Na Slovensku je to inak: Rooney za alkohol s tvrdým trestom, Weiss sa môže len usmievať!

Wayne Rooney a Vladimír Weiss
Wayne Rooney a Vladimír Weiss

BRATISLAVA - Alkohol za volantom je neodpustiteľným priestupkom a týka sa to samozrejme aj známych športovcov. Svoje by o tom vedeli hovoriť dnes už bývalý reprezentant a ikona Anglicka Wayne Rooney a tiež slovenský reprezentant Vladimír Weiss. Kým Rooney sa zaslúženému trestu nevyhol, Slovák pôsobiaci v katarskej Al Gharafe sa môže spokojne usmievať. Prečo? Lebo na Slovensku je to inak...

Anglickom ešte stále rezonuje alkoholová kauza už bývalého reprezentačného kanoniera Waynea Rooneyho, ktorého polícia zastavila v noci 1. septembra neďaleko jeho domova v okrese Cheshire. Rooney pri dychovej skúške až trojnásobne prekročil povolený limit a v ten večer sa navyše na sociálnych sieťach objavili fotografie hráča Evertonu z večierku v neďalekej dedine, kde údajne tancoval na stole a spieval. 

Po niečo vyše dvoch týždňoch je celá vec vyriešená. Bývalý kapitán a najlepší kanonier Anglicka sa pred súdom v Stockporte k priestupku priznal a spoznal svoj trest. Rooney dostal od súdu zákaz viesť motorové vozidlo na dva roky a tiež mu nariadil vykonať 100 hodín verejno-prospešných prác v priebehu jedného roka. Everton anglickému kanonierovi udelil pokutu rovnajúcu sa dvom týždenným platom útočníka, čo činí zhruba 320 tisíc libier. Bývalej hviezde United tiež bolo nariadené zaplatiť ešte malé pokuty dvakrát po 85 libier. Samotný futbalista toto rozhodnutie prijal s pokorou: "Samozrejme, že prijímam rozsudok súdu a dúfam, že vďaka tomu môžem urobiť niečo zmysluplné," uviedol Rooney. 

Na Slovensku je to inak, alebo skutok sa nestal

Polícia zastavila slovenského reprezentanta Vladimíra Weissa v nedeľu 2. októbra minulého roku skoro ráno na Rázusovom nábreží. Mal šoférovať luxusné auto, v ktorom sa údajne nachádzalo až desať mladých ľudí. Slovenský reprezentant sa odmietol podrobiť dychovej skúške aj odberu krvi, čo znamená, že sa na neho pozeralo, akoby mal v krvi jedno promile alkoholu.

Následne polícia reprezentanta v pondelok 3. októbra minulého roku obvinila a až po viac ako 30 hodinách ho prepustila z cely predbežného zadržania na slobodu. Podľa vtedajšieho vyjadrenia obhajcu Juraja Kuráňa bolo obvinenie založené len na výpovedi jedného svedka, a to príslušníka polície. Z ďalších výpovedí troch svedkov vyplývalo, že Weiss motorové vozidlo nešoféroval. To vyšetrovateľ údajne odignoroval. Prípad dozorovala Okresná prokuratúra Bratislava I. Tá aj riešila prípadné podanie obžaloby na súd.

Ostro sledovaná kauza sa dočkala definitívneho konca až v máji tohto roku čo znamená, že sa celý proces vliekol viac ako pol roka. Generálna prokuratúra sa stotožnila s názorom okresného prokurátora. Skutok sa nestal, mladý futbalista auto s 13 ľuďmi nešoféroval. Z vyšetrovania jednoznačne vyplynulo, že riadil David B. Zmätky nastali hneď na začiatku celého medializovaného prípadu, keď si policajti, ktorí auto zastavili, dostatočne nevykonali svoju prácu.

Práve Weissov kamarát David B. v podstate ako jediný utrpel nejakú ujmu, keď mu bolo nariadené zaplatiť smiešnu pokutu 50 eur. Rozkaz uhradiť pokutu za porušenie dopravných predpisov vydal Okresný dopravný inšpektorát v Malackách. Medzi nimi je nepoužitie smeroviek, ktoré sa trestá 40 eurami, nepoužitie bezpečnostných pásov sankcionované 50 eurami a takmer trojnásobné prekročenie maximálneho počtu osôb v aute. V prípade viacerých priestupkov sa sankcie nesčítavajú, inšpektorát vymeral šoférovi pokutu iba za ten najzávažnejší.

Samotný reprezentant Weiss tak na rozdiel od Rooneyho vyviazol bez ujmy a môže sa spokojne usmievať...


Tagy: Wayne Rooney Vladimír Weiss

Zdroj:
ČTK, športky, SITA, TASR
Foto:
SITA - koláž Športky

DISKUSIA