Ďurica sa už pripravuje na koniec kariéry: Toto ho trápi pred zápasom s Litvou

Ján Ďurica
Ján Ďurica

BRATISLAVA - Slovenskí futbaloví reprezentanti Ján Ďurica a Milan Škriniar zastupujú v národnom mužstve na jednej strane obrovskú skúsenosť, na druhej nastupujúcu generáciu. Obaja obrancovia, jeden z tureckého Trabzonsporu, druhý z janovskej Sampdorie, našli v nových pôsobiskách pohodu, ktorú skúsia preniesť do najcennejšieho dresu. Oboch tiež teší, že v mužstve trénera Jána Kozáka dostávajú priestor mladí adepti.

Dlhoročný pilier slovenského výberu Ďurica je klubovým i reprezentačným spoluhráčom Matúša Bera, ktorý je jedným z veľkých prísľubov pre slovenský futbal. "Som rád, že sú tu aj mladí chalani. Že sa tu objavil aj Matúš Bero, lebo v Turecku podáva dobré výkony. Keď som sa s trénerom asi pred mesiacom rozprával, ako to vidí s Matúšom, povedal, že všetko má svoj čas a postupnosť. Matúš je mladý hráč, má pred sebou veľkú budúcnosť, samozrejme, keď bude zdravý. Aj ostatní mladí, či je to Škriniar alebo Lobotka. Raz nastane čas, keď bude treba mužstvo obnoviť. Som rád, že tréner zapája aj do kvalifikácie mladých hráčov. Je len na nich, ako sa ukážu," uviedol 34-ročný stopér na zraze "sokolov" pred kvalifikačným zápasom MS 2018 s Litvou (11. novembra v Trnave), resp. prípravou v Rakúsku (15. novembra vo Viedni).


Účastník a osemfinalista MS 2010 v JAR i EURO 2016 vo Francúzsku vymenil ruský Lokomotiv Moskva za Turecko a zmenu si pochvaľuje: "Som spokojný. Dobre, že prišlo k nejakej zmene. V Rusku som bol desať rokov a mal som vnútorný pocit, že treba niečo zmeniť. Hovorí sa, že každá zmena je k niečomu lepšiemu. Som rád, že som v Trabzonspore. Tréner ma tam chcel, je tam Matúš Bero, sme tam spokojní. Podpísal som na dva roky, čo bola moja podmienka. Povedal som si, že potom skončím s kariérou. Tá sa pomaly končí, za mesiac mám 35, tak si to užívam. Pomaly sa v hlave nastavujem, že sa koniec kariéry blíži, ešte do toho chcem dať maximum a potom už priestor dostanú mladší hráči."

Ďuricu pred Litvou trápi palec na ľavej nohe. "V zápase s Besiktasom som chcel kopnúť do lopty a kopol som do hráča. Na druhý deň som sa zobudil s opuchom a krvným hematómom. Dúfam, že tam nebude nič vážne a v piatok budem môcť nastúpiť. Dúfam, že tam nie je nič zlomené, a že to dajú naši fyzioterapeuti do poriadku," dodal optimisticky. 

"Jano bol v Bratislave, o medicínskych výsledkoch zatiaľ nemám informácie. Ďurica rehabilituje, má individuálny tréningový program," uviedol manažér komunikácie a PR Slovenského futbalového zväzu (SFZ) Juraj Čurný.

Aj 21-ročný Milan Škriniar už v talianskej Serii A prekonal ťažký začiatok a v uplynulých zápasoch hráva pravidelne plnú minutáž. "Je to už oveľa lepšie ako to bolo. Keď začnete pravidelne hrávať, už sa na to pozeráte inak. Verím, že sa to bude ešte zlepšovať. Dohovorím sa, na ihrisku nemám problém, keď mi dá tréner pokyny, rozumiem všetko. Keď ja potrebujem niečo povedať, tak tiež viem," vyjadril sa bývalý hráč Žiliny. Účastník ME vôbec nezaváhal pri otázke médií, čo by poradil spoluhráčom z 21-ky, aby boli v A-tíme úspešní: "Nič konkrétne. Chalani sa nemajú čo báť, veď futbal hrať vedia. Sú to vynikajúci hráči a nebudú mať problém sem zapadnúť. Aj čo sa týka ľudskej stránky, sú to super chalani, takže to nebude žiadny problém."

Od Litvy Škriniar očakáva náročný duel. "Je to určite nepríjemný súper. V kvalifikácii ešte neprehral. Verím, že my mu tú prehru u nás uštedríme. Samozrejme, nechcem nič predbiehať, musíme sa dobre pripraviť. Nebude to nič jednoduché, ale verím, že to zvládneme. Budú tu chcieť uhrať tiež dobrý výsledok. Budú hrať ako vedia, ich štýlom, musíme ich prekonať. Na našej strane je kvalita, aj individuálnych hráčov a tiež tímová. Ak strelíme nejaký ten gól a v defenzíve neinkasujeme, to bude základ úspechu," ponúkol recept na najbližšieho súpera.


Tagy: Ján Ďurica Slovensko Milan Škriniar

Zdroj:
TASR, SITA
Foto:
TASR

DISKUSIA