VIDEO Zariskoval a vyšlo mu to: Nibali zrejme ovládne celé Giro d'Italia

20. etapa Giro d'Italia
20. etapa Giro d'Italia

SANT'ANNA DI VINADIO - Estónec Rein Taaramäe z tímu Kaťuša ovládol predposlednú 20. etapu cyklistických pretekov Giro d´Italia, ktorá mala štart v Guillestre a po 134 km vrcholila na Sant’Anna di Vinadio. Dvadsaťdeväťročný Taaramäe prvýkrát v kariére vyhral etapu na Gire, v cieli mal náskok 52 sekúnd pred Kolumbijčanom Darwinom Atapumom (BMC Racing) a na treťom mieste skončil Američan Joseph Lloyd Dombrowski (Cannondale Pro Cycling) s odstupom 1:17 min.

Estónec Rein Taaramäe z tímu Kaťuša ovládol predposlednú 20. etapu cyklistických pretekov Giro d´Italia, ktorá mala štart v Guillestre a po 134 km vrcholila na Sant’Anna di Vinadio. Dvadsaťdeväťročný Taaramäe prvýkrát v kariére vyhral etapu na Gire, v cieli mal náskok 52 sekúnd pred Kolumbijčanom Darwinom Atapumom (BMC Racing) a na treťom mieste skončil Američan Joseph Lloyd Dombrowski (Cannondale Pro Cycling) s odstupom 1:17 min. 

Ostrá horská previerka pripravila veľkú radosť najmä pre fanúšikov domáceho pretekára Vincenza Nibaliho. Muž s prezývkou "Žralok z Messiny" odvážnym útokom v predposlednom stúpaní získal potrebné sekundy na to, aby vyzliekol Kolumbijčana Estebana Chavesa (Orica GreenEdge) z ružového dresu lídra pretekov. Do cieľa došiel na 6. mieste s mankom 6:44 min na víťaza, ale o 1:36 min skôr ako Chaves, a potreboval ho zdolať o 45 sekúnd. Nibali sa teda s pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou stane druhýkrát v kariére víťazom Gira. Prvý raz sa mu to podarilo pred troma rokmi. Poslednou etapou bude v nedeľu 163 km po rovine z Cunea do Turína. Tam by sa už nemalo rozhodovať o farbe dresov, jazdci by si mali pokojnou jazdou vychutnávať záver trojtýždňových pretekov. 

"Vedel som, že to musím skúsiť. Cítil som sa dobre a v správnom okamihu som zaútočil. Na tohtoročnom Gire som si toho veľa vytrpel, niekoľko dní som nejazdil dobre a bol som pod veľkým tlakom. Napokon všetko dobre dopadlo. Toto víťazstvo má pre mňa veľký význam," vyznal sa Nibali pre Eurosport. 

Sobotňajšia etapa obsahovala tri náročné stúpania prvej kategórie a cieľovú "trojku". Pretekári sa štverali na Col de la Bonette do výšky 2715 m aj na Colle della Lombarda do výšky 2350 m. Cieľ bol vo výške 1824 m. Hneď po štarte etapy sa začalo stúpať na Col de Vars (18,2 km, 6,1%), do úniku sa snažilo dostať viacero jazdcov. Vpredu sa napokon utvorila osemčlenná skupina, po prejazde vrcholom mali náskok pred pelotónom viac ako šesť minút. Po 21 km dlhom zjazde zaútočil na začiatku druhého stúpania na Col de la Bonette do výšky 2715 m (22 km, 6,8%) Mikel Nieve z tímu Sky, ktorý získal na svojich prenasledovateľov k dobru viac ako minútu. Pelotón jazdil pokojne, favoriti sa šetrili na záverečné kopce. Tridsať kilometrov pred cieľom sa začalo stúpať na Colle della Lombarda (19,8 km, 7,4%), utečenci mali náskok okolo 10 minút, čo im dávalo veľké šance na etapový triumf.

V pelotóne nasadila vysoké tempo Astana a čoskoro sa vyselektovala osemčlenná skupina favoritov na celkové poradie. Nibali mal k sebe Micheleho Scarponiho, ktorý udával tempo, boli tam aj Chaves a Alejandro Valverde, Steven Kruijswijk, Rafal Majka, Bob Jungels a Rigoberto Urán. Na vrchole Lombarda vo výške 2350 m 11 km pred cieľom bol prvý Estónec Rein Taaramäe, ale dôležité veci sa diali za ním. V ružovom jazdiaci Chaves nezachytil nástup Nibaliho a skúsený Talian začal postupne ukrajovať zo 44-sekundového náskoku Kolumbijčana. Dostihol svojho tímového kolegu Tanela Kangerta a spoločnými silami unikli Chavesovi s Valverdem. Šesť kilometrov pred cieľom 31-ročný Talian už bol virtuálne v ružovom a v koncovke etapy už len potvrdil svoju silu. 

"Cítil som sa veľmi dobre vo vysokých nadmorských výškach. V etape sme išli aj za kolegu Ilnura Zakarina, ktorý včera musel odstúpiť z pretekov. Toto je pre mňa špeciálne víťazstvo aj miesto, lebo neďaleko v Isole som strávil niekoľko tréningových kempov," uviedol Rein Taaramäe pre Eurosport. 

Výsledky: 

20. etapa: (Guillestre - Sant’Anna di Vinadio, 134 km): 1. Rein Taaramäe (Est.) Kaťuša 4:22:43 h, 2. Darwin Atapuma (Kol.) BMC Racing +52 s, 3. Joseph Floyd Dombrowski (USA) Cannondale Pro Cycling +1:17 min, 4. Mikel Nieve (Šp.) +4:12, 5. Alexander Foliforov (Rus.) Gazprom-Rusvelo +4:36, 6. Vincenzo Nibali (Tal.) Astana +6:44, 7. Alejandro Valverde (Šp.) Movistar +6:57, 8. Rigoberto Urán (Kol.) Cannondale Pro Cycling +6:57, 9. Giovanni Visconti (Tal.) Movistar +7:47, 9. Rafal Majka (Poľ.) Tinkoff +8:06,...14. Esteban Chaves (Kol.) Orica GreenEDGE +8:20 

Poradie po 20. etape: 1. Vincenzo Nibali (Tal.) Astana 82:44:31 h, 2. Esteban Chaves (Kol.) Orica-GreenEdge +52 s, 3. Alejandro Valverde (Šp.) Movistar +1:17 min, 4. Steven Kruijswijk (Hol.) LottoNL-Jumbo +1:50, 5. 5. Rafal Majka (Poľ.) Tinkoff +4:37, 6. Bob Jungels (Lux.) Etixx - Quick-Step +8:31 


Tagy: Vincenzo Nibali Giro d'Italia Rein Taaramäe

Zdroj:
SITA
Foto:
SITA, Video: YouTube

DISKUSIA