Hirscherov víťazný návrat v obrovskom slalome, Andreas Žampa v Beaver Creeku neuspel

Hirscher v Beaver Creeku zažil víťazný návrat v obrovskom slalome
Hirscher v Beaver Creeku zažil víťazný návrat v obrovskom slalome

BEAVER CREEK - Rakúšan Marcel Hirscher suverénne ovládol obrovský slalom mužov v americkom Beaver Creeku v rámci pretekov Svetového pohára v alpskom lyžovaní. V súčte oboch kôl dosiahol rakúsky fenomén o 88 stotín sekundy lepší čas ako Nór Henrik Kristoffersen a o 1,03 s bol rýchlejší ako Nemec Stefan Luitz. Ten po prvom kole viedol, ale napokon si nevybojoval premiérový triumf v pretekoch SP. Domáci favorit a úradujúci olympijský šampión Ted Ligety nezvládol podľa predstáv 2. kolo a z druhej priečky spadol na siedmu.

Úradujúci majster sveta a šesťnásobný držiteľ veľkého glóbusu za celkový triumf vo Svetovom pohári Hirscher si pripísal 46. víťazstvo v pretekoch SP v kariére, z toho 23. v obrovskom slalome. V tejto súťažnej zime Hirscher vinou zranenia členka pôvodne mal zmeškať tradičný "obrákový" úvod SP na ľadovci v Söldene. Preteky sa však neuskutočnili pre nepriazeň počasia a nebezpečné podmienky na trati.


"Je to pre mňa ako zázrak. V druhom kole som nesmierne zariskoval, keď som zvolil lyže, ktoré som predtým nikdy neodskúšal v pretekoch. Vyplatilo sa, to je naozaj úžasné, teším sa," citovala Hirschera stránka ORF.

Neskôr v prvom slalome sezóny vo fínskom Levi Hirscher nechýbal, ale s tréningovým mankom obsadil na svoje pomery slabé 17. miesto. V Beaver Creeku sa však predstavil už v starej víťaznej fazóne. Na strmom svahu atakoval najmä v druhom kole a výsledkom bol posun z tretej na prvú priečku.

Na čele Svetového pohára zostal Nór Kjetil Jansrud o 4 body pred krajanom Akselom Lundom Svindalom a o 41 bodov pred Švajčiarom Beatom Feuzom.

Slovenský reprezentant Andreas Žampa chýbal v 2. kole. Mladší z bratov Žampovcov si v 1. kole vyjazdil 58. miesto s odstupom 4,04 s na lídra Luitza.

Svetový pohár 2017/2018 v alpskom lyžovaní - Beaver Creek (USA) - nedeľa:

Obrovský slalom mužov (1. + 2. kolo): 1. Marcel Hirscher (Rak.) 2:37,30 min, 2. Henrik Kristoffersen (Nór.) +0,88 s, 3. Stefan Luitz (Nem.) +1,03, 4. Manuel Feller (Rak.) +1,04, 5. Justin Murisier (Švaj.) +1,18, 6. Loic Meillard (Švaj.) +1,32, 7. Ted Ligety (USA) +1,36,... 58. Andreas Žampa (SR) +4,04 - v 1. kole, nepostúpil do 2. kola

Poradie vo Svetovom pohári (po 6 z 37 pretekov): 1. Kjetil Jansrud (Nór.) 249 bodov, 2. Aksel Lund Svindal (Nór.) 245, 3. Beat Feuz (Švaj.) 208, 4. Vincent Kriechmayr (Rak.) 198, 5. Henrik Kristoffersen (Nór.) 160, 6. Aleksander Aamodt Kilde (Nór.) 145.


Tagy: Beaver Creek Andreas Žampa Stefan Luitz

Zdroj:
SITA, TASR
Foto:
SITA

DISKUSIA