Maďari zbúrali všetky papierové predpoklady: Nádej Rakúska zhorela za štyri minúty

Ádám Szalai prekonáva rakúskeho brankára AlmeraÁdám Szalai prekonáva rakúskeho brankára Almera Zdroj: SITA

BORDEAUX - Futbalisti Maďarska zdolali favorizovaných Rakúšanov 2:0 v utorňajšom stretnutí základnej F-skupiny na majstrovstvách Európy vo Francúzsku.

Skóre zápasu otvoril v 62. min útočník Ádám Szalai, ktorý si šikovne narazil loptu s Lászlóom Kleinheislerom a prekonal brankára Roberta Almera. Krátko po tomto zásahu videl druhú žltú kartu rakúsky obranca Aleksandar Dragovič a osud oslabeného tímu bol prakticky spečatený. Striedajúci stredopoliar Zoltán Stieber v 87. min v úniku podčiarkol nečakaný triumf zverencov nemeckého trénera Bernda Storcka. Všetko však mohlo byť ináč, ak by už v prvej minúte duelu najväčšia rakúska hviezda David Alaba skóroval, ale jeho pokus zastavila žrď maďarskej bránky. Gábor Király v nej mal v prvom polčase viac práce než jeho náprotivok Almer, ale všetko spoľahlivo vyriešil. Posledných vyše 20 minút stretnutia absolvoval v maďarskom drese striedajúci útočník Tamás Priskin z bratislavského Slovana.

Ádám Szalai prekonáva rakúskeho Galéria fotiek (11) Zdroj: SITA

Utorňajší duel bol v poradí 138. vzájomný týchto dvoch krajín, Maďarsko dosiahlo 67. víťazstvo. Rekordér v počte štartov za národný tím Király sa stal najstarším futbalistom, ktorý kedy nastúpil na záverečnom turnaji majstrovstiev Európy. Vďaka šedým teplákom neprehliadnuteľný brankár sa narodil 1. apríla 1976 a je prvým štyridsiatnikom vo futbalových dejinách so štartom na ME. Rodák z mesta Szombathely a gólman miestneho klubu Haladás prekonal doterajšie veteránske maximum Nemca Lothara Matthäusa, ktorý na kontinentálnom šampionáte 2000 absolvoval zápas vo veku 39 rokov a 91 dní. Király debutoval v maďarskej reprezentácii už v marci 1998, utorňajší duel bol jeho 104. v kariére v najcennejšom drese a dosiahol 33. čisté konto.

Marcel Koller, tréner Rakúska: "Dobre sme začali, kvalitne sme kombinovali a mali aj šance. S postupom času sa však na naše kopačky vniesla nervozita a tým sme súpera dostali do zápasu. Po červenej karte pre nášho hráča už bolo náročné niečo s výsledkom urobiť."

David Alaba, obranca Rakúska: "Pri troche šťastia sme mohli streliť gól hneď v prvej minúte. Potom by zápas vyzeral inak. Žiaľ, nestalo sa tak. Nemáme však dôvod mať hlavy dole. Dnes sme boli lepším tímom, ale body bral súper."

Bernd Storck, tréner Maďarska: "Je skutočne skvelé, čo sme dokázali. Bojovali sme o každú loptu a boli sme odmenení. Náš sen sa stal skutočnosťou."

László Kleinheisler, stredopoliar Maďarska: "Myslím, že sme predviedli príkladný tímový výkon a zaslúžene vyhrali. Na zápas sme boli výborne pripravení a hrali sme koncentrovane. Víťazstvo by som rád venoval našim veteránom Királymi a Gerovi, zaslúžia si to."

Viac o téme: Maďarsko Rakúsko
  • Zdroj: športky