Parádny výkon napokon nestačil: Pištoliar Tužinský v Riu siahal na medailu!

Juraj TužinskýJuraj Tužinský Zdroj: SITA

RIO DE JANEIRO - Slovenský strelec Juraj Tužinský obsadil vo vzduchovej pištoli na olympijských hrách v Riu de Janeiru štvrté miesto. Vo finálových elimináciách predviedol výborný výkon, v rozhodujúcej položke však dosiahol o dve desatiny bodu menej ako Číňan Pchang Wej a tesne tak prišiel o premiérový kov spod piatich kruhov. Zlato si v novom finálovom olympijskom rekorde 202,5 bodu vystrieľal Xuan Vinh Hoang z Vietnamu, strieborný skončil domáci Brazílčan Felipe Almeida Wu a tretí Wej. Druhý Slovák na štarte Pavol Kopp obsadil s kvalifikačným výsledkom 569 bodov 38. pozíciu.

"Ešte si to poriadne neuvedomujem, ale veľmi sa teším, že som dnes mohol byť vo finále a zabojovať s najlepšími strelcami na svete. Večer, keď to zo mňa všetko opadne tak ma to bude asi mrzieť. No toto dokázať, veľmi ma to dnes potešilo. Je to veľmi dobrý pocit. Nespravil som žiadnu chybu, myslím si, že môžem byť spokojný," reagoval Tužinský na finálové štvrté miesto.

Jeho tréner Tibor Kiss pridal: "Nečakal som, že to dopadne až takto dobre. No videl, som že je dnes v pohode a dotiahol to. Škoda tých dvoch desatín, chýbalo nám kúsok šťastia. Tie dve desatinky to sa nedá ani poriadne namieriť, odhadnúť. Medaila mu ušla asi pri pätnástej rane, keď dal tú ďalekú deviatku..."

Tužinský mal od začiatku pretekov výbornú mušku. Na úvod kvalifikácie sa odrazil ziskom 96 bodov v prvej položke, v druhej a tretej pridal po bode navyše a už v polovici pretekov mal postup vo svojich rukách. V hre o finále sa udržal najmä vďaka čistým desiatkam, ktorých mal po štyroch odstrieľaných kolách na konte 17. V mimoriadne presnej muške napokon pokračoval až do konca a úspešné kvalifikačné vystupovanie zavŕšil ziskom 98 a 96 bodov.

Jeho kvalifkačný výkon vyzdvihol aj tréner Tibor Kiss, ktorý na stoličke za svojím zverencom nedal najavo takmer žiadne emócie. "Som pokojný, ale aj so mnou to pracovalo. On už vie, čo má robiť," povedal. Tužinský si na začiatku doprial viac času na prvé položky, no všetko nakoniec zvládol. "Začiatok sme natiahli a v závere mu trochu času chýbalo. Ale Juraj sa s tým vyrovnal. Dokonca by som povedal, že sa dostal do svojej optimálnej formy, pozície. Až na tú poslednú ranu, keď tam bol už veľký ruch. No zvládol to perfektne, 582 nakoniec stačilo na finále a postúpil ako tretí, čo je vynikajúce," dodal tréner.

Aj finále odštartoval Tužinský vynikajúco. Po úvodných troch sériách sa držal na bronzovej pozícii, po štvrtej sa nástrelom 92,0 dokonca vyšvihol do čela priebežného poradia. Následne však spadol späť na tretiu priečku, ktorú si vďaka minimálnemu náskoku udžal aj po dvanástich výstreloch. V dramatických elimináciach ho stáli medailu napokon dve desatiny bodu, ktoré stratil na Weja a s publikom sa rozlúčil ako štvrtý v poradí.

Čochvíľa 32-ročný reprezentant v Riu potvrdil, že vzduchová pištol je jeho najsilnejšia disciplína. Na svojej druhej olympiáde zároveň vylepšil doterajšie maximum, ktorým bolo 15. miesto spred štyroch rokov z Londýna. Hoci bol veľmi blízko k vytúženej medaile, štvrté miesto z Ria je jeho životný výsledok. Dosiaľ v kariére vybojoval štyri cenné kovy a všetky bronzového lesku. Prvý získal na majstrovstvách Európy 2010 v Merakeri, ďalší na 1. európskych hrách v Baku. Záverečné dva pridal na podujatiach Svetového pohára v Gabale 2015 a tento rok aj v dejisku OH Riu de Janeiru.

Koppa obrala o lepší výsledok najmä druhá kvalifikačná položka, v ktorej zastrieľal na 93 bodov. Napriek tomu si v slabšej disciplíne počínal obstojne, po 97 si v záverečných troch položkách udržal miesto v štvrtej desiatke poradia a v konkurencii 46 strelcov skončil 38. Pre skúseného reprezentanta sú brazílske hry tretími v kariére. Pred štyrmi rokmi v Londýne skončil vo VzPi 21., v malorážke sa následne umiestnil o priečku vyššie. Väčšie úspechy dosiahol v ľubovoľnej pištoli, v ktorej na OH v Pekingu obsadil piatu pozíciu. V medailovej zbierke má v ĽuPi bronz z finále SP 2009, tri striebra z podujatí tohto rangu a rovnako striebro aj z 1. európskych hier.

Obaja slovenskí pištoliari sa v spomínanej malorážke predstavia aj v Riu, kvalifikácia štartuje v stredu o 14.00 SELČ.

muži (konečné poradie): 1. Hoang Suan Vinh (Viet.) 202,5 b. - fin. olymp. rekord (v kvalifikácii 581), 2. Felipe Almeida Wu (Braz.) 202,1 (580), 3. Pchang Wej (Čína) 180,4 (590), 4. Juraj Tužinský (SR) 159,4 (582), 5. Čin Čong-oh (Kór. rep.) 139,8 (584), 6. Giuseppe Giordano (Tal.) 118,4 (580), 7. Vladimir Gončarov (Rus.) 98,9 (580), 8. Džitu Rai (India) 78,7 (580), ... 38. Pavol Kopp (SR) 569

Viac o téme: Pavol Kopp Juraj Tužinský