Zarobil už 78 miliónov dolárov: Tridsiatnik Nadal celú kariéru bojuje s vážnym problémom

Rafael Nadal oslavuje 30 rokov a zarobil už šielené peniaze, aké mu môžu aj hokejisti NHL závidieť.
Rafael Nadal oslavuje 30 rokov a zarobil už šielené peniaze, aké mu môžu aj hokejisti NHL závidieť.

MADRID - Olympijské zlato z Pekingu, 14 grandslamových titulov či 141 týždňov na čele svetového rebríčka - tým všetkým sa môže pochváliť španielsky tenista Rafael Nadal. Už ako 24-ročný sa stal najmladším hráčom v histórii, ktorý dokázal vyhrať všetky turnaje "veľkej štvorky". Jeden z najlepších tenistov všetkých čias sa aj napriek častým zdravotným problémom a boľavým kolenám drží vo svetovej špičke aj na prahu 30. narodenín. Tie oslávi 1. júna.

"Nech robím, čo robím, chcem vyhrávať," znie Nadalovo motto. Okrem tenisu hrá výborne aj golf či poker. "Nerobím medzi tým rozdiely. Proste chcem byť najlepší vo všetkom, čo robím," vyhlásil aktuálne piaty hráč rebríčka. "Som silným protivníkom, pretože tenis milujem," dodal kedysi Španiel.

Rafa sa môže pochváliť rekordnými deviatimi titulmi na French Open, dvoma vo Wimbledone a na US Open a jedným z Australian Open. Ľavoruký vyznávač hry od základnej čiary s vynikajúcou fyzickou kondíciou doteraz ovládol celkom 69 turnajov na okruhu ATP vo dvojhre a deväť vo štvorhre, navyše už štyrikrát zdvihol nad hlavu šalátovú misu pre víťaza Davis Cupu.

Rodák z mallorského Manacor začal hrať tenis ako trojročný pod dohľadom strýka Toniho Nadala, ktorý je dodnes jeho trénerom. Profesionálom sa stal v roku 2001 a o tri roky neskôr vyhral v Sopote svoj prvý turnaj na okruhu. Ešte výraznejšie na seba v tom istom roku upozornil výkonmi v Davisovom pohári, ktorého sa stal v 18 najmladším víťazom.

V rozlete Nadala pribrzdila vlasová zlomenina členka, kvôli ktorej sa na kurty vrátil až po štvrťročnej pauze, zato však pokojnejší aj silnejší a výsledky na seba nenechali dlho čakať. V roku 2005 sa vďaka 11 turnajovým primátom vrátane French Open stal najúspešnejším teenagerom tenisovej histórie a sezónu zakončil na druhom mieste rebríčka ATP.

V nasledujúcich rokoch Nadal potvrdzoval pozíciu antukového suveréna a korunného princa tenisu za Švajčiarom Rogerom Federerom. Medzitým sa ale pomaly zlepšoval aj na ostatných povrchoch a v auguste 2008 vystriedal po premiérovom triumfe vo Wimbledone svojho najväčšieho súpera na poste svetovej jednotky.

Po 46 týždňoch síce o trón kvôli chronickým problémom s kolenami prišiel, v júni 2010 sa však dokázal vrátiť späť do čela. To isté sa mu podarilo aj o tri roky neskôr, kedy ako doteraz posledný hráč zosadil na 39 týždňov z prvého miesta Srba Novaka Djokoviča. V roku 2014 po deviaty raz ovládol French Open a štrnástym grandslamom sa dotiahol na druhého Američana Petea Samprasa (viac ich má iba Federer sa 17). Od tej doby na ďalší veľký triumf čaká.

"Najdôležitejšie je tvrdo pracovať, aby sa človek zlepšoval," vysvetľuje svoj recept na úspech tenista, ktorý si na odmenách zarobil už viac ako 78 miliónov amerických dolárov. "Nie som perfektný hráč a každý z nás má stále priestor na ďalšie zlepšenie," dodáva skromne veľký fanúšik Realu Madrid a španielskej futbalovej reprezentácie.


Tagy: Rafael Nadal

Zdroj:
ČTK
Foto:
SITA

DISKUSIA