Slovenská slalomárska špička mieri na rovnaké miesto: Beňuša čakajú dva mesiace za oceánom

Matej BeňušMatej Beňuš Zdroj: TASR

BRATISLAVA - Strieborný medailista z OH 2016 v Riu de Janeiro a viacnásobný majster sveta a Európy v disciplíne C1 Matej Beňuš absolvuje v príprave na nadchádzajúcu sezónu takmer dvojmesačný tréningový kemp v austrálskom Sydney.

"Uplynulá sezóna bola prvá poolympijská. Čakal som trochu úpadok formy, ale ten neprišiel. Z piatich štartov vo Svetovom pohári som napokon získal tri medaily, aj keď som mal na viac," uviedol Beňuš na stredajšej tlačovej konferencii. "Do Sydney odlietame v nedeľu 24. januára, zotrvám tam do 21. marca, čiže takmer dva mesiace. Sú tam osvedčené a vynikajúce tréningové podmienky. Po návrate domov budem absolvovať niekoľko medzinárodných renkingových pretekov. Prvý vrchol sezóny začne v máji doma na nominačných pretekoch, koncom mesiaca nás čakajú ME v Prahe. Absolvujem tiež seriál pretekov Svetového pohára a v septembri sa vrátim do Ria de Janeira, kde sa uskutočnia na olympijskom kanáli majstrovstvá sveta."

Za oceán v predstihu odlieta už v nadchádzajúcu nedeľu 14. januára strieborná medailistka v C1 z juniorských MS v Čunove Soňa Stanovská. "V doterajšej príprave som veľa času strávila v posilňovni, behala som v prírode, pádlovala na trenažéri alebo na rieke. V Austrálii budem až do 18. marca, absolvujem tu aj prvé moje preteky Australian Open. V tréningoch sa už bude tvrdo 'makať' a zdokonaľovať technika na vode. Sparingpartnerom mi bude môj brat, prípadne sa spojíme s niektorými ďalšími reprezentantmi. Vlani sme trénovali napríklad spolu s Beňušom, či bratmi Škantárovcami. Po návrate budem absolvovať šnúru pretekov v Európe a doma nás čakajú dôležité nominačné preteky. Na nich by som sa chcela dostať do reprezentačného tímu na ME v Prahe-Tróji, následne štartovať na pretekoch Svetového pohára, juniorských ME v talianskej Ivrei a juniorských MS doma v Bratislave. Chcela by som sa nominovať aj na MS v Riu de Janeiro."

Stanovská dosahovala v uplynulej sezóne dobré výsledky aj v K1. "Štarty v tejto disciplíne sú pre mňa ďalšou motiváciou, pokúsim sa aj v nej dosiahnuť čo najlepšie umiestenia. C1 a K1 sú disciplíny, v ktorých jedna dopĺňa druhú a je to tak aj naopak. Prečo by som mala štartovať iba v jednej kategórii, keď sa dá v oboch? Takto jazdia viaceré dievčatá," poznamenala.

K nadchádzajúcej sezóne 2018 sa vyjadril aj tréner Pavol Ostrovský. "V Sydney sa bude pripravovať takmer celá špička slovenských vodných slalomárov, vrátane členov Vojenského športového centra Dukla. Svoju prípravu začnú zúročovať v máji na nominačných pretekoch v Čunove a Liptovskom Mikuláši. Po nich sa začína šnúra medzinárodných pretekov, majstrovstvá Európy, podujatia Svetového pohára. Všetko to vyvrcholí majstrovstvami sveta v Riu de Janeiro. Z kalendára pretekov by som chcel vypichnúť Svetový pohár v Liptovskom Mikuláši a majstrovstvá juniorov a do 23 rokov v Čunove."

Viac o téme: Matej Beňuš Soňa Stanovská Pavol Ostrovský
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: TASR
  • Zdroj: TASR