Holandsko oslavuje zisk zlatej medaily: Úradujúci majster sveta potvrdil svoju dominanciu

Holandský rýchlokorčuliar Kjeld Nuis pózuje na pódiu so zlatou medailou
Holandský rýchlokorčuliar Kjeld Nuis pózuje na pódiu so zlatou medailou

PJONGČANG - Holanďan Kjeld Nuis sa stal olympijským víťazom v rýchlokorčuľovaní na 1000 m na ZOH 2018 v kórejskom Pjongčangu. Na druhom mieste skončil s odstupom štyroch stotín sekundy Nór Haavard Lorentzen; bronz zostane doma, získal ho Kim Tä-ju. Nuis je prvým mužom, ktorý uspel na olympiáde ako úradujúci majster sveta v tejto disciplíne.

Nuis si pridal do zbierky druhé zlato, keď v Kórei triumfoval aj na 1500 m, a je tretím mužom histórie, ktorý dokázal uspieť v "dlhých" disciplínach na MS i olympiáde. Okrem neho to dokázal napríklad aj Američan Shani Davis. Ten v piatok v Pjongčangu obsadil siedme miesto.

Nórom tesne unikla zlatá medaila a rýchlokorčuľovanie ostáva jedinou pôvodnou disciplínou na ZOH, ktorú dosiaľ neovládol žiadny športovec z tejto krajiny.

RÝCHLOKORČUĽOVANIE

Muži - 1000 m - celkové poradie: 1. Kjeld Nuis (Hol.) 1:07,95 min, 2. Havard Lorentzen (Nór.) +0,04 s, 3. Kim Tä-ju (Kór. rep.) +0,27, 4. Joey Mantia (USA), 5. Takuro Oda (Jap.) obaja +0,61, 6. Kai Verbij (Hol.) +0,66, 7. Shani Davis (USA) +0,83, 8. Nico Ihle (Nem.) +0,98


Tagy: ZOH 2018 Pjongčang

Zdroj:
SITA
Foto:
TASR/AP Photo/Patrick Semansky

DISKUSIA