VIDEO Sagan v upršanej etape patril k najlepším: Od stupňa víťazov ho delil kúsoček!

Peter Sagan
Peter Sagan

GSTAAD - Dánsky cyklista Christopher Juul-Jensen triumfoval v utorňajšej 4. etape pretekov Okolo Švajčiarska. Jazdec stajne Mitchelton – Scott dotiahol do úspešného konca celodenný únik na 189 km dlhej trati z Gansingenu do Gstaadu. Na druhej priečke skončil v hromadnom finiši pelotónu Austrálčan Michael Matthews zo Sunwebu, tretí finišoval Belgičan Yves Lampaert z Quick-Step Floors. Slovenský pretekár Peter Sagan obsadil štvrté miesto.

Na čele celkového poradia sa udržal Stefana Küng z BMC s trojsekundovým náskokom pred svojimi tímovými kolegami Gregom van Avermaetom z Belgicka a Richiem Portem z Austrálie. Peter Sagan z Bora-Hansgrohe figuruje na 5. priečke s mankom 16 s.


Pelotón čakala v utorok trať s dvomi horskými prémiami. Prvá 3. kategórie krátko po štarte nemohla zamiešať kartami, no druhá už áno. Výstup na Saanenmöser 2. kategórie (1283 m, 7,3 km, 4,5%) sa nachádzal niečo vyše desať kilometrov pred koncom a po ňom nasledoval už len zjazd do cieľa.

Už po pár kilometroch sa dostala do úniku šestica Christopher Juul-Jensen (Mitchelton – Scott), Silvan Dillier, Nans Peters (obaja AG2R La Mondiale), Nathan Brown (EF-Drapac), Mark Christian (Aqua Blue Sport) a Paul Ourselin (Direct Energie). Po 15 km mali náskok už vyše päť minút, pričom Dillier strácal v celkovej klasifikácii na prvého Stefana Künga iba 1:23 minúty. Pomohlo im aj daždivé počasie a mokrá vozovka, keďže lídri na celkové poradie v pelotóne nechceli príliš riskovať. Sto km pred cieľom bol náskok úniku šesť minút. Pelotón výraznejšie zvýšili tempo až o ďalších 25 km, keď sa na jeho čele k BMC zoradili aj jazdci Quick-Step Floors, Dimension Data a Bora-Hansgrohe.

Šestica na čela mala 50 km pred koncom stále k dobru vyše štyri minúty, no z ich náskoku pelotón neustále ukrajoval. Niečo vyše 30 km pred cieľom prišlo v zadnej časti pelotónu k pádu a na ceste skončilo viacero pretekárov. Na čele hlavnej skupiny sa potom ukázal aj Juraj Sagan, ktorý pracoval na zmazaní náskoku pre svojho brata Petra.

Lídri mali 20 km pred cieľom k dobru už len dve minúty. O ďalších 5 km už na stúpaní na Saanenmöser zaútočil z úniku Brown, na čo zareagovala dvojica z AG2R Peters a Dillier. Postupne sa dolepili aj Juul-Jensen s Ourselinom, no Christian odpadol. Jedenásť km pred koncom sa na čele odtrhli Juul-Jensen s Petersom, no krátko na to zostal vpredu len Peters, ktorý mal na vrchole Saanenmöseru 20-sekundový náskok.

​V závere však dostal druhý dych Juul-Jensen, 4,5 km pred koncom dobehol lídra a o chvíľu neskôr ho aj predstihol. Svoj únik nakoniec dotiahol do úspešného konca a tešil sa z najväčšieho triumfu v kariére. Peter Sagan finišoval v hromadnom špurte na 4. mieste.

4. etapa (Gansingen - Gstaad, 189 km): 1. Christopher Juul Jensen (Dán.) Mitchelton-Scott 4:35:56 h, 2. Michael Matthews (Aus.) Sunweb, 3. Yves Lampaert (Belg.) Quick-Step Floors, 4. Peter Sagan (SR) Bora-Hansgrohe, 5. Sonny Colbrelli (Tal.) Bahrain-Merida, 6. Magnus Cort Nielsen (Dán.) Astana - všetci +8 

Poradie po 4. etape: 1. Stefan Küng (Švaj.) BMC Racing 13:26:19 h, 2. Greg van Avermaet (Belg.) BMC Racing, 3. Richie Porte (Aus.) BMC Racing, 4. Tejay van Garderen (USA) BMC Racing - všetci +3 s, 5. Peter Sagan (SR) Bora-Hansgrohe +16, 6. Michael Matthews (Aus.) Sunweb +17


Tagy: Peter Sagan Okolo Švajčiarska

Zdroj:
športky, SITA, TASR
Foto:
Bora-Hangsrohe - Bettiniphoto

DISKUSIA