VIDEO Říha zhodnotil možno poslednú sezónu: Vedenie chce Slovan v KHL aj na rok

Miloš Říha
Miloš Říha

BRATISLAVA - Hokejistom Slovana Bratislava sa v ich piatej sezóne v KHL nepodarilo postúpiť do play-off, tréner Miloš Říha napriek tomu hodnotil ročník kladne. "Belasí" v základnej časti nazbierali 85 bodov, vlani by tento počet stačil na postup do vyraďovačky, tentoraz však znamená pád o pár poschodí nižšie. Slovanisti zakončili sezónu na desiatom mieste v Západnej konferencii, pre porovnanie, ak by hrali vo Východnej konferencii, rovnaký počet bodov by pre nich znamenal šieste miesto.

Pred rozlúčkovým zápasom sezóny si hráči a realizačný tím želali zvíťaziť. Hoci Slovan inkasoval až päťkrát, napokon sa mu tento cieľ podarilo splniť. "Som veľmi rád, že sa nám to podarilo, pretože to nebolo ľahké. V médiách sa písalo, že Medveščak príde ani nie na tri útoky, ale keď sa pozriete na ich zostavu, tak zistíte, že sú tam hráči, ktorí majú odohraných sto zápasov v NHL. Predviedli profesionálny výkon. Slovan to isté dokázal pred dvomi rokmi, keď dokonca s dvanástimi hráčmi zdolal Jokerit a Petrohrad. Takže jednoduché to nebolo. Celkovo bol zápas akousi šou pre divákov, my im ďakujeme za celú sezónu. Ľudia v Bratislave hokej milujú," povedal na pozápasovej tlačovej konferencii tréner Miloš Říha, ktorý vzápätí zhodnotil priebeh celej sezóny: "Postúpiť do play-off sa nám nepodarilo, ale veľa vecí nám vyšlo. Mali sme od začiatku problémy, všetci vedia, o čo išlo. Vyvrcholením bol gól, ktorý sme dostali, keď Poggemu vypadol nôž z korčule. Získali sme však množstvo bodov, takže pozitíva sú. Sezónu preto hodnotím dobre. Je to druhá sezóna, v ktorej sme získali rekordne veľa bodov a ťahali dlhú šnúru víťazstiev. Dotiahli sme divákov na štadión a to, čo predviedli v poslednom zápase, hovorí samo za seba."

V klube sa ihneď po začiatku sezóny začalo hovoriť o finančných problémoch, pozitívnej nálade nepridali ani zranenia kľúčových hráčov. Hneď na úvodnom tripe sa zranil Radek Smoleňák, dlho sa čakalo aj na rekonvalescentov Andreja Šťastného a Michala Sersena. Zlomový bod však videl tréner Říha inde. "Zlomil nás trip v závere. Zápasy rozhodovalo pár hráčov, ktorý už majú svoj vek, a aj keď sme odohrali dobré zápasy, tak sme už nemali doma toľko síl, aby sme to zvládli. V úvode sa nám zranil kľúčový hráč, ktorý mal rozhodovať zápasy v presilovkách a odvtedy sa to ťahalo. Za sezónu sme mali devätnásť zranených hráčov, čo je veľmi veľa. Neboli to ale žiadne úponové zranenia, nad ktorými by sme museli premýšľať, či boli spôsobené únavou alebo tréningovým procesom. Boli to ťažké zlomeniny, otrasy mozgu, a to nám pokazilo sezónu," povedal český kormidelník.

Po záverečnom zápase sezóny sa hovorilo najmä o tom, čo bude ďalej. Budúcnosť Slovana v KHL nemá momentálne jasné kontúry, ale ako povedal český tréner bratislavského mužstva: "Vedenie robí všetko pre to, aby sa hrala KHL aj o rok."

Na pozápasovej ďakovačke sa najviac potlesku ušlo Jonathanovi Cheechoovi, ktorý bol vyhodnotený ako najužitočnejší hráč Slovana v sezóne. Búrlivo sa aplaudovalo aj Barrymu Brustovi, kanadský brankár však spôsoboval fanúšikom v nejednom prípade aj vrásky na tvári. "Ja chápem fanúšikov, že sa im to páči. Ale on je brankár, nie klaun. Fanúšikom sa páči ako klaun. A má 33 rokov. Ak chce skončiť niekde v druhej lige, tak nech takto pokračuje. Odchytal veľa výborných zápasov a bol to náš víťazný brankár. Ale veľa nám ich aj prehral. Ak začne sezónu v Slovane a dostane päťzápasový trest, to naozaj nepotrebujeme. Začiatok by sme chceli zachytiť a pozerať sa na súperov z výšky a nie naháňať ich v závere," povedal o Brustovi Říha.

Slovan v sezóne ťahali najmä Kanaďania. Ofenzíva stála na hráčoch ako Jonathan Cheechoo, Jeff Taffe a Kyle Chipchura, pridal sa aj Žiga Jeglič, ktorý získal viac bodov ako vlani. Viac sa však čakalo od Slovákov. "Vlani nám ukázali Šťastný, Skalický, či Lušňák, že sú dobrí hráči. Tento rok bol Šťastný zranený, Skalický s Lušňákom neboli v takej forme. Mladí hráči sa musia učiť od tých skúsených, akým je Cheechoo. Ale strelcom sa musíte narodiť, to sa nenaučíte. My sme však druhú a tretiu päťku, ktorá mala pomôcť strieľať góly, skladali veľmi ťažko. Slovenskí hráči sú šikovní, ale stačí im málo. Musia sa naučiť dostať zo seba viac a v každom zápase," konštatoval kouč "belasých". Ten sa na záver vyjadril aj k hráčskemu kádru, ktorý by sa mal postupne formovať na ďalšiu sezónu. "Záleží na tom, koľko hráčov tu chce zostať. Ja by som chcel pracovať s takými hráčmi, ktorí dokázali, že chcú pracovať pre mužstvo. Nebudem hovoriť, koho by som chcel a koho nie. Zmluvy majú Brust, Meszároš, Švarný či Ďaloga. A viem, koho by som si chcel nechať zo zahraničných hráčov. Je veľká šanca, že udržíme Chipchuru. Je to bezproblémový hráč, pozitívne nás prekvapil," dodal na záver Říha.


Tagy: Miloš Říha HC Slovan Bratislava Barry Brust

Kompletné výsledky a aktuálna tabuľka KHL
Zdroj:
TASR
Foto:
TASR - Pavel Neubauer; Video: TASR

DISKUSIA