Iskra nádeje v hodine dvanástej: Bude môcť ísť Kuzminovej brat na olympiádu?

Anton Šipulin
Anton Šipulin

LAUSANNE - Tridsaťdva ruských športovcov na čele so šesťnásobným olympijským šampiónom v rýchlokorčuľovaní na krátkej dráhe Viktorom Anom a biatlonistom Antonom Šipulinom sa odvolalo proti vylúčeniu zo zimných olympijských hier, ktoré sa v kórejskom Pjongčangu začnú už o tri dni. Očakáva sa, že Športový arbitrážny súd (CAS) bude ich žiadosti posudzovať v stredu, teda takpovediac na poslednú chvíľu pred začiatkom ZOH 2018. Informuje o tom špecializovaný portál insidethegames.biz.

Všetci títo športovci dostali zákaz štartu na ZOH 2018 za účasť na štátom riadenom dopingovom škandále pred začiatkom ZOH 2014 v Soči napriek tomu, že počas kariéry im zakázané látky nikdy reálne nezistili. Ani jeden z nich však neprešiel sitom špeciálnej revíznej komisie MOV pod vedením bývalej ministerky školstva Francúzska Valérie Fourneyronovej, ktorá špeciálne posudzovala spôsobilosť každého Rusa, ktorý chcel v Pjongčangu súťažiť pod označením Olympijský športovec z Ruska.

Medzi inkriminovanou tridsaťdvojkou je aj skvelý bežec na lyžiach Sergej Usťugov či traja hokejisti so skúsenosťami z NHL Anton Belov, Sergej Plotnikov a Valerij Ničuškin, ktorí po návrate zo zámoria pokračovali v kariére v Kontinentnálnej hokejovej lige. Tento konkrétny prípad bude CAS posudzovať pod vedením Švajčiara Bernharda Weltena a súčasťou komisie budú aj Kanaďanka Carol Robertsová a Austrálčanka Zali Steggalová.

Športový arbitrážny súd už minulý týždeň vo štvrtok zrušil doživotný dištanc v olympijskom hnutí pre 28 ruských športovcov, jedenástim síce anuloval "doživotie", ale ponechal v platnosti vylúčenie zo ZOH 2018 v Pjongčangu. Toto rozhodnutie sa považuje za veľkú facku predstaviteľom MOV, ktorí pôvodne rozhodli o ich suspendácii. MOV pripustil variant žaloby na civilný súd vo Švajčiarsku, v snahe zvrátiť rozhodnutie CAS.

Celkovo by sa malo na ZOH 2018 v Pjongčangu predstaviť 169 športovcov pod špeciálnym označením OAR, čiže Olympijskí športovci z Ruska. Pred štyrmi rokmi v Soči ruskú výpravu tvorilo až 232 športovcov.

Zoznam žiadateľov (Zdroj: CAS):
Viktor An, Vladimir Grigorjev, Anton Šipulin, Jevgenij Garaničev, Ruslan Murašov, Jekaterina Šichovová, Sergej Usťugov, Xenia Stolbovová, Jekaterina Jurlovová-Perchtová, Maxim Cvetkov, Irina Usluginová, Julia Šokšujevová, Daria Virolainenová, Dmitrij Popov, Roman Košelev, Michail Naumenkov, Alexej Bereglasov, Valerij Ničuškin, Anton Belov, Sergej Plotnikov, Jevgenija Zacharovová, Ruslan Zacharov, Anna Jurakovová, Alexej Esin, Julia Skokovová, Elizaveta Kazelinová, Sergej Grjazcov, Ivan Bukin, Denis Arapetjan, Artem Kozlov, Gleb Retivych, Alexej Volkov


Tagy: Rusko Anton Šipulin Valerij Ničuškin Anton Belov Sergej Plotnikov Sergej Usťugov

Zdroj:
SITA
Foto:
TASR

DISKUSIA