VIDEO Sagan to tentoraz prepískol: Osudová chyba pri špurte, pred seba pustil aj kolegu!

Peter Sagan skončil na štvrtom mieste v hromadnom šprinte druhej etapy Tour Down Under
Peter Sagan skončil na štvrtom mieste v hromadnom šprinte druhej etapy Tour Down Under

CANBERRA - Slovenský cyklista Peter Sagan skončil na štvrtom mieste v hromadnom šprinte druhej etapy Tour Down Under, úvodného podujatia prestížnej série WorldTour v sezóne 2018, ktoré sa odohráva v Južnej Austrálii. Trojnásobný a úradujúci majster sveta Sagan (Bora Hansgrohe) v záverečnom špurte 148,6 km dlhej etapy z Unley do Stirlingu sa príliš skoro ocitol vpredu a napokon ho predstihol jeho tradičný austrálsky rival na týchto pretekoch Caleb Ewan z tímu Mitchelton-Scott.

Práve tento Austrálčan sa stal novým lídrom Tour Down Under. Ewan vedie aj bodovaciu súťaž i klasifikáciu do 25 rokov, na čele ktorej bol už aj po prvej etape.

Sagana zdolal v koncovke etapy aj Juhoafričan Daryl Impey a slovenský reprezentant napokon zjavne prepustil tretie miesto tímovému kolegovi Austrálčanovi Jayovi McCarthymu, ktorý by mal na TDU bojovať o celkový triumf.

V etape so zvlneným profilom pelotón neponúkol výnimočné tempo, do cieľa sa oproti pôvodnému časovému rozpisu prišlo o takmer polhodiny neskôr. V úniku dňa sa ocitli Španiel Jaime Castrillo z tímu Movistar, Austrálčan Scott Bowden (UniSA Australia) a jeho krajan William Clarke (Team EF Education First-Drapac p/b Cannondale). Ich náskok sa miestami pohyboval na úrovni 7 minút. Z tria napokon zostal vpredu osamotený 21-ročný Castrillo, ale aj jeho pokus sa skončil približne 14 km pred cieľom. Už dva kilometre pred "páskou" bolo jasné, že sa etapa skončí hromadným špurtom, v ktorom tentokrát chýbal víťaz 1. etapy Nemec André Greipel. Sagan začal špurtovať príliš skoro a napokon ho zdolal Caleb Ewan, ktorý si pripísal už siedmu víťaznú etapu na pretekoch v Južnej Austrálii.

Slovenský rýchlik Sagan má v aktuálnej edícii pretekov TDU na konte tretie a štvrté miesto. Zvíťazil však v nedeľňajšom kritériu People´s Choice Classic, ktoré bolo pre neho vstupom do novej sezóny. Tam zdolal Greipela aj Ewana.

Vlani sa tím Bora-Hansgrohe na TDU nedočkal etapového triumfu, keďže Peter Sagan trikrát finišoval na druhom mieste za Austrálčanom Calebom Ewanom, ale Jay McCarthy skončil tretí v konečnom poradí. Vzhľadom na kvalitu kádra Bora-Hansgrohe by mala tento rok na TDU konkurovať tímu BMC Racing, ktorý má vo svojom družstve troch Austrálčanov, niekdajších šampiónov z týchto pretekov, Rohana Dennisa, Simona Gerransa a obhajcu spred roka Richieho Porteho.

Tour Down Under 2018 - výsledky:

2. etapa (Unley - Stirling, 148,6 km): 1 Caleb Ewan (Aus.) Mitchelton-Scott 4:03:55 h, 2. Daryl Impey (JAR) Mitchelton-Scott, 3. Jay McCarthy (Aus.) Bora-Hansgrohe, 4. Peter Sagan (SR) Bora-Hansgrohe, 5. Nathan Haas (Aus.) Kaťuša-Alpecin, 6. Elia Viviani (Tal.) Quick-Step Floors

Poradie po 2. etape: 1. Caleb Ewan (Aus.) Mitchelton-Scott 07:54:00 h, 2. Daryl Impey (JAR) Mitchelton-Scott +10 s, 3. Peter Sagan (SR) Bora-Hansgrohe +12, 4. Jay McCarthy (Aus) Bora-Hansgrohe +12, 5. Nathan Haas (Aus.) Kaťuša-Alpecin +15, 6. Jhonatan Restrepo (Kol.) Kaťuša-Alpecin +15

Bodovacia súťaž: 1. Caleb Ewan (Aus.) 29 bodov, 2. Peter Sagan (SR) 25, 3. Nathan Haas (Aus.) 22


Tagy: Peter Sagan Tour Down Under

Zdroj:
SITA
Foto:
Profimedia; Video: Tour Down Under

DISKUSIA