Český futbal sa zmieta v obrovských problémoch: Hrozba prišla už aj od FIFA a UEFA!

Ilustračné foto
Ilustračné foto

PRAHA - Českému futbalu hrozí, že nad ním prevezme kontrolu Európska futbalová únia (UEFA), respektíve Medzinárodná futbalová federácia (FIFA). FIFA plánuje vyslať do Česka normalizačnú komisiu, ktorá by v prípade, že Futbalová asociácia Českej republiky (FAČR) nezmení stanovy, mohla prevziať funkciu výkonného výboru.

 V utorok v Nymburku zasadalo mimoriadne valné zhromaždenie FAČR. Dôvodom na jeho konanie bola zmena stanov a voľba šéfa asociácie. Český futbal je bez svojho čelného predstaviteľa už viac ako pol roka. Miroslav Pelta je od júna vo väzení pre nezákonné rozdeľovanie štátnych dotácií a valné zhromaždenie FAČR doteraz nebolo schopné zvoliť jeho nástupcu.

Na utorkovom zasadnutí zhromaždenia vystúpil aj viceprezident UEFA Grigorij Surkis. Podľa jeho slov sú hlavným problémom stanov asociácie dvojkomorový systém a možnosť delegátov zablokovať voľbu predsedu. "FIFA a UEFA budú nútené riešiť otázku zriadenia výboru pre normalizáciu, keď sa nepodriadite ich požiadavkám ohľadom zmien. To by znamenalo, že reformu stanov by robil externý orgán. Boli by sme neradi, keby k tomu prišlo, ale je to reálna možnosť," povedal podľa portálu iDnes.cz Surkis.

Martin Malík novým predsedom FAČR, na poste vymení Miroslava Peltu

Novým predsedom Futbalovej asociácie Českej republiky (FAČR) sa v utorok stal Martin Malík. Riaditeľa spoločnosti STES, ktorá zabezpečuje asociácii marketingové a televízne práva zvolili už v 1. kole hlasovania na mimoriadnom valnom zhromaždení riadiaceho orgánu v Prahe.

Na poste vymení Miroslava Peltu, ktorého zadržala v máji polícia pre nezákonné rozdeľovanie štátnych dotácií. Krátko na to Pelta na post šéfa českého futbalu rezignoval. Malík dostal v českej komore 120 hlasov, v moravskej ho volilo 55 delegátov. Jeho protikandidát Petr Fousek dostal 7 "českých" hlasov a 18 "moravských". Informoval portál idnes.cz.

"Potešil ma fakt, že aj napriek názorovým rozdielom, ste sa zvolením predsedu rozhodli podporiť futbal. Ten má vďaka tomu nové kompletné vedenie. Ďakujem za dôveru v tom rozsahu, že som bol zvolený v 1. kole. Vnímam to ako záväzok. Čaká nás veľa práce, iba vedenie ju nebude schopné zvládnuť, je to o nás všetkých, o futbalovom hnutí a ochote. Futbal je len jeden, nad naše preferencie, pocity a záujmy," povedal Malík.


Tagy: UEFA FIFA FAČR

Kompletné výsledky a aktuálna tabuľka Gambrinus ligy
Zdroj:
TASR
Foto:
ČTK

DISKUSIA