Slovensko stále v hre o zimné paralympijské hry: Na tretí pokus nám to vyšlo!

Slováci sa v treťom dueli dočkali triumfu nad domácim Švédskom
Slováci sa v treťom dueli dočkali triumfu nad domácim Švédskom

ÖSTERSUND - Slovenskí reprezentanti v hokeji na sánkach až na tretí pokus dosiahli víťazstvo na kvalifikačnom turnaji o postup na zimné paralympijské hry 2018, ktorý sa hrá vo švédskom Östersunde. Slováci po úvodnej prehre s favorizovanými Čechmi (0:5) a ďalšom nezdare s Nemcami (0:3) tentoraz zdolali domácich Švédov 2:1 po predĺžení a do tabuľky si pripísali prvé dva body. Víťazný gól strelil v predĺžení v 48. min Miloš Večerek, ktorý sa stal aj najlepším slovenským aktérom zápasu. Prvý gól slovenského tímu dosiahol v 36. min Marián Ligda, ale Švédi vyrovnali v posledných sekundách riadneho hracieho času zásluhou Niklasa Ingvarssona.

Zverenci trénera Radoslava Bielečku zostali v hre o ZPH 2018, hoci dvoma prehrami na úvod turnaja si výrazne skomplikovali postupové ambície. Postup na zimné paralympijské hry 2018 do Pjongčangu si vybojujú tri najlepšie tímy z Östersund Areny. Slováci sa v piatok stretnú s Japoncami (15.00). Na vrcholné podujatie nastávajúcej zimy postúpia v prípade, ak zdolajú Japoncov a Švédi si poradia s Nemcami za predpokladu, že Česi vo svojich zostávajúcich dvoch zápasoch nezaváhajú.

Kvalifikačný turnaj o účasť na ZPH 2018 - hokej na sánkach (hrá sa 3x 15 min):

Slovensko - Švédsko 2:1 po predĺž. (0:0, 0:0, 1:1 - 1:0)
Góly: 44. Ingvarsson - 36. Ligda (Joppa), 48. Večerek (Fojtík), vylúčení: 5:4, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Rapák - Andersson, Haga, strely na bránku: 12-16.

Zostava Slovenska: Lepáček - Štít, Ferenčík, Gergely, Kardoš - Rauš, Joppa, Ligda, Fojtík, Stašák, Večerek, Korman

Eduard Lepáček (brankár SR): "Z môjho pohľadu to bol veľmi dobrý zápas. Obrana si plnila svoje povinnosti, išli sme tvrdo do protihráčov. V útoku sme tiež konečne uspeli, dali sme dva pekné góly. Škoda vyrovnávajúceho švédskeho gólu v posledných sekundách. Puk som poriadne nevidel, iba som počul, akoby ťukol niekomu do prilby."

Marián Ligda (útočník SR, autor gólu): "Konečne sme zlepšili hru, prihrávky, dôraz a najmä padli nám tam dva góly. Chýbal kúsok športového šťastia, aby sme Švédov zdolali už v riadnom hracom čase. Boli sme však hladní po víťazstve, aj preto sa misky váh naklonili v predĺžení na našu stranu."

Peter Štít (obranca a kapitán SR): "Bol to obrovský boj o každý centimeter ľadu. Nikto nikomu nič nedaroval, boli tam obrovské emócie. Myslím si, že sme boli o kúsoček lepší. Je to však zvláštny pocit zdolať Švédov a ešte na ich ľade. Našu radosť trochu kalí len to, že sme neudržali víťazstvo v riadnom hracom čase. A ako na Japoncov? Proti každému sa dá hrať. Sú skúsení a rýchli, ale tiež majú svoje slabiny. Musíme hrať takticky a využiť každú príležitosť na strelenie gólu."


Tagy: Slovensko Švédsko

Zdroj:
SITA, spv.sk
Foto:
spv.sk

DISKUSIA