráča v bránkovisku.
51' Larkinovi Meszároś nestíhal a šancu zneškodil Hudáček. Je po presilovke.
51'   Výborne zahratý úvod presilovky, zvyšok už nebol v znamení slovenského tlaku.
49' Martin Réway v čistej príležitosti faulovaný, rozhodca ukázal hákovanie, ale len vylučuje, nenariadil trestné strieľanie, hoci mohol. Nevadí, výhoda, chlapci, poďme.
47'   Slováci v zdecimovanej zostave bojujú, koľko vládzu, ale dochádzajú im sily.
46' Tomáš Jurčo, Marko Daňo sa dostával do príležitosti, ale stratil puk.

Tretí gól v Hudáčkovej Galéria fotiek (21) Zdroj: rtvs
43' Christián JAROŠ si zrazil puk do vlastnej bránky. Slováci nezvládajú taký tlak, že by museli zvládnuť tretinu. Gól pripísaný Folignovi.
43' Tretinu naši začali výborne. Američania až v tretej minúte v šanci po našej chybičke. Tlak na Slovákov na ľade.
41'   Slovensko hrá ešte 88 sekúnd presilovku, tlačí súpera, Američania len vyhadzujú do stredného pásma.
41' Nervydrásajúca tretina o všetko sa začala. Slovensko musí dať gól a žiaden nedostať, aby postúpilo do štvrťfinále. Je to pre našich zápas s nádychom play off, o všetko.
    Informácia zo slovenskej kabíny: Marek Viedenský je na magnetickej rezonancii v nemocnici, podvrtol si koleno.
40' Skončila sa druhá tretina, ktorá bola zo strany Slovákov solídna. Tretia sa začne v čase 12:54 h. Treba zvíťaziť, ak by gól nepadol, pre Slovákov by to bola posledná tretina na šampionáte.
40' Jeden z Američanov si našliapol na Lušňáka a Slovensko má presilovku.
40' Réway a Meszároš v šanci, hráme dobre.
39' Libor Hudáček stratil prehľad, nabil na strelu súperovi. Pozor na chyby, páni!
39' Matthews zahodil, čo sa nedalo. Šťastie pre nás, trafil Júliusa Hudáčka.
38'   Normálne sa hrá dobrý hokej, Slovensko sa prebralo a snaží sa o kombinačnú hru, Američania nie sú súper z inej ligy ako Kanada čí Fínsko. Hra sa prelieva z jednej strany na druhú.
37' Sympatická akcia našich, ale Martin Réway má jednoducho smolu - gól to nie je.
36'   S Američanmi sa dá hrať, len nesmieme mať výpadky. Teraz hráči USA akoby mali navrch...
34' Presilovka nám nevychádza, teraz aj troška smoly, keď puk netrafil bránku
33'   Američania v protiútoku vo vlastnom oslabení.
32' Útočný faul Vatrana, skvelé, ďalšia presilovka pre Slovensko. Do tretice všetko dobre, využime to. Stále Slovensku chýba center tretej formácie Marek Viedenský, ktorý odišiel so zraneným kolenom v opatere lekára.

Zľava Dominik Graňák (Slovensko) Galéria fotiek (21) Zdroj: TASR
31'   Zlá presilovka, do akotákého tlaku sa Slováci dostali až v druhej minúte. Bakoš strieľal.
29' Marko Daňo vybojoval presilovku pre Slovensko. Keď sa mu nedarí, aspoň takto pomohol. Buly sa opakuje, je to trochu nervózne. Zrazili sa následne dvaja Slováci.
29'   Nevadí, s Američanmi hrajú Slováci vyrovnanú partiu. Máme na víťazstvo. Ale nakročené na vítazstvo mali zverenci trénera Cígera už viackrát na šampionáte...

Brock Nelson vyrovnal proti Galéria fotiek (21) Zdroj: TASR
    Rozhodca Sidorenko šiel telefonovať, trochu nádeje pre Slovensko, ale je z toho gól. 1:1
28' Sekundu pred koncom oslabenia NELSONdorazil puk za Hudáčka. Nášmu gólmanovi puk prepadol po delovke zdiaľky a Nelson len dorazil do prázdnej.

Cehlárik sleduje strelu Jaroša, Galéria fotiek (21) Zdroj: TASR
27' Strela Nelsona, podržal nás Julo Hudáček.
27'   Slováci zatiaľ štyri strely, USA v druhej tretine Hudáčka nezamestnalo. Dobre sa bránime, máme puk na hokejkách a vyhadzujeme už druhý raz. Dobre forčekuje Pavol Skalický.
26' Nelson sa vráti na trestnú lavicu o sekundu a Graňák ide na trestnú lavicu, výhoda presilovky pre USA. Pozor na to teraz, mohlo byť 2:0 a výhodu bude mať súper.
26' Štyri čisté šance, naši hrajú výborne, tlak sa skončil po Hudáčkovej strele na žrdi bránky USA. Toto nás môže mrzieť. Druhý gól by nám pomohol
25' Martin Réway zahodil tutovku, na dvakrát netrafil.
25' Skvelá presilovka, pritlačili sme súpera v pásme, hráme kombinačne a držíme puk. USA vyhodilo po 50 sekundách oslabenia.
24' Prvé vylúčenie, po ataku na Viedenského ide na trestnú lavicu Nelson. Výhoda presilovky pre Slovensko, ale pravdepodobne sme prišli o Viedenského, má problémy s ľavým kolenom, odišiel do kabíny s lekárom.
23'   Druhú tretinu začalo Slovensko aktívne.
22'   V druhej tretine mali obaja gólmani raz robotu, viac sa bojuje a odráža puk ako hrá kombinačne.
21' Druhá tretina sa začala presne na pravé poludnie slovenského času.
20' Skončila sa prvá tretina, po ktorej sú Slováci bližšie k postupu ako ich súper. Ku koncu tretiny akoby sa osmelili a súper zaspal, výber Zdena Cígera to výborne využil.

