VIDEO Volko ako pravý šampión: Tieto slová trénerky motivovali Slováka pred zlatým finále!

Ján Volko suverénne vybojoval zlato v novom rekorde
Ján Volko suverénne vybojoval zlato v novom rekorde

BYDGOSZCZ - Strieborná stovka bola podstatným faktorom zlatej dvojstovky. Dvadsaťročný slovenský šprintér Ján Volko má za sebou jeden z vrcholov krátkej kariéry a zvládol ho s noblesou šampióna. Slovenská atletika najmä jeho zásluhou sa bude na európsky šampionát do 23 rokov v Bydgoszczi pozerať ako na jeden z najúspešnejších v histórii. V piatok večer sa zverenec Nade Bendovej a Róberta Kresťanka tešil za 10,18 s zo striebornej medaily na 100 m, v sobotu pridal zlato na dvojstovke vo skvelom slovenskom rekorde 20,33 s, ktorým si zároveň vybavil letenku na augustové majstrovstvá sveta do Londýna.

"Pred finále dvojstovky som mu motivačne povedala, že je na tom lepšie ako ostatní. On mi dal vzápätí otázku, odkiaľ viem, ako sú na tom ostatní...Odpovedala som, že neviem, ale som si istá, že on je na tom dobre," prezradila trénerka Naďa Bendová čo-to z motivačného rozhovoru so svojím zverencom pred jeho životnými pretekmi.

V súvislosti s časom 20,33 s, ktorým až o 28 stotín sekundy prekonal svoje vlastné slovenské maximum spred ME do 23 rokov, sa ponúka otázka, kam až siahajú hranice Volkových možností. "Viem o jeho kondičných schopnostiach, ktoré sú úžasné. Stále nedosahuje hranice časov, ktoré by dokázali tolerovať laktát. V tomto je jedinečný a ojedinelý. Kľúčom k úspechu po náročnej stovke aj na dvojnásobnej trati bola urýchlená regenerácia a celková pohoda," podotkla pozitívnou energiou nabitá trénerka a ďalej pokračovala: "Máme prístroj na urýchlenie regenerácie organizmu medzi náročnými tréningmi a behmi a ten zafungoval. K tomu treba vyzdvihnúť aj skvelú robotu fyzioterapeutky Janky Závackej. Janko mal pred pretekmi pohodu. Oddychoval, ležal, zjedol proteinové tyčinky, pripomenulo mi to čas pred belehradským halovým finále, kde získal striebro na 60 m. Akurát teraz mal okolo seba v tíme viac ľudí, bolo nás tam päť. V Belehrade som bola len ja a on."

Volko aj jeho trénerka v Bydgoszczi názorne ukázali, že striebro z marcových halových majstrovstiev Európy na 60 m nebolo len výstrelom do tmy. Odteraz sa však mladý šprintér bude musieť zmieriť s nálepkou favorit, čo pre množstvo športovcov nie je nič príjemné a znamená často zvýšený nápor na psychiku. "Tým, čo Janko predviedol v Bydgoszczi, presvedčil ľudí aj sám seba, že už teraz dokáže zvládnuť rolu favorita, lebo podľa dosiahnutých výkonov pred šampionátom, ním už bol. Podstatné bolo aj to, že strieborný úspech na stovke sme využili aj pri dvojstovke, Pred behmi na 100 m sme si užili veľa nervozity a stresu, bolo to extrémne, ale pred finále na 200 m bola jeho hlava ľahká, bez stresu a tlaku," skonštatovala Bendová. Je známa aj tým, že vie s presnosťou takmer na 100% určiť čas, ktorý jej zverenec v pretekoch zabehne. Ako to teda tipovala pred zlatou dvojstovkou na ME do 23 rokov?

"Videli sme to v tíme tak, že to môže vyjsť na úrovni limitu na majstrovstvá sveta, čiže 20,44 s. Aby to však nevyzeralo veľmi trúfalo, pridala som tri stotinky a vravela mu, že to dá za 20,47. To, čo napokon predviedol, bol poriadny nadplán," zasmiala sa Bendová. V súvislosti s augustovým svetovým šampionátom im pribudli milé starosti. "Budeme musieť pomeniť plány, ktoré sme mali. Po Bydgoszczi sme si chceli dopriať týždeň voľna a potom začať štvortýždňový blok prípravy pred druhým vrcholom sezóny, univerziádou na Taiwane. Sadneme si na to a uvidíme,čo z toho vzíde," rozlúčila sa Bendová.


Tagy: Ján Volko Naďa Bendová

Zdroj:
SITA
Foto:
european-athletics.org; Video: Youtube

DISKUSIA