Christián Jaroš otvoril skóre Galéria fotiek (21) Zdroj: rtvs

Jarošov gól do šatne

19' Christián JAROŠ po krásnej prihrávke Mareka Viedenského prestrelil troch obrancov aj brankára a dočkal sa. Je to gól, nečakane zčistia-zjasna. Výborne.
19' Posledné dve minúty prvej tretiny. Hluché chvíle momentálne, pozor na USA, chlapci, nedajme sa uspať!
17' Bomba Ivana Švarného, ale nepresná. Super, že sa snažíme a strieľame, bojujeme o akýkoľvek gól. Nedali sme ho už takme osem tretín.
16'   Kontra, Marko Daňo super obranne zakročil, mohol byť z toho gól.
16'   Konečne súvislejšia akcia: Bartánusova strela, následne Graňákova delovka od modrej,
14'   Obraz hry sa ani nemení. Slovensko hrá nepresne, nie nebezpečne, z našich chýb ťaží USA. Výsledok je priaznivý, ale nedá sa spoliehať na to, že gól padne sám.
11'   Jurčo vyviezol puk.
10'   Američania sú vekovo mladší ako Slováci. Výber Zdena Cígera má vekový priemer pod 26 rokov, USA len tesne nad 23. Ak by Cígerov výber vyhral, na všetko trápenie doteraz sa zabudne. Ale to by sme museli hrať kombinačnejšie.
10'   Skalický vyviezol puk, hneď boli pri ňom Američania, napriek tomu vystrelil. Z našej strany je to individuálne, chýbajú prihrávky v útoku a prekvapenie.
9'   Lušňák sa tlačil pred gólmana súpera, ale je z toho len bezzubá strela a Réway následne stratil pásmo. USA opäť v tlaku.
8' Cehlárik na ľade, dostal do tela od jedného z Američanov, bol to čistý zákrok od McCabea.
7'   Naši majú problémy s dôraznými Američanmi, tí sú v tlaku, Slováci len ojedinele vyvážajú puk.
6'

Kúzelný Júlus Hudáček v bránke Slovenska, toto je zákrok turnaja. Obrancovia nechali úplne voľného jedného z hráčov USA po rozohrávke Hudáčka, ktoré kritizuje Zdeno Cíger. Prázdna bránka a náš gólman sa hodil do puku. Čiže náš gólman vlastne napravil vlastný kiks.

Július Hudáček v úvode Galéria fotiek (21) Zdroj: TASR

5'   Opäť hra prerušená pre otraseného Slováka. Júlus Hudáček dostal hokejkou pod bradu, ale v zápale hry, nie naschvál.
5'   Marko Daňo vysunul Bartánusa, no ten sa do zakončenia nedostal. Gólman USA Kinkaid ešte nemal robotu
4'   Patrik Lušňák na ľade. Prerušená hra. Murphy ho narazil na mantinel mimi diania hry s pukom. Je v opatere lekára, veríme, že center druhej formácie bude v poriadku.
4'   Američania mali tri náznaky šancí, Slováci ani jednu.

Fanúšikovia pred zápasom s Galéria fotiek (21) Zdroj: TASR
2'   Američania si utvárajú tlak, sú v našom obrannom pásme. Na ľade už štvrtá slovenská formácia.
2'   Slováci zakladajú útočnú akciu z hĺbky vlastného pásma, je to skôr rozbité.
1'   Slováci hrajú o postup, ak nevyhrajú v riadnom hracom čase, končia na šampionáte. A po úvodnom buly prepadli.
1' Zápas sa začal presne o 11.15 h
    Slováci nastúpia v modrých dresoch, Američania v bielej kombinácii.

Hoci fanúšikov aj hráčov mrzia zlé výsledky s Nemeckom a Bieloruskom, zaujímavé je, že aj ak by cígerovci tieto dva zápasy vyhrali, nemali by postupovú istotu. Všetko by záležalo od ostatných zápasov.
    Zdeno Cíger poslal do zápasu všetkých hráčov okrem trojice ťažko ranených Michal Sersen, Tomáš Hrnka a Andrej Šťastný. Hrajú teda aj Christián Jaroš a Marek Viedenský, ktorí mali bolesti po zásahu pukom do tváre, resp. žalúdočné problémy.
    "Verím tomu, že hráči budú dostatočne namotivovaní. Ak by sme toto chceli vypustiť, bolo by to veľmi zlé. Máme veľkú šancu. Musia pomôcť jeden druhému, ináč k tomu pristúpiť, vydať zo seba maximum a v neposlednom rade musia byť disciplinovaní a kolektívni," zdôraznil Cíger.
    V pondelok sa Zdeno Cíger so zverencami zameral opäť na presilovky, v ktorých je slovenský tím štatisticky najhorší spomedzi všetkých účastníkov šampionátu. "Trénovali sme ich ako vždy, rozdiel bol len v tom, ako hráči pri tom rozmýšľali. Nemáme moc času, musíme všetko strieľať a tlačiť sa do bránky," ozrejmil tréner.

Viac o téme: Slovensko USA Július Hudáček Zdeno Cíger MS v hokeji 2016
  • Zdroj: kt; Športky